logo

09 Ocak 2019

TOKAT GAZETECİLERİNİ VALİ BULUŞTURDU

TOKAT GAZETECİLERİNİ VALİ BULUŞTURDU

Vali Dr. Ozan Balcı, basının devlet ve millet arasında köprü görevi gördüğü belirterek, “Basın mensupları bizim yaptığımız işleri kamuyla paylaşıyorlar. Basının denetleme ve uyarma görevi de var. Kamu hizmetlerinin daha iyi, verimli ve etkin yürüyebilmesi açısından bu denetim görevini de çok önemli buluyorum.” dedi.

            Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Yaklaşık 2 ay önce göreve başlayan Vali Balcı aynı zamanda bir tanışma toplantısı olduğunu belirttiği kahvaltılı toplantıda yapacakları çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Tokat Basınının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Balcı, “Allah, hepinize güç, kuvvet versin. Memleketin, milletin ilerlemesi ve yükselmesi için, huzur ve refah için Allah sizlere hayırlı güzel işlere imza atmayı nasip etsin” diyerek temennilerini iletti.

            Basının kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Balcı, “Benim için basın çok önemli. Basın, kamu adına denetim yapıyor. Bizim yaptığımız işler sizin sayenizde vatandaşlarla paylaşılıyor. Siz vatandaşla bizim aramızda bir köprü oluyorsunuz. Bu nedenle ben, basının çalışmalarını anlamlı ve önemli buluyorum. Basın çalışanlarının emeklerini de göz ardı edemeyiz. Yağmur, çamur, gece, gündüz, yaz, kış demeden fedakar bir şekilde haber peşinde koşup, haberleri derleyip toplayıp vatandaşlarımızın bilgisine sunuyorsunuz. Bu yoğun çabayı, gayreti ve emeği ben bizzat görüyorum. Basın mensupları bizim yaptığımız işleri kamuyla paylaşıyorlar. İnsanlar da bu sayede memleketi için, bölgesi için neler yapıldığından haberdar olabiliyor. Tokat’ta en küçük yerleşim yerinde bile yapılanları sizler sayesinde vatandaşla buluşturuyoruz. Sizler bizim tabiri caizse elimiz, kolumuz oluyorsunuz. Diğer yandan ben, basının denetim görevini de önemsiyorum. Basının denetleme ve uyarma görevi de var. Kamu hizmetlerinin daha iyi, verimli ve etkin yürüyebilmesi açısından bu denetim görevini de çok önemli buluyorum. 2 aylık görev sürecim içerisinde de Tokat’ta bu anlamda büyük bir başarı olduğunu gördüm. İnşallah bundan sonra da hep beraber güzel işler yapacağız.” şeklinde konuştu.

            Tokat’ın gelişmesi için kalkınma ve ilerlemenin hedeflenmesi gerektiğini belirten Vali Balcı, “Memleketimizin, Tokat’ımızın, insanlarımızın yükselmesi, gelişmesi, huzuru ve refahı için canla başla çalışarak değer üretmemiz lazım. Aşkla, şevkle, adaletle şefkatle, merhametle Tokat’ımız için ve Tokatlı hemşerilerimiz için çalışmak bizim çalışma prensibimiz. Bunu yaparken de mücadeleci olacağız. Yılmayacağız ve yılgınlık göstermeyeceğiz. Kalkınmayı, ilerlemeyi hedefleyeceğiz. Bunu da tek başına kimse yapamaz. Biz şehrimiz için hep birlikte çalışacağız. toplumun bütün kesimlerinin bu çalışmalar için yüreklendirilmesini sağlayacağız. Herkesin elini taşın altına koymasıyla Tokat’ımızı daha da ilerilere taşıyacağız. Tokat bin yıllık kadim bir şehir. Bu zamana kadar burada atalarımız, dedelerimiz memleketimiz için güzel işler yapmışlar. Bundan sonra bu güzel işler bitecek mi elbette ki bitmeyecek. Bundan sonra da bizim çalışmalarımız devam edecek. Mesele bir tuğla da bizim koyabilmemiz. Az önce de ifade ettiğim gibi ana gayemiz ve ana hedefimiz icraat yapmak ve değer üretmek. Tabi değer üretirken de değer üreten insanlara değer vermemiz lazım.” diye konuştu.

