logo

06 Mayıs 2019

TOKAT’TA RAMAZAN

TOKAT’TA RAMAZAN

İslam aleminin beklediği 11 Ayın Sultanı ramazan bugün başladı. Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl Ramazan ayının temasının “Ramazan ve İnkaf” olarak belirlendiğini söyledi. İl Müftüsü Ramazan boyunca Tokat genelinde yedi camide hatimle teravih namazı kılınacağını da bildirerek bilgi verdi. Bu mübarek ayın öneminden bahseden İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, orucun İslam’ın beş temel esasından biri olduğuna işaret etti.

Tokat İl Müftüsü Bilgili, “Rabbim sıhhat ve afiyet içerisinde bizi Ramazan ayına ulaştırdı. Rabbim inşallah Ramazanın feyzinden güzelliğinden istifade eden kullarından eylesin. Oruç İslam’ın beş temel esasından biridir. Bir Müslüman olarak ibadetlerimizle barışık olarak yaşamak zorundayız. İbadetler de bizleri Allah’a yaklaştıran bizleri iyi bir insan eden fakirin halinden anlayıp paylaşmayı öğreten bir yönü vardır. Her ibadetin topluma ve insana yönelik kazanımları vardır. Dolayısıyla ibadetlerimiz Müslümanlık bilincimizi şuurumuzu diri tutan birer semboldür. Yaptığımız ibadetleri bizde güzel ahlak ortaya çıkarır. İman, ibadet ve ahlak bir üçlüdür. Toplum olarak ibadetlere dört elle sarılmalıyız ki toplum olarak bizi saracak ahlaklar hep iyi olsun. Dolayısıyla Ramazan ayı da bu şekilde bir ibadeti içinde barındıran bir aydır. Her yıl Ramazan bize gelir, temizler ve gider. Ramazan aynı zamanda Kur’an ayıdır. Kuranın indirildiği Kadir gecesini içinde saklayan bir aydır. Kur’an’ın indiği Kadir gecesini fırsat bilip kalbi, zihinsel, beyinsel frekanslarımızı Allah’a göre ayarlamamız gerekir. Bu açıdan Ramazan ayı Kur’an’la buluşma ayıdır. Kur’an’la buluşmalıyız ki gerçek manada hem çevremize hem de insanlığa hayırlı bir şekilde hizmet edelim. İman ibadet ve ahlak üçgenini aklımızdan hiçbir zaman çıkarmamalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

BU YIL Kİ TEMA “RAMAZAN VE İNKAF”

Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşık 10 yıldır her ramazanı belirli bir konu etrafında değerlendiriyor ve işliyor. Bu yıl ramazan konusunun “Ramazan ve İnkaf” olduğunu söyleyen Ömer Faruk Bilgili, inkafa ilişkin şu bilgileri verdi: “Zekatla insanlığımızı güzel bir şekilde geliştirelim. Ekmeğimizi, aşımızı bilgimizi, görgümüzü, edebimizi, ahlakımızı, paramızı diğer insanlarla paylaşalım, din bunu ister. Bu senenin konusu da infak. Diyanet İşleri Başkanlığımız dinin bu isteğini insanlarımıza daha fazla duyurmak için Ramazan boyunca camilerimizde ve muhtelif toplantılarımızda bunu dile getirecek. Yanı başımızdaki insanın aç oluşu bizim tok oluşumuz her şeyi değiştirmeyecek. Eğer dünyada çevremizde açlıktan ölen insanlarımız varsa bizim tok olmamızın Allah katında hiçbir anlamı yok. Bu açıdan yanı başımızdakini anlayan, derdiyle dertlenen, hemhal olan, komşuyu, akrabayı, çevresini bilen, ailesini kurtaran bir anlayışla Ramazan ayını değerlendirelim.”

7 CAMİDE HATİMLE TERAVİH NAMAZI KILINACAK         

Ramazan boyunca Tokat genelinde yedi camide hatimle teravih namazı kılınacak. Bu camiler şöyle: Abdulkadir Geylani Camisi (İmam Hatip Abdullah Öztürk-Müezzin Kayyım Salih Cıdık)

Alaca Mescit Camisi (Kur’an kursu öğreticisi Ali Öğdür-Molla Hüsrev Kur’an Kursu Hafız öğrencileri)

Bekçioğlu camisi ( İmam Hatip Veysel Kılıç- İmam Hatip Resul Karlıdağ)

Müderris Süleyman Hulusi Efendi Camisi (İmam Hatip Adem İşbilir- İmam Hatip Feyzi Ercan)

Hamzabey Camisi (İmam Hatip Duran Kılıç- Müezzin Kayyım Hasan Yıldırım)

Mahmutpaşa Camisi (İmam Hatip Şükrü Kılıç- Müezzin Kayyım Abdullah Aybakan)

Müftü Camisi (İmam Hatip Nuri Akıncı- Müezzin Kayyım Halim Saygılı)

ALİ PAŞA CAMİİNDE ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI KILINACAK

Ayrıca her hafta Ali Paşa Camisinde enderun usulü teravih namazı kılınacak. Enderun usulüne tarevih namazını anlatan Müftü Bilgili, “Teravih namazı 20 rekatlık bir namaz. Bu 20 rekatlık namazı 4’er rekat halinde kılıyoruz ve her 4 rekatta bir makamla imamımız namazı icra edecek. Fatiha suresi ve zammı sure segah ve rast makamı ile okunacak. O rekat bitince rekatın sonunda Salavattan sonra kısa bir ilahi okunacak ve o ilahi de aynı makamla olacak. Osmanlıdan beri gelen güzel bir geleneğimizdir enderun usulü teravih.” ifadelerini kullandı.

MÜFTÜLÜĞÜN RAMAZAN AYI PROGRAMLARI

Ramazan ayı boyunca Ali Paşa Camisinde merkezi vaaz sistemiyle her öğle namazından önce o gün okunan cüzün meali işlenecek, özet halinde vatandaşlara aktarılacak.

                Yine Diyanet İşleri Başkanlığının “Bir bir aileyiz Cuma gecesi ailecek camideyiz” projesine ramazanda da devam edilecek. Ramazan ayı boyunca projenin perçinlenmesini istediklerini dile getiren Müftü Bilgil, “Bir aile olarak camide olma şuurunu topluma kazandırmak istiyoruz. Cami ile aile arasında bir yol kurabilmeyi amaçlayan bir proje.” dedi.

                “Büyüklerimiz Küçüklerle İft(ih)ar ediyor” projesi kapsamında Aile ve Dini Rehberlik Bürosu koordinesinde çocuk evlerinde kalanlara yönelik programlar yapılacak. Proje ile huzurevlerinde kalan yaşlılarla çocuk evlerinde kalan çocukları aynı sofrada buluşturma amaçlanıyor.  Ramazan boyunca Şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere yetimlere, engellilere, çocuk evlerinde kalanlara yönelik iftar ve ramazan özel programları da olacak.

Paylaşma ikonundan:

Share
384 Kez Görüntülendi.