logo

16 Ocak 2019

TOKAT”TA KENEVİR ÜRETİLECEK

TOKAT”TA KENEVİR ÜRETİLECEK

Tokat’ta 1574 yılında üretilmeye başlayan ve 1980’li yıllarda üretimi yasaklanan kenevir bitkisi yeniden üretilmeye başlanacak. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu kenevirin Tokat’ta ile bilirlikle 19 ilde üretilmeye başladığında birçok sektörde ülkeye katkısı olacağını kaydetti.

            Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yeniden kenevir üreteceğiz” açıklamaları, Karadeniz bölgesinde Osmanlı döneminde kenevir üretilen illerden Tokat’ta da heyecanla karşılandı. Buna göre; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde bakanlığın izniyle kenevir üretilecek. Yapılan açıklamalardan sonra illerde yapılacak çalışmalarla kenevir üretiminin artırılacağı bekleniyor. Kenevir üretimi ülke ekonomisine ve üretimi yapılan illerde ekonomiye katkı sağlanması amaçlanıyor.

            Tokat’ta da 1574 yılında kenevir üretilmeye başladı. 1980’li yıllara kadar kenevir üretimi Tokat’ta devam etti. 1980’li yıllarda yasaklanan keneviri urgancılar kullanıyor ve urgan, halat, yular yapıyordu. Urgancıların o dönemde yaptıkları eserleri günümüze taşımak ve halka anlatmak adına şehir müzesinde oluşturulan alanda yularlar, urganlar, halatlar sergileniyor.

            Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, geçmiş dönemlerde üretilen kenevirden yapılan urgan, yular ve halatların sergilendiği şehir müzesinde kenevir üretiminin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

            Başkan Eroğlu kenevir ekimi yapılacak iller arasında Tokat’ın yer almasından mutluluk duyduğunu söyleyerek, “Kenevir üretimi ile ilgili Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde bununla ilgili atılımlar yapılacağından bahsedip bugün yıllık 4 milyar dolarlık bir paya sahip dünya ekonomisindeki kenevir türü ile ilgili de Türkiye’mizde de bunun üretiminin yapılacağı müjdesini vermişti. Şuanda 19 ilde kenevir üretimi ile ilgili bir çalışma başlatıldı. Bu illerden biriside Tokat’ımız ve inşallah da Tokat kenevir üretiminde önümüzdeki günlerde tarımsal anlamda bu tür çalışmaların yapılmasıyla Tokat’ta katma değer anlamında kenevir üretiminin yapılmış olmasıyla beraber şehrimizin ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağı kanaatindeyim” dedi.

            Kenevir’in üretilmeye başladığında birçok sektörde ülkeye katkısı olacağını ifade eden Başkan Eroğlu, “Cumhurbaşkanımızın feraseti, bu konudaki ilgisi ve bu doğrultuda attığı adım ve atılımlar hem ülkemize hem bu kenevir üretiminden fayda sağlayacak 19 ile büyük katkı sağlayacaktır. Bulunduğumuz alan şehir müzemiz. Arkamızda da kendirden kenevirden üretilen urganlar var. Çünkü ecdadımız o dönemlerde kenevirden ürettiği ipler, urganlar ya da kullandığı bütün malzemeler hem sağlam hem de son derece kullanışlı olması hasebiyle ciddi anlamda kendir ve kenevir sektörünü geliştirmiş. Bizim de şehir müzemizde oluşturduğumuz bu Osmanlı çarşımızda bir kısım dükkanımızda urgancı diye tabir ettiğimiz bu kısım. Bütün bu eskiye dair ürünlerimizin hepsi de kenevirden kendirden yapılmış. Bunları biz modern günümüzde de artık inşallah üretimle beraberde göreceğiz. Biz hem geçmişi yad etmek hem de bu anlamda kenevirin nasıl ve nerelerde kullanıldığı burada anlatmak, Tokat’ımızın da bundan istifade ediyor olmasından dolayı da buradan duyduğumuz mutluluğu paylaşmak istedik.” ifadelerini kullandı.

Paylaşma ikonundan:

Share
176 Kez Görüntülendi.