logo

AHMET YILMAZ “BİRLİKTE OLMAK TEK GÜCÜMÜZ”


kanal60
haber@kanal60.com

Ahmet Yılmazı tanıyalım.

İstanbul’da Tokatlıların bir araya geldiği sivil toplum örgütlerinden Tokat Konfederasyonu Genel başkanı Ahmet Yılmaz’dan İstanbul’da ki Tokatlıları sorduk.

Ahmet Yılmaz Tokat Konfederasyonu Genel Başkanlığı yapıyorum. 1974 Tokat Zile doğumluyum.

Tokat Konfederasyonundan bahsedebilir miyiz?

TOKKON kısa adı Tokat Konfederasyonu, 6 yıl önce üç federasyonun bir araya gelmesiyle kuruldu.  Bu federasyonlar ise İstanbul Tokat Dernekler Federasyonu, Asya Tokat Dernekler Federasyonu ve Esenyurt Tokat Dernekler Federasyonu oldu.

Daha sonra ise Erbaa Dernekler Federasyonu, Niksar Dernekler Federasyonu, Reşadiye Dernekler Federasyonu, Turhal Dernekler Federasyonu aramıza katıldı. TOKKON yedi federasyonun buluştuğu Tokat’ı İstanbul’da temsil eden bir çatı kuruluş oldu.

Şimdi 7 Federasyonun, 290 dernek yani tüzel kişilik ile Tokat’ın İstanbul da ki sesi olmak için gayret gösteriyor.

Amacımız İlk önce Tokatlılar olarak bir araya gelmekti, onu başardık. Bu gün İstanbul’da Tokatlıların birlikteliği örnek gösteriliyor. Ayrıca, Tokat’ın kültürel, sosyal, siyasi ve ticari birikimlerini İstanbul’da yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz.

Konfederasyonumuzun Merkezi; Esenler Atışalanı, Tekstil Kent Yönetim Binası 4.Kat No 41’da. Tüm hemşerilerimizi bir çay içmeye beklerim.

TOKKON,  İstanbul’da nüfus olarak dördüncü sırada olan 600 bin Tokatlı hemşerilerimizi temsil ediyor. Bunun en güzel örneği geçen yıl yapılan, Yeni kapı Tokat Günleridir.  TOKKON Standını 4 günde 2 milyon insan ziyaret etti.

TOKKON bu yıl farklı bir organizasyon yaptı. Efendimizi Anıyoruz etkinliği yapacaksınız. Biraz bilgi alalım.

Efendim izi anıyoruz programımız iki aşmalıdır.

31 Ekim Cumartesi günü, Ayasofya Camiinde saat 07.00’da İstanbul müftüsü tarafından 2500 adet Hatmi Şerifin duasıdır. 2500 Hatmi Şerifi dernek üyelerimiz okudu.

Programın ikinci kısmı ise;  Esenyurtda,  yine Federasyon, derneklerimiz ve gönüllü bağışçılarımızın desteği ile Tokat ilimizin plakası kadar 60 adet Koç kurban edip,  ihtiyacı olan hemşerimi ikram etmek istiyoruz. 60 adet kurbanlık koç tamamen Tokat’lı hemşerilerimizin bağışları ile alındı. 

İlçe ilçe, dernek dernek,  600 aileye kurban paylarını  aynı gün dağıtım yapmayı düşünüyoruz.

Dünyanın savaştığı Covit -19 hastalığının bitmesi ve ülkemize saldıran hainlerin yok olması için gayret gösteriyoruz.

Bu güne kadar buna benzer etkinlikler yaptınız mı, bundan sonra yapmayı düşündüğünüz etkinlikler neler?

Buna benzer tatbikî çok etkinlikler yaptık, inanın sayılarını unuttuk. Geçtiğimiz ramazan ayında 4000 ailemize erzak yardımı yaptık.  Burada söylemek olmuyor her şeyi. Öğrencilerimize burs verdik. Tokatlıları buluşturmak adına piknikler düzenledik.

Bundan sonra da elimizden geldiği kadar ülkemizin ve milletimizin manevi ve milli değerlerini göz önünde bulundurarak, devletine yük olan değil,  yük alan bir STK olarak çalışmaya devam edeceğiz.

Paylaşma ikonundan:

Share
420 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARİH KOKAN ŞEHİR TOKAT

  26 Temmuz 2021 GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet

  Tokat’ın tarihi Sulusokak bölgesinde bulunan Tokat Belediyesi Şehir Müzesi’ni bayram tatili sürecinde yaklaşık 6 Bin 500 kişi ziyaret etti. Tokat’ta 900 adımda 900 yıllık tarihi içerisinde barındıran Sulusokak Çarşısı bölgesinde restorasyon vedüzenleme çalışmalarının tamamlanması ile birlikte, bölge turistlerin uğrak mekanı oldu. Bölgede bulunan Tokat Belediyesi Şehir Müzesi içerisinde; eski Tokat esnafının bal mumu heykelleri, eski halı dokuma tezgâhları, eski evlerde kullanılan bakır kaplar ve çeşitli ev malzemeleri ile Tokat'ı anlatan...
 • GAZİNİN MUTLU GÜNÜ

  26 Temmuz 2021 GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet

  Zeytin Dalı Harekatı'nda patlama sonucu iki bacağını kaybederek gazi olan Piyade Sözleşmeli Er Muhammed Hasan Çeçen, dünyaevine girdi. Afrin'de 2018 yılında düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nda teröristlerin yerleştirdiği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu Piyade Sözleşmeli Er Muhammed Hasan Çeçen, iki bacağını kaybetti. Yaralandıktan sonra GATA'da yaklaşık 1 yıl tedavi gören gazi Çeçen'e protez bacak takıldı. Protez bacakları ile tekrar hayata tutunan Çeçen, dünyaevine girdi. Turhal'da düzenlenen düğün töreninde çift salona Türk B...
 • KİMSENİN HADDİNE DEĞİL

  26 Temmuz 2021 GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet

  15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir için “darbeci” diyen İYİ Partili Songül Sarıtaşlı, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi. İYİ Parti Tokat İl Yönetim Kurulu Üyesi Songül Sarıtaşlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki topladı. Songül Sarıtaşlı'nın "Semih Terzi'nin tersine asıl darbecinin Ömer Halisdemir olduğunu da biliyorsunuz değil mi?" ifadeleri sonucu sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. Sarıtaşlı, yoğun tepki üzerine Twitter üzerindeki şahsi hesabından söz konusu paylaşımı silerek sosyal medya hesabını kapattı....
 • BALLICAYA ZİYARETÇİ AKINI

  24 Temmuz 2021 GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet

  UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Ballıca Mağarası bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. Tokat'ın Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde bulunan doğa harikası Ballıca Mağarası Kurban Bayramında yoğun ilgi gördü. Mağaraya ziyarete gelen vatandaşlar araçlarını park edecek yer bulmakta zorlandı. Mağara yolu üzerinde uzun araç kuyrukları oluştu. Bilet alarak mağaraya girmek isteyen vatandaşlarda gişe önünde yoğunluk oluşturdu. Yaşanan yoğunluk nedeni ile zaman zaman sosyal mesafe kuralları unutuldu. 4 günde 10 bin ziyaretçi ...