logo

24 Aralık 2019

TOKAT’A NEDEN KAR YAĞMIYOR

TOKAT’A NEDEN KAR YAĞMIYOR

Tokat’ta geçtiğimiz haftalarda bir kaç saat süren kar yağışı Topçam dağının zirvesine yağan kar Tokat’lıları umutlandırmış ama kent merkezine yağmamıştı.

Aralık ayının sonuna gelmemize rağmen neden Tokat’a karın yağmadığını Samsun Meteoroloji bölge Müdürlüğüne sorduk.

Yapılan açıklamaysa şöyle: 

”Tokat ilimizin mevsim normallerine göre Aralık ayı aylık toplam yağışı 44.1 mm olmasına rağmen bu yıl 23 Aralık itibariyle 12.5 mm yağış düşmüştür. Yine mevsim normallerine göre Tokat ilimizin Aralık ayı ortalama sıcaklığı 3.7 C° iken bu yıl 23 Aralık itibariyle ortalama sıcaklığı 5 C° olarak gerçekleşmiştir.

Aralık ayında ülkemizin genelinde olduğu gibi Tokat’ta da yağış miktarı ve yağışlı gün sayısında azalma olmuştur. Ayrıca ülkemiz genelinde hava sıcaklıkları da mevsim normallerinin üzerinde geçtiği için gerçekleşen yağışların çoğu yağmur olarak düşmüştür.

Ülkemizde ve Tokat ilimizde yağışın az ve sıcaklıkların yüksek olmasının temel nedeni, Aralık ayı genelinde ülkemizde yüksek basınç sistemlerinin hakim olmasıdır. Yüksek basınç ise hem yağışlı sistemlerin ülkemize gelmesini engellemiş hem de gündüzleri hava sıcaklıklarının daha yüksek olmasına sebep olmuştur.

Ancak yaptığımız son tahminlere göre Salı gününden itibaren ülkemiz serin ve yağışlı bir hava sistemin etkisine girecek ve hava sıcaklıkları da kademeli olarak azalarak mevsim normalleri civarına inecek. Gelecek olan bu yeni serin ve yağışlı sistemle birlikte Tokat ilimizde yağmur şeklinde başlayacak yağışların Perşembe gününden itibaren yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşeceğini tahmin ediyoruz.” denildi.

Küresel ısınmanın olası sonuçları arasında yer alan iklim değişimleri akla ”Kar yağışının gecikmesi kış mevsiminin süresinin kısalıp, diğer mevsimleri zamanlarında kayma mu ?” sorularını akıllara getiriyor.

Samsun Meteoroloji Müdürlüğünün bu konuda ki açıklaması ise: 

”Aralık ayı kış mevsiminde olduğu için bu yıl kış mevsiminin süresi azalmış ve etkisi gecikmiş oldu. Bu ertelenmenin sebebi yAralık ayı genelinde ülkemiz üzerinde yüksek basınç sistemlerinin hakim olmasıdır. Ancak bu durum önümüzdeki günlerde ve aylarda hava sıcaklıklarının azalmayacağı ve kar yağmayacağı anlamına gelmez. Aralık ayında yaşanan durum, tamamen basınç sistemlerinin dizilişi ve bu dizilişte ülkemizin yüksek basınç sistemin etkisinde kalmış olmasıdır. Geçmiş yıllarda da yüksek basınç sistemlerinin etki sürelerinin az ya da çok olduğu periyotlar gözlemlenmiştir. Kış mevsiminin etkisini yıl özelinde her yıl için ayrı ayrı değerlendirmek daha doğrudur.

Kış mevsiminin etkilerini henüz hissetmemiş olmamız ilkbahar, yaz ve diğer mevsimlerin de öteleneceği anlamına gelmez. Atmosferin genel dolaşımı içinde, bazen soğuk bazen de sıcak hava kütleleri belirli bölgelerde daha uzun bazen de daha kısa süre kalabilmektedir. Yani Aralıkta gerçekleşen durum zaman zaman görülebilecek sıradan bir atmosferik durumdur. Şu anki verilere göre mevsimlerin öteleneceğine dair herhangi bir bulgu yada öngörü bulunmamaktadır.” şeklide oldu.

Paylaşma ikonundan:

Share
865 Kez Görüntülendi.