logo

“TÜRKİYE ŞEHİTLERİYLE YÜRÜYOR”

“TÜRKİYE ŞEHİTLERİYLE YÜRÜYOR”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, ‘Türkiye Şehitleriyle Yürüyor’ sloganıyla düzenleyeceği “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları”nda binlerce genç, şehitleri için yürüyecek.

Eğitim, Kültür ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Sarıkamış Şehitleri’ni Anma etkinlikleri, 2 – 5 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında 5 Ocak Pazar günü “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” Anma Yürüyüşü düzenlenecek.

“Bu cennet vatanı inşallah gençlerimizle birlikte ilelebet payidar kılacağız”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 105’inci yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanından Sarıkamış’a gelecek binlerce gencin, ecdadını ve şanlı tarihini anacağını belirterek, “Gençlerimiz tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet olmanın bilinciyle tek yürek olacaklar ve fedakar ecdadını ve şehitlerini anacaklar” diye konuştu. 105 yıl önce Sarıkamış’ta yaşananların, ortaya konulan kahramanlıkların her zaman hatırlanması gerektiğine işaret eden Bakan Kasapoğlu, “Bu cennet toprakları bizlere vatan kılan ecdadın açtığı bu yolda bu aziz coğrafyayı, bu cennet vatanı inşallah gençlerimizle birlikte ilelebet payidar kılacağız” dedi.

“Beyaz Hüzün” Filmi Sinema Gösterimi

Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları, 2 Ocak’ta yönetmenliğini Kenan Korkmaz’ın yaptığı “Beyaz Hüzün” film gösterimi ile başlayacak. Kars Kafkas Üniversitesi’nde öğrenci ve kamu görevlilerine gösterimi yapılacak film, kendisine bağlı birliği Sarıkamış’a ulaştırmak için zorlu bir mücadeleye girişen bir askerin hayatını anlatıyor. Film ayrıca, Türkiye genelinde 45 ilde 30 bin gence de ulaşacak.

Şehit ve Gazi Aileleri Onuruna Yemek

Etkinliklerin ikinci gününde ise şehit ve gazi aileleri onuruna bir yemek verilecek. Saat 14.30’da Ekinata Grand Toprak Otel’de düzenlenecek yemeğe 500 kişi katılacak. Kur’an Tilaveti ile başlayacak olan yemek programının ardından Kars Müftüsü tarafından dua edilecek.

Aynı gün, saat 17.30’da Kazım Karabekir Camii’nde mevlid okutulacak. yapılacaktır. Kılınacak akşam namazının ardından Diyanet İşleri Başkanlığından görevlendirilen 12 Mevlithan tarafından Kuran ve Mevlid okunacak.

Meşaleli yürüyüş

Mevlid-i Şerif programının ardından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda toplanacak katılımcılar meşaleli yürüyüş gerçekleştirecek. Yürüyüş öncesi meydanda kurulacak sahnede ilahiler ve yerel sanatçılar tarafından Sarıkamış ağıtları okunacak. Ayrıca Sanatçı Ömer Faruk Elmas tarafından kum sanatı gösterisi yapılacak. Saat 18.30’da başlayacak meşaleli yürüyüş, Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde son bulacak.

Kardan Heykeller Sergisi

Sarıkamış Şehitleri’ni Anma Etkinlikleri, 4 Ocak’ta açılacak Kardan Heykeller Sergisi ile devam edecek. Açılışa Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile diğer protokol üyeleri katılacak.

Aynı gün saat 17:30’da Sarıkamış Kayak Merkezi’nde meşaleli kayak gösterisi düzenlenecek. Işıklı lazer gösterisinin de yapılacağı etkinlikte, sporcular ellerinde meşalelerle Bayraktepe’den inecekler ve meşalelerle

“105. YIL” yazısı yazacaklar.

4 Ocak Cumartesi günü ayrıca saat 18.30’da Ekinata Grand Toprak Oteli’nde bir anma programı düzenlenecek. Programda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca hazırlanan “Evlat” filminin gösterimi yapılacak ve Muğla Üniversitesi’nden Tuncay Öğün tarafından “100 Soruda Sarıkamış” konulu bir sunum gerçekleştirilecek.

“Türkiye Şehitleriyle Yürüyor”

Etkinliğin son günü olan 5 Ocak Pazar günü ise “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” Anma Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Kızılçubuk Zirve alanından Kars müftüsünün Kur’an tilavetiyle başlayacak yürüyüş, Ay Yıldız Tören Alanında son bulacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşı, Kur’an Tilaveti ile çelenk konulmasının ardından Tugay Komutanlığı tarafından bir de harekât brifingi verilecek.

Sarıkamış Şehitleri Anma Programı, Solotürk ve Çelik Kanatlar Helikopter Ekibi gösterisi ile son bulacak.

Paylaşma ikonundan:

Share
493 Kez Görüntülendi.