logo

22 Haziran 2019

TOKAT’TA HARCANACAK VAKTE DEĞER

TOKAT’TA HARCANACAK VAKTE DEĞER

Tokat’ı turizm alanında daha iyi tanıtabilmek ve turizmde hak ettiği yere gelebilmesi için Tokat Valiliğinin organizesinde yaklaşık 30’a yakın ülkeden 60’a yakın yabancı tur operatörü Tokat’a geldi.

Yabancı tur operatörlerinin Tokat’ı yerinde tanımaları için 20-24 Haziran 2019 tarihleri arasında, tanıtım faaliyetleri ve eğitim turları organize edildi.

Tokat’ta turizmin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen programda yabancı tur operatörleriyle Workshop / B2B görüşmeleri yapıldı. 14.00-17.30 saatleri arasında Dedeman Tokat Oteli’nde gerçekleştirilen ikili görüşme öncesi açılış toplantısı düzenlendi. Açılış toplantısına Vali Dr. Ozan Balcı, Dedeman Otelleri Genel Müdürü Ertuğrul Akçakaya, TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Âdem Çakır, yabancı tur operatörleri, turizm şirketleri, turizm gazetecileri katıldı.

Toplantıda Dedeman Otelleri Genel Müdürü Ertuğrul Akçakaya bir konuşma yaptı. Sonrasında konuşan TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, ”Tokat ilinde sizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.  Bu organizasyon için İl Kültür Turizm Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Tokat’ın da bizi kucaklamasını istiyoruz.” dedi.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise organizasyonun düzenlenmesinde katkı sağlayan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teşekkür ederek Tokat’ı diğer şehirlerden farklı kılan özelliklerle ilgili bilgiler verdi. Vali Balcı, Tokat’ın doğal güzellikleri, tarihi mirası, kültür ve gelenekleri,  lezzetli meyve ve sebzeleri ve 5 bin yıllık yemek kültürü, misafirperver halkı, ve güvenli bir şehir olma özelliğiyle turizmde bir cazibe merkezi olduğunu ifade etti.


Vali Balcı yaptığı konuşmada Tokat’ın göze, gönle, damak tadına, zihne ve kalbe hitap ettiğini belirterek “Tokat muhteşem bir doğal güzelliğe sahip. Tarihi zenginlikleri açısından Roma Döneminden tutun Danışmentliler, Osmanlılar olmak üzere medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Tokat sonradan olma bir şehir değil adeta bir zaman tüneli gibidir. Buraya geldiğinizde tarih turu yapmış oluyorsunuz. Kültürel değerler bakımından da zengin. Maddi ve manevi anlamda yemek kültüründen tutun da el sanatları, bilgisi, gelenek görenekleriyle geniş bir kültür yelpazesi var. Bir kere 5 bin yıllık bir yemek kültürü var. Sağlıklı, doğal beslenme açısından Türkiye’nin el lezzetli meyve ve sebzeleri burada yetişiyor. Kiraz, şeftali, domates, ceviz on numara beş yıldız diyebiliriz. Narenciye hariç her şey yetişiyor. Turizmde ev sahipliği de önemli. Tokat demlenmiş bir şehir. İnsan kalitesi açısından yardımsever, cömert, insanların olduğu bir şehir burası. Paranız olmasa bile 3-4 hafta rahat yaşayacağınıza garanti veriyorum. Ayrıca Türkiye’nin en güvenli, huzurlu şehirlerinden birisi” dedi. 

TURİZMİN BAŞKENTİ

Tokat’ın güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için çok büyük mutluluk duyduğunu belirten Vali Balcı, “Tokat turizmin başkenti, Tokat’ta doğa var. Tokat’ta doğa hava sizi alıp başka dünyalara götürüyor yani, gezdiğinize değer bir doğası var. İkincisi kültür var, beş bin yıllık tarihi var. Değişik medeniyetler kurulmuş, medeniyetlerin birikimi ile bir kültür ortaya çıkmış iki bin yıllık kültürel samut eserler görebilirsiniz. Samut olmayan kültürel birikimi de insan davranışlarında görebilirsiniz. Tokat’ın demini almış bir insan yapısı vardır. Doğası, kültürü, tarihi ve dünyanın en kaliteli lezzetli sebzesinin yetiştiği bir bölge. Bu çok önemli bir şey, çok güzel yemekleri var. Güvenlik sorunu yok, kısacası turist olarak gelip ziyaret etmenize değer. Yani paranızı harcayacaksınız, zamanınızı harcayacaksınız bazen insan kendisine şu soruyu sorar ya ‘değdi mi’ diye, bana göre turist olarak Tokat’ta harcanacak vakit değer. Eşinize dostunuza çok cüzi paralarla hediye götürebilirsiniz. Çok güzel yemekler yersiniz, insanlar misafirperverdir. Tokat harcadığınız zamana ve paraya değer” şeklinde konuştu.

Vali Balcı, turizmde önemli bir yer tutan eğence mekânları ile ilgili yöneltilen soruya “Burası müthiş bir potansiyel, müthiş bir değer, müthiş bir kıymet. Önce ona bakmak lazım. Ufak eksik gedik olur. O da zaman içerisinde iyi niyetle aşkla şevkle halledilir. Onlar işin daha basit tarafı” şeklinde yanıt verdi.

 YABANCI TUR OPERATÖRLERİNİN HAFTASONU PROGRAMI İSE ŞÖYLE OLACAK:

22 Haziran 2019 Cumartesi

1. Grup Program: -Çöreğibüyük Köyünde kiraz toplama -Almus tekne turu -Niksar Bahçe etkinliği ve Niksar Gezisi

2. Grup Program : -Ballıca Mağarası gezisi -Kazgölü gezisi -Güryıldız Köyünde Hamdi Bey çiftliğinde etkinlik

23 Haziran 2019 Pazar

1. Grup Program : -Ballıca Mağarası gezisi -Kazgölü gezisi -Güryıldız Köyünde Hamdi Bey çiftliğinde etkinlik

2. Grup Program: -Çöreğibüyük Köyünde kiraz toplama -Almus tekne turu -Niksar Bahçe etkinliği ve Niksar Gezisi

24 Haziran Pazartesi

Tokat’tan Ayrılış

Paylaşma ikonundan:

Share
446 Kez Görüntülendi.