“TOKAT İNSANINI ZENGİNLEŞTİRMEMİZ LAZIM”

Vali Balcı, Tokat’ta insanları zenginleştirecek işler yapılması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

            Ana hatlarıyla Tokat’ta insanları zenginleştirecek işler yapmamız lazım. Gördüğüm kadarıyla Tokat’ta çok önemli 7 tane ova var. Bunlar sadece Tokat’ın değil, Türkiye’nin de önemli ovaları. Bu ovalar pırlanta, elmas değerinde. Tarımsal sanayiyi desteklememiz lazım. Bu ovaları iyi değerlendirmemiz lazım. Hatta üretimi ihracata yönelik geliştirmek gerekir. Milletin aş ve iş yolunun açılması bizim öncelikli işimiz. Allah’a şükür Tokat’ta bu sorun büyük ölçüde çözülmüş. Ama yeter diye bir şey yok. Daha çok çalışmamız, daha çok değer üretmemiz lazım. Tarım burada altın kıymetinde bir iş. Biz tarımsal ve hayvansal üretimde istediğimiz hamleleri yapabilirsek çiftçilerimizi de zenginleştiririz. Onların zenginleşmesi demek ticaret erbabının, esnafın da zenginleşmesi demek. Üzüm, ceviz, domates, çilek gibi bitkisel ürünlerin üretimleri artarsa bunlar, bırakın Tokat’ı Türkiye’nin önemli bir kısmını besler. Ayrıca Tokat’ın hayvansal üretimi de çok iyi. Tokat’ta 250 bine yakın büyükbaş, 250 bine yakın da küçükbaş hayvanımız var. Bunları da bizim desteklememiz lazım. Büyükbaş hayvancılıktan küçükbaş hayvancılığa, kümes hayvancılığından, arıcılığa kafes balıkçılığına kadar her alanda hayvancılığın desteklenmesi lazım. Ben bunu çok önemsiyorum.

TOKAT KÜLTÜR VE TURİZM ANLAMINDA BÜYÜK POTANSİYEL TAŞIYOR

            Tokat’ın tarihi ve doğasının önemine de değinen Vali Balcı, “Diğer yandan doğanın, tarihin, kültürün kesiştiği çok zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Tokat Danişmendliler’den, Selçuklular’dan, Osmanlı’dan kalan nadir şehirlerden bir tanesi. Bu anlamda Tokat, kültür ve turizm anlamında büyük bir potansiyel taşıyor. Bu şehrin bu anlamda da desteklenmesi lazım. Tokat’ta kültür ve turizm çalışmalarını yüreklendirmemiz gerekir. Tokat’ın bu potansiyelini açığa çıkarmamız lazım. Bunun da ekonomiye büyük katkısı olacağına inanıyorum. Bu sayede kültür ve turizm açısından Tokat patlama yapar. Özellikle turizm ekonomisi için Tokat’ta gereken her şey var. Tokat bu açıdan da demlenmiş bir şehir. Ayrıca burada demlenmiş bir insan yapısı da var. Sonuçta burası bin yıllık bir kültür birikimine sahip. Tokat’ta nitelikli bir insan yapısı ve nitelikli bir kültür de var. Tokat’ın doğası, insanı, kültürü ve mutfağı bir araya geldiği zaman Tokat’ın önünde hiçbir engel kalmıyor. Bugüne kadar bu anlamda çok güzel çalışmalar yapılmış. Bu vesile ile güzel çalışmalar yapan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Buna daha çok destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu öğeler hem ekonomiyi hem sosyal yaşantıyı olumlu etkiler.” ifadelerini kullandı.

Tokat’ta eğitim, spor, sosyal destek alanlarında gerçekleştirmeyi planladığı projelerini anlatan Vali Balcı, şöyle devam etti:

EĞİTİM TOKAT PROJESİ

            “Eğitim de çok önemli. Eğitimi göz ardı edemeyiz. Biz, eğitimin her alanında varız. Çünkü Türkiye’nin en önemli gücü, insan gücü. İnsan gücüne destek vermemiz lazım. Eğitim Tokat Projesi adında büyük bir proje başlattık. Eğitimdeki temel felsefemiz, insana dokunmak. Bizim görevimiz öğrencilerin ilerlemesine, akademik anlamda gelişmesine, eğitsel, ruhsal ve sportif anlamda kısacası bedensel ve zihinsel anlamda gelişmelerine katkı sağlamak. Eğitim Tokat projesi altında yaklaşık 24 proje ürettik. Tüm Tokat’ta uygulayacağız bu projeyi. Yavaş yavaş da başladık. Ben bunu da çok önemsiyorum. Eğitim camiamızı, toplumun yüz akı olan öğretmenlerimizi de yüreklendirmemiz, cesaretlendirmemiz gerekir.

