logo

KURALLARA UYMUYORUZ

KURALLARA UYMUYORUZ

oplu taşıma yapan firmalara; toplu taşımalarda araç için doğru yağ kullanımı, emniyet kemeri, cep telefonu, mevsime uygun lastik kullanımı gibi konularda bilgilendirme yapıldı. Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, bölgede kış mevsiminin yoğun kar yağışlı geçmesi sebebiyle şehirler arası otobüslerin karıştığı kazaların sayısının çok olduğunu belirterek, “Bildiğiniz gibi bu kış coğrafyamızda kar yağışlı geçti. Bu da ne yazık ki buzlanmanın da etkisiyle kazalara sebebiyet verdi. Bu kazalara toplu taşımacılık yapan otobüsler de sıkça karıştı. Bu kış bu kazaların sayısı biraz fazlaydı. Bunun en önemli sebebi belirtilen kurallara uyulmamasıdır.” dedi.

            Trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak yer alan insan unsurunun yaptığı kural ihlalleri ile bu ihlallerin neden olduğu trafik kazalarının önlenmesine yönelik kısa vadede yapılacaklarla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” kapsamında, 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında gerçekleştirildi.

            Bilgilendirme toplantısında Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Yüksel Bozkurt konuya ilgili sunum yaptı. Bozkurt, toplu taşımalarda araç için doğru yağ kullanımı, emniyet kemeri kullanımı, cep telefonu kullanımı, mevsime uygun lastik kullanımı konularında katılımcıları bilgilendirdi.

            Toplantıda ayrıca uykusuz ve yorgun araç kullanmanın sakıncaları, alkollü araç kullanımı, fazla yolcu taşıma, yolcu indirme bindirme kuralları, toplu taşımada sigara yasağı gibi konular da konuşuldu.

Kazaların yaşanmaması için toplu taşımacılık yapan firmaların yapması gerekenler şu şekilde sıralandı; kış şarlarına uygun lastik kullanılması, şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, mevzuatın ön gördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçta bulundurmaları, kazaların temel nedeni olan yorgun ve uykusuz araç kullanmanın önüne geçilmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi ve sürücülerin çalışma sürelerinin kaydının tutulması, seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve bu yönde araç içerisinde gerekli uyarıların yapılmasının sağlanması, sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimine ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması, firmalarca sefer öncesinde veya hafta bir kez otobüslerin ve şoförlerinin yeterliliklerinin kontrol edilmesi, belirlenen alanlar dışında yolcu indirme ve bindirmenin yapılmaması.

BU KIŞ KAZALARIN SAYISI FAZLA OLDU

            İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, bölgede kış mevsiminin yoğun kar yağışlı geçmesi sebebiyle şehirler arası otobüslerin karıştığı kazaların sayısının çok olduğunu belirterek, “Bildiğiniz gibi bu kış coğrafyamızda kar yağışlı geçti. Bu da ne yazık ki buzlanmanın da etkisiyle kazalara sebebiyet verdi. Bu kazalara toplu taşımacılık yapan otobüsler de sıkça karıştı. Bu kış bu kazaların sayısı biraz fazlaydı. Bunun en önemli sebebi belirtilen kurallara uyulmamasıdır. Bir de otobüslerde kullanılan ve 10 numara yağ denen bir yağ var. Bu yağdan ve otobüslerin mutfak kısmında kullanılan elektrikten kaynaklı yangınlar da meydana geldi. Yetkilerin ve şoförlerin bu konulara da dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi.

            Yapılan sunumun ardından Vali Dr. Ozan Balcı konuyla ilgili şunları söyledi: “Yolcularımızın, şoförlerimizin, işletmecilerimizin ve yük taşıyanların güvenliği bizleri ilgilendirir. Kimsenin burnunun kanamasını ve zarar etmesini istemeyiz. O yüzden bu konuda güvenlik gerçekten çok önemli. Bu da eğitimle olacak bir şey. Bizim firma temsilcilerinden ricamız bu anlatılanlara dikkat edilmesi. Çok dikkat etmemiz lazım. İş birliği ile koordine halinde yetkililere ve şoförlerimize bu eğitimleri gerçekleştireceğiz. Devletimiz bunu destekliyor. Biliyorsunuz bir sürü proje geliştiriliyor. Bu projeler hayata geçtikçe ölümlü kaza sayıları da azalıyor. Emniyet, jandarma, trafik birimleri, işletmecilerin ve firma sahiplerinin iş birliği ile bu işe eğileceğiz. Ayrıca bu toplantı şu anda tüm Türkiye’de yapılıyor. Devletimiz bu işi önemsiyor, biz de önemsiyoruz. Benim sizden ricam ana koordinasyonu sağlamak ve uyulması gereken esaslara uyulması.”

            Vali Balcı toplantı sonunda İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde otobüs ve servis şoförlerine bilgilendirme ve eğitim toplantısı yapılması konusunda talimat verdi. Toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı’nın, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ve İl Jandarma Komutanı Murat Kınay ve firma temsilcileri katıldı.

Paylaşma ikonundan:

Share
308 Kez Görüntülendi.