logo

22 Mart 2019

TOKAT”TA NEVRUZ

TOKAT”TA NEVRUZ

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde (GOÜ) Şehit Ömer Halis Demir konferans salonunda düzenlenen Nevruz programı “Türk Kültüründe Nevruz” konferansı ile başladı.

Konferansın ardından salon dışında devam eden programda Tokat protokolün Nevruz ateşini birlikte yaktı. Nevruz ateşinden ilk olarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin atlarken, akademisyenler ile öğrenciler de Nevruz ateşinden atlayarak farklı bir heyecan yaşadı. Protokol üyeleri birbirleriyle ve öğrencilerle yumurta tokuşturduğu etkinlikte folklor ile mehteran ekibi gösteri yaptı. Tokat Valisi Ozan Balcı, Nevruz’un bir anlamda baharın gelişi, baharın müjdeleyicisi olduğunu ifade ederek, “Nevruz demek, canlılık demek, yaşam demek, enerji demek. Bu Türk Dünyasında çok eskilerden beri kutlanan bizim kültürümüzün, geleneğimizin ayrılmaz bir parçası. Bütün Türk Dünyasının, Türkiye’mizin, Türk Milletinin Nevruzunu kutluyorum. Türk Milletine sağlık afiyet, mutluluk getirmesini diliyorum” dedi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Türk Dünyası’nın Nevruz’unu kutlayarak, “Nice nice Nevruzlara Allah hepimizi kavuştursun. Birliğimizle beraberliğimizle bizi kavuştursun, mutluluğumuzla bizi kavuştursun. Allah bu ülkeye, bu millete zeval vermesin. Herkese hayırlı ömürler diliyorum” diye konuştu.


Nevruz Bayramı programı Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nun önünde halk oyunları gösterisi, Nevruz ateşinin yakılması ve geleneksel yumurta kırma yarışması ile devam etti. Nevruz Bayramı programı geleneksel pilav ayran dağıtımı ve Nevruz ormanına fidan dikimi ile son buldu.

Paylaşma ikonundan:
0
fb-share-icon20
20
fb-share-icon20

Share
407 Kez Görüntülendi.