logo

20 Aralık 2019

TÜRKİYE’NİN İLK BİLİM TARİHİ MÜZESİ TOKAT’TA AÇILACAK

TÜRKİYE’NİN İLK BİLİM TARİHİ MÜZESİ TOKAT’TA AÇILACAK

Tokat Belediyesi tarafından tarihi Sulusokak Bölgesinde yer alan ve Anadolu’nun ilk Türk-İslam Bilim Merkezi olan Yağıbasan Medresesi’nde Bilim Tarih Müzesi oluşturuluyor.

Türkiye’de ilk olarak yapılacak olan Bilim Tarih Müzesi için Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve OKAarasında sözleşme imzalandı. Mali Destek Sözleşmesi imza töreni sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Sulusokak Tarihi Kent Meydanı projesi için ihale çalışmalarının başladığını belirtti. Bilim Tarih Müzesi’nin Türkiye’de ilk olarak Tokat’ta yapılacağını belirten Başkan Eroğlu, proje hakkında şunları söyledi:
“OKA Mali Destek Programları Sözleşme İmza törenimizi gerçekleştirdik. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)’dan bugüne kadar birçok projemiz için mali destek aldık. Gülbaharhatun Meydan Projesi, Şehir Müzesi, Sulusokak Şehir Meydanı için almış olduğumuz mali katkılar çok önemli. Bugün de Bilim Tarih Müzemiz için müjde vermek istiyorum.
1150 Yılında Danışmentliler tarafından Sulusokak Bölgesinde İlk Türk-İslam Bilim Üniversitesi olarak yapılan Yağıbasan Medresesi’nde Bilim Tarihi Müzesi oluşturacağız. Geçmişe atıfta bulunarak tüm bilimlerin içerisinde yer aldığı, çocuklarımızın yap-dene-oluştur noktasında atölyelerin yer aldığı, eğitim görecekleri bir alanı hazırlayacağız. Faaliyete geçecek olan Bilim Tarih Müzemiz, Türkiye’de ilk olacak.


Bu müzemizi; 900 Adımda 900 yıllık tarihi içinde barındıran Sulusokak bölgesinde yaparak bölgeyi açık hava müzesi haline getireceğiz. Sulusokak Tarihi Kent Meydanı projemiz için ihale çalışmalarına başladık. Yapacağımız düzenlemelerle bölgeyi cazibe merkezlerinden biri haline getireceğiz. Projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.


Bizler iki günümüzü eşit tutmak istemiyoruz. Tokat’ta ciddi bir şahlanma var. İstanbul’da yaptığımız tanıtım çok ciddi anlamda katkı sağladı, yine Ankara’da çok güzel bir tanıtım gerçekleştirdik. Tarım Fuarımızla, Kitap Fuarımızla şehrimizin tüm değerlerini tanıtıyoruz. Şehrimizi ileri taşımak için hep birlikte omuz omuza çok daha güzel noktalara ilerleyecektir.
Tokat’ın birçok değeri var ve bunların ortaya çıkarılması gerekiyor. İnanıyorum ki bu projelerle Tokat hak ettiği değeri bulacaktır. Bizim amacımız şehrimizin ekonomisine, turizmine, tanıtımına katkı sağlamak, görevimizi en iyi şekilde yerine getirmektir. Tarım, turizm gibi konulardan her kesime hitap eden çok önemli projelere destek sağladıkları için ayrıca teşekkür ederim. Burada gerçek bir başarı var, bu başarı hepimizin. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bu projelerin bugüne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
488 Kez Görüntülendi.