logo

22 Ocak 2019

TOKAT YAZMALARI DESENLERİ

TOKAT YAZMALARI DESENLERİ

Tokat Olgunlaşma Enstitüsünü Müdürü Filiz Vanlıoğlu ziyarette Olgunlaşma Enstitüsünün 2020 yılına kadar belirlenmiş olan “Yazmacılık ve Yazma Desenleri” teması kapsamında yapılan çalışmaları, grafik-tasarım, giyim-üretim teknolojisi, el sanatları, görsel sanatlar atölyelerinde detaylı olarak anlattı.

Yapılan çalışmaların öneminden bahseden Vanlıoğlu, araştırmalar esnasında 80 ila 200 yıllık yazmaların sandıklardan çıkarılarak, desen ve motiflerinin aslına uygun çizildiği ve tüm bilgileriyle arşivlendiğini belirtti.

            Tokat Olgunlaşma EnstitüsüMüdürü Filiz Vanlıoğlu, kültürel değerleri, özellikle geleneksel el sanatları, giyim kültürünü, yöresel yiyecekleri ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin araştıran, asıllarını koruyarak yeni ürünler hazırlayan, arşivleyen ve gelecek kuşaklara aktaran, ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtılmasını amaçladıklarını söyledi.

            Gün yüzüne çıkarılan tarihi giysilerin motif ve desenlerinin arşivlenerek yeni tasarımlarla günümüze taşındığını ifade eden Vanlıoğlu, Tema çalışmaları kapsamında hazırlanan projeleri değerlendirerek,  kültürel değerleri, özellikle geleneksel el sanatları, giyim kültürünü, yöresel yiyecekleri ve unutulmaya yüz tutmuş meslekleri araştırdıklarını, ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtılmasının amaçladıklarını söyledi.

NİNEDEN TORUNA BAYRAM MENDİLLERİ

            Enstitü Müdürü Vanlıoğlu, bayramlarda dağıtılan “Bayram Mendillerinin unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olduğunu, farkındalık oluşturularak geçmiş bayramların hazzını ve duygusunu tekrar yaşatmak için “Nineden Toruna Bayram Mendilleri Projeleri’ni hayata geçirdiklerini ifade etti.

MİNİK ELLER USTA ELLER

            Vanlıoğlu, unutulmaya yüz tutmuş olan “Tokat Tahta Baskı ve Yazmacılık Sanatının” ilimiz anaokulu ve ilkokul öğrencileri ile tahta baskı etkinlerinin düzenlendiği belirterek “Minik Eller Usta Eller” projesi ile ilgili bilgiler verdi.

ELVAN SÖYLEŞİLER

            Kültürel değerleri yeni kuşaklarla buluşturmayı hedefleyen,  elvan yazmacılar diyarı Tokat’ın ikinci kuşak yazma ustaları ile lise ve üniversite öğrencileri ile buluşturulduğu belirten Vanlıoğlu, “Elvan Söyleşiler” projesinin olduğunu ifade etti.

MİNİK ELLER ÖZEL ELLER

            Vanlıoğlu, “Minik Eller Özel Eller” projesi ile ilimizinözel öğrencileri için hazırlanan projede tahta baskı etkinlikleri hazırlanarak, özel öğrencilerin de tahta baskıyla buluşmalarının sağlandığını söyledi.

YENİ PROJELER İLE YOLA DEVAM EDİLMELİ

            Yapılan projeleri ve atölye çalışmalarını beğendiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, resim atölyesinde yer alan “Yeşilçam da Tokat Motifleri” temalı resim çalışmalarını inceleyerek çalışmanınen kısa zamanda Tokat halkı ile buluşturulması gerektiğini ifade etti.

Giyim üretim teknolojisi atölyesinde hazırlanan “15’li” kıyafetlerinin yerinde bir çalışma olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, 18 Mart Çanakkale Zaferi haftasında yapılacak olan asker uğurlama töreninde yapılan çalışmaları Tokat halkının tanıması gerektiğini kaydetti.

            Vali Dr. Ozan Balcı, yeni projeler ile yola devam edilmesi gerektiğini, Olgunlaşma Enstitülerinin il ve bölge için değerli olduğunu ve yapılan çalışmaların destekleneceğini ifade etti.

Olgunlaşma Enstitülerinin misyonlarının farklı olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,yapılacak çalışmalarda enstitünün yanında olduğunu belirterek, Enstitü Müdürü Filiz Vanlıoğlu’na ve enstitü personeline çalışmalarında başarılar diledi.

Paylaşma ikonundan:

Share
157 Kez Görüntülendi.