logo

ESNAFIMIZ ZOR ZAMANLARIN KAHRAMANI

ESNAFIMIZ ZOR ZAMANLARIN KAHRAMANI

Tokat esnaf Odaları Başkanları Tokat Valisi Ozan Balcı ile video konferans kanalıyla bir araya geldi
Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizler esnafımızı çok önemsiyoruz. Esnaf toplumumuzun omurgasıdır. Zor gününde sıkıntılı gününde esnaflarımıza yardımcı olmamız lazım” dedi.

Gerçekleştirilen toplantıda, Ekonomik İstikrar Paketi Kalkanı kapsamında 3. Faz sosyal yardımların esnaflarımıza ve esnaflarımızın yanlarında çalışan işçilere ulaştırılması hususları ele alındı.
Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra, Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, video konferans yolu ile Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, İş Kur İl Müdürü Bekir Fındık, Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, PTT Başmüdürü Muhterem Demir, SGK İl Müdürü Turgut Pekdemir, Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, TESOB Başkanı Fehmi Çankaya ile İl Merkez ve ilçelerde bulunan esnaf odaları temsilcileri katıldı.
Esnaf Toplumumuzun Omurgasıdır
Devletimiz Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 1 ve 2. faz sosyal destek yardımları yaptı. Şu anda 3. Faz sosyal destek yardımları yapılacak. 3. Faz sosyal yardımlardaki ana hedef kitlemiz sıkıntıya düşen, darda olan esnaflarımızdır diyerek sözlerine başlayan Vali Dr. Ozan Balcı “Esnaflarımızla birlikte esnaflarımızın yanında çalışan ve kısa çalışma ödeneği ile işsizlik ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlarımızda 3. Faz sosyal yardımlardan faydalanmasını istiyoruz. Bunun için E-Devletten başvuru yapılması lazım. Şu anda esnaflarımız bir kısmı buna başvuru yaptılar. Kalanların da başvuru yapması lazım. Bizler esnafımızı çok önemsiyoruz. Esnaf toplumumuzun omurgasıdır. Zor gününde sıkıntılı gününde esnaflarımıza yardımcı olmamız lazım. Bunu da bizler elimizden geldiği kadar yapmaya çalışıyoruz.
Vali Dr. Ozan Balcı sözlerine şöyle devam etti, “Sizler aynı zamanda hem bir ekonomik faaliyeti yerine getiriyor hem çalışıp hem de devletimize vergi veriyorsunuz. Kendi işini kurması ve yanında başka insanları çalıştırması, toplumun geleneksel değerlerini taşıması ve yansıtması açısından önemli bir gruptur esnaflarımız. Onların iyi gününde kötü gününde yanında olmamız, bir olmamız, beraber olmamız lazım. Ben bunu önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Koronavirüs ile mücadele ederken esnafımızın mağdur olduğunun farkındayız. Esnafımız bu süreçte mecburiyetten dolayı işyerini kapattı, bir kısmının iş hacmi düştü. Şoför esnafımızın %80 iş hacmi düştü. Berber ve kuaför esnafımızın tamamı işyerlerini kapattı bu süreç içerisinde. Dolayısıyla bizler sıkıntılarınızı biliyoruz, sıkıntılarınızı gidermek içinde kafa yoruyoruz. Devletimizde esnafımızı önemsiyor. 3. faz sosyal yardımlar da siz esnaflarımıza yapılacak.” dedi.
Esnaflarımız 3. Faz Sosyal Yardımlara Oluşturduğumuz Bilgilendirme ve İletişim Ofislerinden Kolayca Başvurabilirler
Burada altını çizmek istediğimiz en önemli husus; esnaflarımız sosyal yardımlara başvuru yaparken E-Devlet üzerinden başvurularını yapsınlar. Herkes E-Devlet kullanmıyor, bizler bunu biliyoruz. Bunun için vatandaşlarımıza yönelik olarak bir kolaylık getirdik. Vali Yardımcımız Dr. Mehmet Gödekmerdan başkanlığında bir komisyon oluşturduk. İlimizde Gençlik merkezinde, İlçelerde ise Kaymakamlıklarda SYDV bünyesinde bilgilendirme ve iletişim ofisleri kurduk. E- Devlet numarası olmayan ya da kullanmayı bilmeyen esnaflarımıza sosyal yardımlara başvuru hususunda arkadaşlarımız yardımcı olacaklar. Esnaflarımız bu bürolara gidecekler, görevlilerimiz devletimizin verdiği yardımdan yaralanmak için sisteme giriş yapacaklar.
Bütün İhtiyaç Sahiplerinin 3. Faz Sosyal Yardımlara Başvurmasını İstiyoruz
Bütün Oda Başkanlarımızın, bütün esnaflarımıza bunu duyurmasını rica ediyorum sizlerden. Esnaflarımız bu süreçte mağdur olmasınlar ve sosyal yardımlardan faydalansınlar. Mağdur olduğuna inandığınız, yardım edilmesi gereken esnaf ile onların yanında çalışan kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kardeşlerimiz bu yardıma mutlaka başvursunlar. Benim derdim ne kadar çok esnaf, ihtiyaç sahibi varsa 3. Faz Sosyal Destek Yardımlardan yararlansın. Bizlerde onların işlerini kolaylaştırmış olalım. Kurduğumuz ofisler esnafımız işlerini kolaylaştıracaktır.
Ben sizin çektiğiniz sıkıntıları biliyorum. Esnafımız hiçbir zaman devlete yük olmamıştır. İnşallah bu sıkıntıları Milli Birlik beraberlik dayanışma duygusu içerisinde atlatacağız. Esnaflarımız, toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli sınıflardan birisidir. Şunun bilinmesi de isterim. Zor ve sıkıntılı gününüzde sizlerle beraber olmaktan problemlerinizi çözmeye gayret göstermekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle noktaladı: “Allah sizlerin eksikliğinizi göstermesin, esnaflarımız toplumun rengidir. Esnafın canlı olması ve ayakta durması bizi mutlu ediyor. Neticede toplumda hep beraber yaşıyoruz. Sizin derdiniz bizim derdimizdir. Sıkıntınız da bizim sıkıntımızdır. Sıkıntılarınızı çözmek için çaba göstermekten büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sizin işinizi çözmek ve hayatınızı kolaylaştırmak vatandaşımızın işini kolaylaştırmaktır. İnşallah bu salgını birlik beraberlik içerisinde atlatacağımıza inanıyorum. Bizler her zaman yanınızdayız, toplum için ne kadar anlamlı ve önemli olduğunuzu bilmenizi istiyorum.”
Vali Dr. Ozan Balcı’nın konuşmasının ardından söz alan esnaf odaları temsilcileri sıkıntı ve isteklerini dile getirdiler. Esnaf Temsilcileri böyle bir toplantıyı düzenlediği için Vali Dr. Ozan Balcı’ya teşekkür ederek, memnuniyetlerini ifade ettiler.

Paylaşma ikonundan:

Share
237 Kez Görüntülendi.