logo

31 Aralık 2018

Yüksek Kahve Demokrasi Müzesi Oluyor

Yüksek Kahve Demokrasi Müzesi Oluyor

Tokat’ın kültüründe ve demokrasi tarihinde önemli bir yere sahip olan Yüksek Kahve, eski güzel günlerine dönmek için gün sayıyor.

Demokrasi müzesi ve kıraathane olarak hizmet verecek olan tarihi mekan, çok yakında Tokat halkına hizmet vermeye başlayacak.

Merhum Cumhurbaşkanı Celal Bayar, merhum Başbakan Adnan Menderes ve birçok siyasetçinin seçim konuşması yaptığı yüksek kahve, demokrasi tarihinin de tanıklığını yapmış bir mekan olma özelliği taşıyor.

Behzat Bulvarı ile Behzat Caddesinin kesiştiği köşede yer alan yapı, halk arasında Yüksek Kahve ismiyle tanınıyor. 19.yy sonlarında inşa edildiği düşünülen yapı, Tokat`ın siyasi tarihinde önemli bir buluşma noktası işlevi görmüş. Başta Atatürk olmak üzere her dönemde başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri ve siyasetle uğraşan insanlar Tokat`a geldiklerinde Yüksek Kahve`de toplantılar düzenleyip, yapının balkonundan halka hitaben konuşmalar yapmış. İki Caddenin kesiştiği köşede yer alan ve konumuna göre biçimlenmiş yapı, zemin+iki katlı bir köşe yapısı. İkinci katı yarım yuvarlak alınlıkla sonlananta bölüm ve iki yan kanattan oluşan bir düzenlemeye sahip. Yüksek Kahve, zemin kat ve birinci katı dükkanlara dönüştürülerek değişikliğe uğratıldı. Çıkması bulunmayan birinci katın sağ kanadı veta bölümüyle sol kanadın bir bölümü kemerli düzenlemelerle dışarı açılmakta. Bugünta bölüm ve sol kanattaki kemerli açıklıklar kapatıldı. Sol kanat köşede yer alan pencere, genişletilerek değiştirildi. İkinci kat, tüm cephe boyunca devam eden düz tek çıkmaya sahip. Cephelerdeta bölümde bir, yan kanatlarda ikişer tane olmak üzere toplam beş pencere bulunmakta. Pencereler, geniş dikdörtgen pencerelere dönüştürüldü. Alaturka kiremit kaplı kırma çatıyla örtüldü. Altı ahşapla kaplanmış saçak,ta bölümde yarım yuvarlak alınlığa göre biçimlendirildi. Ahşap çatkı arası kerpiç dolgu tekniğinde inşa edildi ve cepheler sıvandı. Ahşap silmelerle yatay ve dikey hatlar belirginleştirildi. Yarım yuvarlak alınlıkta, barok üslupta yüksek kabartma bitkisel bezeme yapıldı.

Paylaşma ikonundan:

Share
164 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?