logo

AHMET YILMAZ “BİRLİKTE OLMAK TEK GÜCÜMÜZ”


kanal60
bunyaminsunar@hotmail.com

Ahmet Yılmazı tanıyalım.

İstanbul’da Tokatlıların bir araya geldiği sivil toplum örgütlerinden Tokat Konfederasyonu Genel başkanı Ahmet Yılmaz’dan İstanbul’da ki Tokatlıları sorduk.

Ahmet Yılmaz Tokat Konfederasyonu Genel Başkanlığı yapıyorum. 1974 Tokat Zile doğumluyum.

Tokat Konfederasyonundan bahsedebilir miyiz?

TOKKON kısa adı Tokat Konfederasyonu, 6 yıl önce üç federasyonun bir araya gelmesiyle kuruldu.  Bu federasyonlar ise İstanbul Tokat Dernekler Federasyonu, Asya Tokat Dernekler Federasyonu ve Esenyurt Tokat Dernekler Federasyonu oldu.

Daha sonra ise Erbaa Dernekler Federasyonu, Niksar Dernekler Federasyonu, Reşadiye Dernekler Federasyonu, Turhal Dernekler Federasyonu aramıza katıldı. TOKKON yedi federasyonun buluştuğu Tokat’ı İstanbul’da temsil eden bir çatı kuruluş oldu.

Şimdi 7 Federasyonun, 290 dernek yani tüzel kişilik ile Tokat’ın İstanbul da ki sesi olmak için gayret gösteriyor.

Amacımız İlk önce Tokatlılar olarak bir araya gelmekti, onu başardık. Bu gün İstanbul’da Tokatlıların birlikteliği örnek gösteriliyor. Ayrıca, Tokat’ın kültürel, sosyal, siyasi ve ticari birikimlerini İstanbul’da yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz.

Konfederasyonumuzun Merkezi; Esenler Atışalanı, Tekstil Kent Yönetim Binası 4.Kat No 41’da. Tüm hemşerilerimizi bir çay içmeye beklerim.

TOKKON,  İstanbul’da nüfus olarak dördüncü sırada olan 600 bin Tokatlı hemşerilerimizi temsil ediyor. Bunun en güzel örneği geçen yıl yapılan, Yeni kapı Tokat Günleridir.  TOKKON Standını 4 günde 2 milyon insan ziyaret etti.

TOKKON bu yıl farklı bir organizasyon yaptı. Efendimizi Anıyoruz etkinliği yapacaksınız. Biraz bilgi alalım.

Efendim izi anıyoruz programımız iki aşmalıdır.

31 Ekim Cumartesi günü, Ayasofya Camiinde saat 07.00’da İstanbul müftüsü tarafından 2500 adet Hatmi Şerifin duasıdır. 2500 Hatmi Şerifi dernek üyelerimiz okudu.

Programın ikinci kısmı ise;  Esenyurtda,  yine Federasyon, derneklerimiz ve gönüllü bağışçılarımızın desteği ile Tokat ilimizin plakası kadar 60 adet Koç kurban edip,  ihtiyacı olan hemşerimi ikram etmek istiyoruz. 60 adet kurbanlık koç tamamen Tokat’lı hemşerilerimizin bağışları ile alındı. 

İlçe ilçe, dernek dernek,  600 aileye kurban paylarını  aynı gün dağıtım yapmayı düşünüyoruz.

Dünyanın savaştığı Covit -19 hastalığının bitmesi ve ülkemize saldıran hainlerin yok olması için gayret gösteriyoruz.

Bu güne kadar buna benzer etkinlikler yaptınız mı, bundan sonra yapmayı düşündüğünüz etkinlikler neler?

Buna benzer tatbikî çok etkinlikler yaptık, inanın sayılarını unuttuk. Geçtiğimiz ramazan ayında 4000 ailemize erzak yardımı yaptık.  Burada söylemek olmuyor her şeyi. Öğrencilerimize burs verdik. Tokatlıları buluşturmak adına piknikler düzenledik.

Bundan sonra da elimizden geldiği kadar ülkemizin ve milletimizin manevi ve milli değerlerini göz önünde bulundurarak, devletine yük olan değil,  yük alan bir STK olarak çalışmaya devam edeceğiz.

Paylaşma ikonundan:

Share
320 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOKAT ENGELLİ DOSTU ŞEHİR

  23 Nisan 2021 Eğitim, GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Spor

  Valilik ve Belediye koordinesinde yapılacak olan ve içinde aktif yaşam merkezi, bakım rehabilitasyon ve aile danışma merkezi, çocuk evleri, spor kompleksi ve cami Sosyal Hizmetler Kampüsü için İçerisinde aktif yaşam merkezi, bakım rehabilitasyon ve aile danışma merkezi, çocuk evleri, spor kompleksi ve cami bulunacak Sosyal Hizmetler Kampüsü’nün protokolu Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen programda imzalandı. Engelliler ve engelli ailelerinin hayatlarını ve yaşamlarını kolaylaştırmak, onların ruhlarına dokunabilmek için Tokat’a kazan...
 • PİNOKYONUN İPLERİNİ KİM TUTUYOR?PİNOKYO KİMLERİ VE NELERİ İFŞA ETTİ?

  09 Nisan 2021 Eğitim, Ekonomi, GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet, Spor

  Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na hafta sonu gece yarısı ipleri başkalarının elinde olan bir pinokyo tarafından kurulan kumpasın sahneye konulmasını izledik. Söyledikleri sözler üzerine durmaya gerek yok, bu kişinin ağzından çıkan hiçbir söz yalandan, iftiradan, şantajdan ve tehditten öteye geçemez, geçmedi de dinledik. Tokatlılar, belediye başkanlarının nasıl biri olduğunu çok iyi biliyor. Küpün içinde Tokat sevdası var dışarıya proje, iş ve takdir çıkıyor. Tokat”a bilinçli olarak gönderilen, Tokat”lı olmayan, Tokat”ta ikamet dahi etm...
 • AHŞABA DESEN VERİYOR

  08 Nisan 2021 Eğitim, Ekonomi, GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet, Spor

  Tokat’ta dedesinden öğrendiği hattat mesleğini yaşatmaya çalışan Engin Küçükarslan, pandemi döneminde ahşap oyma sanatına daha çok vakit ayırarak ustalığını gösterme imkanı buldu. Tokat’ta çocukluk yıllarında dedesi Hasan Küçükarslan’dan hattat mesleğini öğrenen Engün Küçükarslan (47) mesleğini iş yerinde yaşatmaya çalışıyor. İş yerinin bir köşesinde ağaç oyma yapabileceği bir yer ayıran Küçükarslan, günlerini değerlendiriyor. İşlerinden arta kalan saatlerin yanı sıra pandemi dolayısı ile boşta kaldığı günleri ahşap desen vererek geçire...
 • KARNINDAKİ BEBEKLE KORANAYA YENİLDİ

  06 Aralık 2020 Ekonomi, GENEL, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet

  Karnındaki bebeği ile korona virüse yenik düştü Kocaeli’nde karnındaki bebeği ile birlikte korona virüse yenik düşen genç kadın memleketi Tokat’ta toprağa verildi. Kocaeli'nde yaşayan evli 1 çocuk annesi Nur Aymak Yavuz (27) bir süre önce korona virüse yakalandı. Evinde tedavi gören genç kadın durumu ağırlaşınca Kocaeli Derince Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 6 aylık hamile olan Yavuz, yaklaşık 17 gün hastanede tedavi gördü. Tedavisi sırasında karnındaki bebeği kaybeden anne yoğun bakıma alındı. Bebeğinden ölümünden 3 gün son...