            Eğitim Tokat projesinin ana hatlarından birisi kitap okumak üzerine. Kitap okuma kültürünün çocukluktan başlaması lazım. Çocuk okuyucusu olmayan toplumların, yetişkin okuyucusu olmaz derler. Onun için çocuklarda kitap okuma kültürünü yaygınlaştıracağız. Ama bunu sadece yaygınlaştıracağız diyerek yapamayız. Elimizi taşın altına koymak zorundayız. Okullara zenginleştirilmiş kütüphaneler yapacağız. Çocukların okuma, yazma ve hayal dünyalarına katkı sağlayacağız. Bu kütüphaneler çok nitelikli kitaplar temin edilecek. İnanıyorum ki bir yıl sonra Tokat çocukların erişebilirliği açısından en zengin çocuk kitaplarının olduğu bir il olacak. Tokat’ın, bir iki yıl içerisinde de zenginleştirilmiş kütüphane açısından Türkiye’nin bir numaralı ili olması için çalışacağız. Bunun yanında kırsal alanda yaşayan çok kabiliyetli, zeki, üstün yetenekli çocuklarımız var. Onların taramasını yapıyoruz. Onları da özel olarak destekleyeceğiz. Bunu da çok önemsiyorum. Tabi sadece bu yetmez engelli çocuklarımızla da özel olarak ilgileniyoruz. 58’e yakın evde özel eğitim gören çocuğumuz var. Onları da özel olarak destekliyoruz. Bunun dışında okul öncesinde hedefimiz bağımsız ana okulları yapmak. Ayrıca okula giden çocuklarımız içerisinde sırtı pek olmayan, ayağında ayakkabısı olmayan çocuğumuz olmamalı. Allah’a şükür Tokat bu konuda iyi bir noktada. Devletimizin imkanları çocuklarımıza sonuna kadar açık.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

            Uyuşturucuyla mücadeleyi de çok önemsiyorum. Memleketin çocukları bizim çocuklarımızdır. Onlar asla kaderine terk edilemez. Biz çocuğun uyuşturucuya bulaşmasına gönlümüz asla razı değil. Allah’a şükür Tokat bu konuda da çok iyi durumda. Tokat’ta uyuşturucu sorunu yok. Böyle çocuklarımız varsa da tedavilerini yaptıracağız. Bu konuda bütün tedbirleri alıp, bütün imkanları değerlendiriyoruz. Kesinlikle uyuşturucunun çocuklarımıza bulaşmaması lazım. Bu sorun sadece bir kişiyi değil, bütün Tokat’ı ilgilendirir. Çocuklar bizim çocuklarımızdır. Bu konu üzerinde de hassasiyetle durduğumu ifade etmek istiyorum. Hem Tokat merkezde hem de ilçelerde bu konuda çok hassas ve dikkatliyiz. Bütün güzümüzü buna harcıyoruz. Kamuoyundan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.

SPOR TOKAT PROJESİ

            Ayrıca spor anlamında Spor Tokat diye bir proje başlattık. Bu projemizin amacı da çocukların spor kültürüne katkı sağlamak. Her çocuk gönüllü olarak bir spor dalı seçsin, ulaşabildiğimiz kadar çocuğa ulaşalım dedik. Ana okulundan başlamak kaydıyla ilkokul, ortaokul ve lise çocuklarının spora başlamalarına destek oluyoruz. Bu projemiz yeni başladı ve bu projenin Türkiye’de örnek olacağını düşünüyorum. Spor Tokat’ın Türkiye’ye örnek olmasını istiyorum. Her çocuk bir sporla uğraşmalı, bir sporu sevmeli. Çünkü spor onların akademik başarılarına da katkı sağlar. Bu proje için de tesisleşmeyi sağlamamız lazım. Amacımız spor kültürünü tabana yaymak. Bu konuda da azimliyiz, kararlıyız.

SOSYAL DESTEK PROJESİ

            Sosyal Destek Tokat Projesini başlattık. Bu projede de bütün dezavantajlı gruplarımızı destekleyeceğiz. Bu grupları; şehitlerimizin ve gazilerimizin aileleri, engelli çocuklarımız, yetim ve öksüzler, sosyoekonomik anlamda çok fakir olan aileler, bir çare dul kadınlar, kimsesiz ihtiyarlar olarak belirledik. Kısacası devletin özellikle ilgilenmesi gereken gurupları derledik topladık. 100 kişilik saha ekibimizle bu kişilere yönelik uygulamalar başlayacak. Bu yaptığımız bir sosyal yardım değil, bu insanlarımızın yüreğine dokunmak. Öte yandan vatandaşın kamu hizmetlerine ulaşımını da kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu çok kıymetli bir proje. Bizim nasıl yaşadığımız değil, insanları nasıl yaşattığımız önemli. Böylece bu insanlarımızla daha sistemli, kurallı bir şekilde ilgilenmiş olacağız. Bizim tüm bu projelerdeki amacımız Tokat için, Tokatlılar için değer üretmek, faydalı işler yapmak. Tüm bu güzel işleri hep birlikte aşkla ve şevkle yapacağız.

Paylaşma ikonundan:

Share
255 Kez Görüntülendi.