logo

29 Nisan 2019

TOKAT’TA KENEVİR EKİLDİ

TOKAT’TA KENEVİR EKİLDİ

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kenevir Araştırma Vakfından temin edilen 200 tohum, Tokat-Turhal arasında bulunan Kazova bölgesindeki Vasfi Diren Tarım İşletmesine ait arazide toprakla buluşturuldu.


Programda TSO Başkanı Ali Çelik, Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi Genel Müdürü Koray Sune, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Tokat Milletvekili Mustafa Arslan’dan sonra konuşan  Vali Dr. Ozan Balcı, yaptığı konuşmada, Kenevir üretimiyle beraber çiftçilerin kazançlarının artacağını söyledi. 

 
“Türkiye’nin Tarımda Parlayan Yıldızı”
Kenevirin sadece tarım ürünü olmadığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “ Kenevirin ne olduğundan, memleketimiz ve ülkemiz için stratejik öneminden arkadaşlarımız bahsetti. Birkaç ay önce Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirmesiyle, ülke gündeminde de yerini aldı. Sadece bir tarım ürünü değil aynı zamanda stratejik bir ürün. Hayatın birçok alanında kullanılıyor. Çiftçimizi ise daha çok zenginleştirecek ve çiftçimizin cebindeki parası artacak. Kıymetli bir ürün kenevir.20 ilin içerisinde Tokat’ın da olması çok anlamlı. Kenevir ekim konusunda çiftçimiz zaten eğitimli. 36 dönümlük bir alanda tohum üretimi olacak. Bu inşallah ilerleyerek, yayılacaktır. Bu vesileyle şunu da ifade etmek isterim. Tokat aslında 374 bin hektar tarım alanına sahip, 7 tane büyük ovası olan Türkiye’nin tarımda parlayan yıldızı. Artık icraat iş yapmamız lazım. Çünkü üretimi destekleyip, çiftçiyi zenginleştirmemiz lazım. Allaha şükür Tokat’ın bu konuda bilgi birikimi olan çiftçileri var. Hem işe önem veren müdürleri, teknisyenleri var. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla bu işte emek verecek olanlar çiftçilerimiz. Onların emeğine saygı duymamız lazım, işlerinde onlara destek olmamız gerekir. Tarım teşkilatı da bu konuda çok büyük emekler verecektir. Başta il, ilçe müdürlükleri onların mühendisleri, teknisyen ve veterinerleri aşkla, şevkle çalışıyorlar. 612 bin 646 hemşerimiz tarım alanında neler yapacağız diye bizlere bakıyorlar. Tokat’ın parlayan yıldızı yapacağız tarımı.”dedi.
“Ceviz, Çilek Üretimi Artacak”
Ceviz, çilek üretimini artıracak çalışmalara destek vereceğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “ Birkaç yıl içerisinde asma işini bitireceğiz. Üniversite, siyasetçilerimiz yani tarımın bütün bileşenleriyle beraber bu işi tamamlayacağız. Ceviz, asma ve çilek çok önemli. Ovaların toplulaştırma işini ise devletimiz ihalesini yaptı, yakın zamanda bitecektir. Bazen aksilikler oluyor. Ama inşallah toplulaştırma işi bitip, basınçlı sulamaya geçince ovalarımız modern tarım tekniklerinin kullanılmasıyla beraber, üretimde neredeyse yüzde 40 artmış oluyor. Hem çiftçilerimizin maliyeti azalacak hem de üretim artışıyla beraber tüm Tokat’lı çiftçilerimiz daha çok kazanç sahibi olacak. Tokatlı çiftçilerimizin zenginleştirilmesi demek tarım demek. Tarımın üretimde zenginleştirilmesi sadece Tokat’ı değil, bütün Karadeniz’i beslemek demektir. 
“Devletin Asıl Zenginliği Milletidir”
Tokat’ın hayvancılıkta sayılı illerden biri olduğunun altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Sadece tarımsal üretim değil, büyükbaş ve küçükbaş hayvan, arıcılıkta, tatlı su balıkçılığı gibi alanlarda Tokat’ın büyük bir potansiyeli var. Biz bunun için çabalıyoruz. Tokat özellikle büyükbaş hayvan ve küçükbaş hayvancılıkta sayılı illerden birisidir. Ama bu yetmez. Bizim daha çok çalışıp, daha çok mücadele etmemiz gerekiyor. Tokat tarımda büyük gelecek vaat ediyor. Tokat’ta gördüğüm kadarıyla bu iş için kamuoyu oluşmuş. Zaten projeler belirlendi. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda, Tarım Tokat projesini başlattık. İnşallah bundan sonra daha çok sahada göreceğiz. Çiftçilerimiz daha çok üretim yapıp, kazancını arttırırken bizlerde onlara liderlik yapacağız. Devletin asıl zenginliği milletidir. Bu işlerin hayırlara vesile olacağına yürekten inanıyorum. Tokatlı çiftçilerimizin kazanması esnafımızın, sanayimizin ve vatandaşlarımızın kazanması demektir. Ben geleceğe ilişkin çok umutluyum. İnşallah daha güzel olacak. Bizler Türkiye’nin gelişmesine omuz verip, destek olmalıyız. Memleketini, milletini severek bu işlere omuz veren bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum,”dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
462 Kez Görüntülendi.