logo

ESNAF ZOR DURUMDA

S.S. Tokat Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan esnafların durumu ile ilgili bir basın açıklaması paylaştı.

Aydoğan yaptığı açıklamada: “Maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan salgın nedeniyle az veya çok tüm kesimleri etkileyen; kriz den en çok etkilenen bir kesim küçük esnaf ve sanatkâr olmuştur.

Özellikle finans akışı noktasında ki sıkıntılar çok yoğun olarak hissedilmektedir. Bu noktada devletimizin süratle tahsis ettiği 25.000 TL lik krediye maalesef aynı süratle esnaf ulaşmakta güçlük çekmektedir. Bu anlamda gerek banka şubelerine, gerekse internet üzerinden yapılan başvuruların ya da esnaf kefalet kooperatifleri kefaletiyle yapılan başvuruların banka tarafından değerlendirme süreçleri çok uzun sürmektedir. Bu anlamda yapılan taleplerin çok yoğun olduğu bankanın dosya başına tahsisat süreçlerinin ancak belli sayıda yapılabildiği göz önüne alınırsa bu sürecin kısaltılması noktasında Halk Bankası Genel Müdürlüğümüzün Konuya Bir çözüm oluşturarak sürecin hızlanması noktasında tedbirler alması gerekmektedir.

Bir dosyanın hazırlanması için gereken sürenin kısaltılması ve tahsisatın; Böylece hızlandırılması şarttır. Bu sıkıntılı süreçte bu şartlarda Banka şubelerinin bu işe kısa zamanda yetişmeleri mümkün gözükmemektedir.” dedi.

Aydoğan esnafların talebinin şu ana karşılanmadığını belirtirken “Sadece bizim kooperatifimize yapılan Müracaat sayısının 1000 kişiyi geçtiği düşünülürse sıkıntıda olan esnaf ve sanatkârımızın derdine derman olmakta çok geç kalınacaktır. Bütün kurumların esnek çalışma modeliyle az personelle çalıştığı günümüzde biz kooperatif ve çalışanlarımız olarak izinleri de kaldırarak ortaklarımızın işini bir an önce görmek için FULL çalışıyoruz. Görüyoruz ki banka personeli de elinden gelen çabayı gösteriyor. Ancak sistem çok yavaş ilerliyor yetkililere ve banka genel müdürlüğümüze konu iletilmiş bu konuda yapılacak çalışma ile İnşallah Sistemi hızlandırmak suretiyle esnafımızın bir an önce ihtiyacı olan krediye ulaşması sağlanmalıdır. Aksi takdirde zor durumda olan esnaf ve sanatkâr her sıkıntıda devletin yükünü alan bu fedakâr insanlar kendileri de sisteme yük olacak duruma gelecektir. Süre uzadıkça sosyal medyada yapılan spekülasyonların önüne geçmekte zor olacaktır.

Yüce Allahtan, bu sıkıntılı süreci en az kayıpla bir an önce kardeşliğimizi pekiştirerek geride bırakmayı Nasip Etsin. Allah hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet etsin. Hasta olanlarına acil şifalar lütfetsin. Bu vesileyle başta can siparane çalışan sağlık sisteminde her kademedeki kardeşlerimizin ve çalışmak zorunda olan tüm sektörler ile özellikle süreçten belki de en çok etkilenen esnaf ve sanatkârımızın yar ve yardımcısı olsun. Bu vesile ile bir kez daha saygılar sunuyorum” diye açıklamasını tamamladı.

Paylaşma ikonundan:

Share
511 Kez Görüntülendi.