logo

YAZ KUR’AN KURSLARI UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA YAPILACAK

YAZ KUR’AN KURSLARI UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA YAPILACAK

Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, Kovid-19 salgını nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı kararıyla 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021 yılına kurasız olarak devredilerek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin kendilerine iade edileceğini duyurdu.


Öte yandan cami ve mescitler 5 vakit ibadete açıldı. Yaz Kur’an kursları ise bu yıl uzaktan eğitim yoluyla Diyanet TV üzerinden gerçekleştirilecekİslam’ın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirebilmek için ülkemizden 2 milyon 298 bin 800 vatandaş ön kayıt yaptırdı. 9 Ocak 2020 tarihinde, ön kayıt yaptıranlar arasından çekilen kura ile 2020 yılında hac farizasını yerine getirecek 83bin 430 vatandaşın isimleri belirlendi.

13 Ocak 2020 tarihinden itibaren hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıtlar yapılmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı, dünya sağlığını etkileyen Kovid-19 salgını sebebiyle hac ibadetinin bu yıl eda edilememe ihtimalini dikkate alarak 2. ve 3.taksitlerini erteledi. Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu 2020 yılı hac ibadeti ile ilgili yaptığı açıklamada; salgının devam etmesi nedeniyle 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021 yılına kurasız olarak devredileceğini, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin ise kendilerine iade edileceğini duyurdu.


SUUDİ ARABİSTAN’A BU YIL YURT DIŞINDAN HACI ADAYLARI KABUL EDİLMEYECEK
Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, konuyla ilgili açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Diyanet İşleri Başkanlığımız, gelişmeleri başından beri yakından takip etmiş, bu çerçevede başta Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkeleri ile istişarelerde bulunmuştur. Başkanlığımız, şartların olumlu yönde düzelme ihtimalini dikkate alarak acele bir karar vermemiştir. Kovid-19 salgın tehlikesinin hala devam etmesi nedeniyle Suudi Arabistan yaptığı son açıklamayla, 2020 yılı hac ibadetini sadece Suudi Arabistan sınırları içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslüman’la, sosyal mesafe ve salgından korunma yöntemleri dikkate alınarak yapılacağını, yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyeceğini duyurmuştur. Bu çerçevede Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda; 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.


”CAMİ VE MESCİTLER 5 VAKİT İBADETE AÇILDI


Covid-19 salgını nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bütün cami ve mescitlerde cemaatle namaz ibadetine ara verilmesi kararlaştırılmış, sonrasında ilgi Genelge ile bahse konu cemaatle namaz ibadetine ilişkin kısıtlamanın 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren öğle, ikindi ve cuma namazları için kaldırılmasına karar verilmişti.Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, alınan tedbirler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve bu yönde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiğini hatırlatarak bu çerçevede Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan görüşmeler ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda alınan kararları açıkladı. İl Müftüsü Pamuklu, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen “Cami ve İbadethanelerde Alınacak Önlemler” ile ilgi Genelgede belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla, 24.06.2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadet edilebilmesi, İlgi Genelgemizde yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde dış mekanlarda kılınabileceği belirtilen Cuma Namazlarının ise hava durumuna bağlı olarak temizlik, maske ve mesafe başta olmak üzere ilgili kurallara uyulmak kaydıyla İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarıyla Cami içerisinde de kılınabilmesine karar verildiğini bildirdi.


YAZ KUR’AN KURSLARI UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA YAPILACAK

Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitim yoluyla Diyanet TV üzerinden yapılacak. Konuyla ilgili de bilgi veren Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, şu bilgileri verdi: “Normalleşme planının birinci fazının yaz Kur’an kurslarını kapsayacak olması, bu kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin çoğunlukla 10-15 yaş aralığında olması nedeniyle sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı, hijyen kurallarına riayet etme vb. hususlarda güçlük çekileceği öngörüldüğünden 2020 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitimler uzaktan eğitim yoluyla Diyanet TV üzerinden sürdürülecektir.Bu itibarla; 2020 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim faaliyetlerin 29 Haziran 2020 tarihinden itibaren 6 hafta süreyle Diyanet TV’den uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir. Eğitimler Ek-1 program çerçevesinde “Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum”, “Yaz Kur’an Kursları Kur’an Öğreniyorum” ve “Yaz Kur’an Kursları Kur’an Okuyorum” adları altında üç farklı programdan oluşacaktır. Söz konusu eğitim programları Ek-2 “Uygulama Esasları” çerçevesinde yürütülecektir. Öğrenci kayıt işlemleri Başkanlığımız web sitesine yerleştirilen banner vasıtasıyla gerçekleştirilecektir.”

Paylaşma ikonundan:

Share
490 Kez Görüntülendi.