logo

TOKAT’TA HAYVANCILIK ZORDA BAKANLIK ÖDEMELERİ ZAMANINDA YAPMALI

TOKAT’TA HAYVANCILIK ZORDA BAKANLIK ÖDEMELERİ ZAMANINDA YAPMALI

Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, hayvancılığın zor günler geçirdiğini, Tarım ve Orman Bakanlığından desteklemelerin zamanında ödenmesini istedi.“HAYVANCILIK ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”
Hayvancılıkta gerilemenin ülkeyi dışa bağımlı hale getirdiğini ifade eden İlhan Köten, “Hayvancılık sektörümüz her geçen gün kan kaybeden, kan kaybettikçe de beslemede dışa bağımlılığımızı artıran, geleceğimizi riske eden ve sosyal açıdan büyük etkilere sahip bir sektör haline geldi. Girdi maliyetlerinin yükselmesi ile hayvancılığımız çok zor günler geçirmektedir. Bu desteklerin ödenmesi ile birlikte yetiştiricilerimizin biraz olsun rahatlayacağını düşünmekteyim. Bildiğiniz gibi tarımsal desteklemeler dünyanın hemen hemen her ülkesinde vardır. Bizde bakanlığımızdan bu desteklemeleri zamanında yatırmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“MİLLETVEKİLİMİZ BULUT, SORUNLARIMIZA SAHIP ÇIKTI”
Hayvancılığın ve köylünün sorunlarını TBMM gündemine taşıdığına dikkat çeken Köten, “2019 yılı buzağı destekleri ile de alalı buradan bütün yetiştiricilerimize konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum. Bu konu ile alakalı buzağı desteklerini mecliste gündeme getiren Milletvekilimiz Sayın Yücel Bulut’a teşekkür ediyorum” şeklindeki sözleriyle MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut’a da teşekkür etti. Tokat’ta hayvancılığın hâlâ önemli bir geçim kaynağı olduğuna vurgu yaparak 2018 yılı destekleme rakamlarını hatırlatan Köten ayrıca, “2018 yılında ilimiz genelinde 96 bin 600 buzağı doğmuş birinci dönemde 22 milyon 800 bin TL ödenmiş, ikinci dönem için 31 milyon 137 bin TL ödenecektir. 2018 yılında birlik olarak üye işletmelerimizde 7 bin 290 buzağıya 4 milyon 323 bin TL destekleme dağıtılmıştır” dedi.

İlhan Köten 2019 yılı buzaığı destekleri hakkında da şu bilgileri verdi:
“4 ay ve üzeri işletmede kalan buzağılara 350 TL, suni tohumlardan doğmuş buzağılara 600 TL, Birlik üyelerine soy kütüğü farkı 175 TL ve döl kontrol projesi tohumu kullanan birlik üyelerine 50 TL ödenecek. 2019 yılında Bakanlığımızın yayınladığı Büyükbaş Hayvancılık Desteklemeleri Tebliğine göre 2020 yılında birlik üyeleri buzağı başına toplamda 825 TL destek alırken üye olmayanlar 350 TL destek alacak.”

Kaynak:Tokkattan.com

Paylaşma ikonundan:

Share
585 Kez Görüntülendi.