logo

TOKATTA TİCARETİN YÖNÜ

TOKATTA TİCARETİN YÖNÜ

Pandemiden dolayı, esnafın işyerlerinin kapanması nedeniyle, çalışanların büyük bölümü maddi yokluk çekiyor, evine ekmek götüremiyor, kirasını faturasını ve kredisini ödeyemiyor. İşyeri kapatılan işverenlerde hem evini geçindiremiyor hem de kirasını, faturasını ödeyemiyor.


Devletimizin, hükümetin ve yerel yöneticilerin esnaf ve serbest çalışanlar ile ilgili aldığı tedbirler bir nebze fayda sağlasa da sonuç olarak yeterli gelmedi.


Maliyetlerin son iki yıl içerisinde büyük oranda artması ile iş yapan esnaf bile bu yükün altından kalkamıyor.
Serbest piyasadaki belirsizlik esnafı kara kara düşündürüyor.Ülkemizde ki ekonomik spekülasyonlar, pandemiden kaynaklı ihracaat ithalat dengesinin yok olması, hükümetin tabana yönelik hızlı çözüm üretememesi batan esnaf sayısını çoğaltıyor. Hükümet kaynaklı çalışanlara kısa çalışma ödeneği, esnafın ödemelerinin ertelenmesi, faizsiz krediler süreci bugüne kadar getirdi.

Peki Tokat’ta yani yerelde biz ne yapmalıydık.


Bir kere bir birimizin kuyusunu kazmamalıydık.


Samimi olmalıydık.

Esnafın üye olduğu ve sorunların çözümü noktasında temsilcisi odalar bu ortamda ne yapması lazımdı.
Şeffaf bir şekilde odalar ne iş yapar diye internete yazdım. Aynen size aktarayım, sonra yorumlarıma devam edeyim.

Odalar; Üyeleri arasında iş birliğinin gelişmesi için çalışırlar. Kredi verirler sosyal faaliyetlerde bulunurlar.
Ticaret ve sanayiye ait her türlü incelemeleri yapmak, bölgeleri içindeki iktisadî, ticarî ve sınaî faaliyetlere ait endeks ve istatistikleri tutmak, başlıca maddelerin piyasa fiyatlarını takip ve kaydetmek ve bunları uygun vasıtalarla yayarlar.
Meslek faaliyetlerine ait konularda resmî makamlara teklif, dilek ve başvurularda bulunmak; üyelerinin tamamının veya bir kesiminin meslekî menfaati olduğu takdirde meclis kararı ile bu üyeleri adına veya kendi adına dava açarlar.
Üyelerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere mesleki disiplin, ahlak ve dayanışmayı korumak ve bu kanunda yazılı hizmetler ile mevzuatla odalara verilen görevleri yerine getirmek amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır diye tanımlanıyor.


Topluluğa mensup meslek sahibi kişilerin çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi, mesleki ahlak ve dayanışmanın gözetilmesi ve piyasadaki durumlar göz önüne alınarak üyeliği bulunan işletmelerin dilek ve ihtiyaçlarını devlet kurum ve kuruluşlarına iletmek ve buna benzer işlemleri gerçekleştirmek gibi amaçlara hizmet etmektedir. Önceleri sadece ticaret odası olarak kurulmuş, sonrasında sanayinin gelişmesiyle her iki kesimi temsil edecek olan ”Ticaret ve Sanayi Odası” ismini almış.


Bu görevleri Tokat”ta hangi oda yapıyor.


Bu yaşadığımız dönemde, anlatılanlar üzerine, Tokat’ta ki odalarla bir benzerlik bulursanız beni de bilgilendirin.


Ben özellikle Tokat Ticaret ve Sanayi Odasının son dönemlerine baktığımda görev tanımına uymadığını düşündüm.Pandemi sürecinde esnaf temsilcisi olan oda çözüm önerisi yerine suçlama psikolojisine girdi.


Belediye Başkan adaylığına hazırlanan malum başkanın, son açıklamaları oda başkanı değil muhalefet il başkanı niteliğinde oldu.

Bu açıklamaya karşılık Ak Pati İl Başkanı Cüneyt Aldemir”in de karşı açıklaması oldu.
Aldemir yaptığı açıklama da” Bu değerlerden uzak olanlar, milletimizden de uzak kalmışlardır. Kaldı ki; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da milletimizle helalleşirken ilhamını bu değerlerden almaktadır. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının yaptığı gerçeklerden uzak akıl ve izan dışı açıklamasında değindiği mantığına ters gelen bu konular; bizim öz değerlerimizdir. Milletin bu değerlerinden haberdar olmayanların bizleri anlamasını beklemek çok da anlamlı değildir. Salgın gibi mücbir sebepler dahilinde dünyanın aciz kaldığı bir dönemde aşılamada geç kalındığını iddia eden çarpık zihniyet, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin aşılamada Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 7’inci sırada olduğu gerçeğini siyasi mülahazalar ve ihtiraslar uğruna dile getirmeyerek, hangi amaca hizmet ettikleri de milletimiz tarafından açıkça görülmektedir. Milletin sağlığını, devletin bekasını korumak için bilim kurulları ve ilgili uzmanlar tarafından yapılan öneriler ışığında alınan tedbirlerin bizler arkasındayız. Peki, “Faturası çok ağır olur” tehditleri ve ithamlarıyla gerçeklerden uzak beyanat veren Sn. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, siyasi ihtirasları uğruna beyan ettiği yazısının vebalini, hesabını ve faturasını kimlere ve nasıl ödeyecek. Bizler milletimizin sağlığını, analarımızın-babalarımızın, dedelerimizin-ninelerimizin hayatını her şeyin önünde tutan bir inancın mensuplarıyız” demişti.


Esnafın sorunlarını içermeyen, çözüm sunmayan, sorunların muhataplığı olmayan bir açıklama olarak değerlendirdi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının açıklaması.

Esnafla görüştüğümde, biz esnaf olarak atlama taşı değiliz. Şu an ki oda başkanı olan kişi sorumluluktan uzak, kendini siyasi geleceği için sadece oda başkanlığını kullandığı ortaya çıktı yine diye söylüyorlar.


Haklı çıktığımıza yine üzüldük.


Bu kadar sorun yaşayan esnafın derdi ile dertlenmeyen bir kişi ile odamız maalesef temsil ediliyor.


Mesela: Ülkemizde 181 ticaret ve sanayi odası, 57 ticaret odası, 12 sanayi odası, 2 deniz ticaret odası olmak üzere toplam 252 oda ile 113 ticaret borsası var.

Bunlara bağlı alt kollar olarak toplamda 5000’den fazla oda bulunuyor.


Hükümete de bizim sorunlarımızı ve çözüm önerilerini iletecek bu kadar oda var.


Siyaset zamanı değil, ekmek kaygısı olan esnafın yanında olma zamanı.

Allah devletimize zeval vermesin, milletimizin yardımcısı olsun.
Saygılarımla

Hüseyin Kömür

Paylaşma ikonundan:

Share
345 Kez Görüntülendi.