logo

KREDİLERDE SSK, BAĞ-KUR, VERGİ BORCU YOK BELGESİ İSTENMİYOR!

KREDİLERDE SSK, BAĞ-KUR, VERGİ BORCU YOK BELGESİ İSTENMİYOR!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde ekonomik faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara verilecek 25 bin TL nakit kredi imkanının kullanım koşullarına ilişkin yapılan yorumlar kafalarda soru işareti oluşturdu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde ekonomik faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara 25 bin TL nakit kredi imkanı sunuldu. Ancak kredinin kullanım koşulları tartışmalara yol açtı. Tokat Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Turan Ulaşlı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Halk Bankası 25 bin kredi ve 25 bin ticari kart kullanabilmek için esnaflar son 5 yıl içinde herhangi bir faiz desteğinden- Esnaf Sanatkarlar kredisi veya KOSGEB veya hazine destekli kredilerden faydalanmamış olması gerekmektedir.” şeklinde paylaşım yaptı ve bazı esnaflar da tepkilerini gönderiye yorum yaparak dile getirdi. Esnafın dikkat çeken yorumlarından bazıları şöyle oldu.

*“Hangi esnafın BAĞKUR borcu yok ki, bu yasa da zenginlere, alt tabaka esnafın Allah yardımcısı olsun.”

*“Başkanım dün ben esnaf kooperatifinden kredi başvurusu için gittim. 20000 liraya 2 kefille, üstü olursa ipotek istiyorlar. Ben Reşadiye’de 50.000 kadar 2 kefille kullanıyordum. Kredi ödemelerinde sıkıntısı olmayanlara neden bu kadar yokuşa sürülüyor? Esnaf bankalara mecbur bırakılıyor, yanlış bir uygulama. Kimse bu uygulamadan memnun değil. Sizin esnafımızın bu kadar yanında olduğunuzu bilmek gurur verici teşekkürler.”

*“Kanun sorunsuz olmalı esnafın yanında. Tabi bu da bizim bağlı olduğumuz başkanları ilgilendiriyor onların dile getirmesi lazım.”

*“Ya bunlar boş muhabbet hangi esnafın borcu yok, kim kefil olur bu duruma. İnsanların aklı ile dalga geçmesinler bu nedir ya saçma sapan olaylar.”

*“Biz kredi istemedik ki sanki kahramanlık gibi bahsediliyor. Dükkanları kapattık kıştan yeni çıkıyoruz, işler nanay, sigortaları nasıl ödeyeceğiz, devlet ödesin madem. Dükkanları kapat demesi kolay sanki, krediyi hibe gibi göstermenin hiçbir alemi yok. Nasıl ödenecek bu kredi evde oturarak mı? Hangi birini ödeyeceğiz bilmiyorum.”

*“Bağkur borcu veya sigorta borcu olmayan, esnaf kredisi kullanmayan esnafı zor bulurlar. Vermemek için zorluyorlar, yazık bu esnafa. Asıl Bağkur ve kredi borcu olana vermeleri lazım, esnafın dükkanı kapalı.”

TESOB’dan “KREDİLERDE SSK, BAĞ-KUR, VERGİ BORCU YOK BELGESİ İSTENMİYOR!” AÇIKLAMASI

Öte yandan Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya, özellikle sosyal medyada oluşan bilgi kirliliği üzerine açıklama yapma zarureti doğduğunu dile getirerek, Halkbank’ın esnafa destek amacıyla vereceği 25 bin TL’lik kredilerde SSK, Bağ-Kur ve vergi borcu yoktur yazısı talep edilmediğini söyledi.

Ayrıca KOSGEB ve Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden son 5 yılda kredi kullananlara da kredi verilmeyeceği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sosyal medya üzerinde bu tür bilgi kirliliği yayanlar hakkında da yasal işlem başlatıldığını dile getirdi.

Esnaf Destek Paketi kapsamında, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan esnaf ve sanatkarların da imkanlardan istifade edebilme imkanı verilmesi sebebiyle Halk Bankası’nın örnek alınmasını isteyen Başkan Çankaya, “Bu kapsamda esnafa kullandırılacak 25 bin liralık işletme kredisini tüm bankalarımız da kullandırırsa piyasalar kısa sürede rahatlar” dedi.

Ayrıca Esnaf Kredi ve Kefaletten ya da direkt Halkbank’tan 31 Mart 2020 tarihinden önce kredi kullananlara 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan kredi borçlarının vadesinde/taksit tarihinde/hesap devresinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelendiğini ve buna bağlı olarak kredi ödeme tablosu doğrultusunda kalan tüm taksitlerinde ötelendiğini ifade etti.

TESOB Başkanı Çankaya , kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan sadece erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname isteneceğini de dile getirdi. Esnaf Kefalet’e daha önce borcu olduğu için krediye müracaat eden ve kredi talebi geri dönen esnafların ise Esnaf Kefalet’te kredi limitleri olduğu takdirde bu limitten kredi kullanabileceklerini kaydetti.

Çankaya, son olarak, bankaya kredi başvurularında oda kayıt belgesi, sicil tastiknamesi, kimlik fotokopisi ve vergi levhasının yeterli olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Tokat Gazetesi

Paylaşma ikonundan:

Share
225 Kez Görüntülendi.