logo

04 Mart 2019

ALİPAŞA CAMİ AÇILDI

ALİPAŞA CAMİ AÇILDI


Osmanlı Padişahlarından 2’inci Selim tarafından yaptırılan ve Tokat’ta Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden olan 447 yıllık Ali Paşa Camii, 14 ay süren restorasyon çalışmalarının ardından tekrar ibadete açıldı. Ali Paşa Camisinin restorasyonu yaklaşık 3,5 milyon liraya mâl oldu.

            Sultan 2. Selim zamanında Ali Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılan Ali Paşa Camii, Tokat Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 3 milyon 400 bin TL’ye ihale edilerek restore ettirildi.  26 Ekim 2017’de başlayan caminin restorasyonu 14 ay sonra tamamlandı. Restorasyonu tamamlanan Ali Paşa Camisi Cuma Namazı öncesi yapılan törenle ibadete açıldı. Kuran tilavetiyle başlayan törende açılış konuşmasını yapan Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, son 16 yıl içinde Tokat il sınırları içerisinde kültür varlıklarımızın yüzde 60’ının restorasyonunu tamamlandığını ve çalışmaların devam edeceğini söyledi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da, “Tokat’ımızın sembolü, mührü, manevi anlamda Tokat’ımızın en önemli mabetlerinden biri olan Ali Paşa Camimize tekrar kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Tokat Milletvekili Mustafa Aslan restorasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Tarihi bir caminin restore edilerek tekrar ibadete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, caminin aslına sadık kalınarak restore edildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

            “Bu cami, sadece bir cami değil aynı zamanda Türk milletinin yüksek ilmini, irfanını gösteriyor. Ayrı da bir yeri var. Sadece bu cami değil Anadolu’nun her yerinde böyle atalarımızdan kalan hanlar, hamamlar, camiler var. Bunlar milletimizin yüz akı eserler. Anadolu’ya Türk milletini vurduğu birer mühür bunlar. Böyle güzel bir eserin restorasyon sonrasında açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duydum. Bu ve buna benzer eserlerin restorasyonu artarak devam edecek. Tokat 900 adımda 900 yıllık tarihin görüldüğü bir yer. İstanbul’dan sonra tarihi eserlerin en çok olduğu ilimiz. Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı eserlerinin üçünün görüldüğü bir il. Türkiye’nin bütün şehirlerinden vatandaşlarımızı buradaki eserleri görmeye davet ediyorum. Yaklaşık 3,5 milyon liraya yakın para harcandı ama para çok önemli değil. Bu eserin ayakta kalması önemli.”

            Konuşmaların ardından Müftü Bilgili’nin duasıyla hizmete açılan camide cuma namazı kılındı.

Cami onarımında yapılan imalatlar şöyle oldu

Caminin eskiyen kurşun kaplama kubbeleri başta olmak üzere iç ve dış cephesi restore edildi. Caminin uzun yıllar kirlenen iç ve dış cephe duvarları ise özel bir temizleme tekniği olan mikro kumlama yöntemiyle temizlendi. Restorasyon çalışmaları sırasında yağlı boya ile kaplı ahşap mahfilin üzerindeki boya temizlenerek, 16’ncı yüzyıldan kalma ahşap üstü kalem işlemesi eser ortaya çıkarıldı.

            Üst örtüde bulunan yıpranmış levhalar, kurşun kaplama ahşap saçak hatılları ve dairesel kubbe kasnağı üzerinde bulunan kirpi saçak yenilendi. Yine aynı işlemler türbeye de uygulandı.

Kubbe ve minare mevcut alemlerinin temizlikleri yapıldıktan sonra altın varak uygulaması yapıldı. Beton dışlıklar tatlı kireç ve paslanmaz çelik malzemeli olarak yeniden imal edildi ve montajları tamamlandı. Lokma demir parmaklıkların boyaları temizlenerek metal koruyucu boya sürüldü. Cami-türbe- minarede cephede bulunan traverten yüzeylerde ve mermer olan bölümlerde taş mermer temizlikleri yapıldı. Kesme taş beden duvarlarda çürüyen taşlar değiştirilerek taş koruyucu uygulandı. Minarede ahşap külah sökümü yapıldıktan sonra ahşap külah, keçe serilmesi, kurşun kaplama, saçak detayları imalatları yapıldı. Cami-minarede şerefe ve alt giriş kapıları ahşap malzemeli olarak yeniden yapıldı ve ahşap koruyucu uygulandı. Mahlif ahşap tavanı ve alınlarında yağlı boya temizliği yapılarak altından özgün kalem işleri çıkarıldı. Yine ahşap korkuluk ve paravanları üzerinde bulunan yağlı boya tabakası temizlenerek özgün renkleri açığa çıkarıldı. Kalem işlerinin ihyası yapıldı.

            Cami içinde ahşap döşemesi yenilendi ve hali kaplandı. Cami içi Niş kısımlarının ahşap korkulukları yenilendi. Mevcut ahşap elemanların kepenk -kapı temizlikleri ve ihyası yapılarak ahşap koruyucu sürüldü. Cami içi ve dışı aydınlatma sistemi ile minare paratoner sistemi yenilendi. Cami içi kesme taş beden duvarlarında temizleme yapıldıktan sonra derz onarımları yapıldı.

            Tamamı Onix mermerden yapılmış olan benzerine çok az rastlanan örneklerinden olan mihrap ve minberin kimyasal temizlikleri yapıldı.Bu işlem sonucunda gerekli yerlere altın varak uygulaması yapılmıştır.

            Yine Türbe içerisinde bulunan 3 adet taş sanduka üzerinde bulunan yağlı boyaların kimyasal temizliği yapıldı. Temizlik ve bakım işleri sonrasında gerekli yerlere altın varak uygulandı. Çevre düzeni elden geçirilerek demir korkulukların boyası-bordür-harpuşta-taş duvar imalatları yapıldı. Zemin iyileştirmeler su ve elektrik tesisat alt yapılan yapıldıktan sonra döşeme taşları yenilendi. Şadırvan ahşap bölümlerinde kalem işi is kir temizlikleri yapılarak kaybolan kısımların da rötuşları yapıldı. Ahşap oturak bölümleri yenilenmiştir. Traverten havuz ve mermer  fıskiye üzerindeki katmanlaşmış yağlı boyaların çeşitli aşama ve yöntemlerle temizlikleri yapıldı.Su tesisatı ve muslukları yenilendi. Traverten zemin döşemesi ihya edildi. Onarım işi yaklaşık 400 günde tamamlandı. Toplam harcanan bedel 3.432.833,88 TL oldu. 

Paylaşma ikonundan:

Share
404 Kez Görüntülendi.