logo

13 Haziran 2019

Tokat Tarımı İçin Tek Yürek Oldu

Tokat Tarımı İçin Tek Yürek Oldu

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kiraz Hasat Töreninde Tokat Valisi Ozan Balcı “Kiraz hasadında miktar olarak çok değiliz Tokat olarak ama Türkiye’nin en kaliteli, en lezzetli kirazı Tokat’ta yetiştiriliyor” diye konuştu.


Kocacık Köyünde düzenlenen tarla gününde ihracatlık kiraz hasadı düzenlenen törenle yapıldı. Törene Vali Dr. Ozan Balcı, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, protokol mensupları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çiftçiler katıldı.


Törende örnek kiraz çiftçisi Cemil Arslan, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit Ok’un ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Türkiye’nin en çok değil ama  en lezzetli ve en kaliteli kirazının Tokat’ta yetiştiğini söyledi. 
Tokat kirazının rengi, kokusu ve rayihası ile bir sanat harikası gibi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  775 bin hektar ovasıyla Tokat’ın  Türk tarımının parlayan yıldızı olacağını kaydetti. 


Akdeniz’de tarım anlamında Antalya, Mersin ne ise kuzeyde de Tokat’tın da  bu anlama geleceğine dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta çok kaliteli ürünlerin yetiştiğini söyledi. 


Vali Dr. Ozan Balcı, “Çok  kıymetli yapraklarımız var bir numara. Daha kalitelisi var mı? Yok. Çiftçimiz yapraktan  250 milyon lira civarında gelir elde ediyor. Çiftçimiz inşallah 1 milyar lira gelir elde edecek. 2-3 yıl içinde de asma bahçelerinin hepsini bitireceğiz, yaklaşık 10 bin dönüm daha dikeceğiz. Böylece asmada çiftçimize gelir getireceğiz. Kiraz da Türkiye’de miktar anlamında bir numara değiliz ama kalite anlamında bir numarayız. Hem kalite hem de miktar anlamında kirazı da bir numara yapacağız.  Tokat’ı seracılık anlamında bir numara yapacağız. 7 tane kıymetli ovamız var. Tokat tarımsal üretimin başkenti.” dedi.
370 bine yakın küçükbaş, 270 bine yakında büyükbaş hayvan ile Tokat’ın hayvancılıkta da iyi olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Ama yetmez, daha çok çalışacağız.” diye konuştu. 


Tarım Tokat projesi ile Tokat’ta her kesimin  Tokat tarımı için tek yürek olduğunun altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizim burada çiftçiyi zenginleştirmekten başka yolumuz yok. 7 tane dünyanın en güzel ovası var.  Kelkiti, Yeşilırmağı var. Devletin imkanları ile yapılan bir sürü barajımız ve göletimiz var. Süreyya Bey, Alpu ve Çekerek Barajlarının kanalları da bittiği zaman üretim daha çok artacak. Bunların yanın da arazi toplulaştırmalarımız devam ediyor. Birkaç yıl içinde bitince bizim çiftçimiz yüzde 50 kara geçecek, üretim artacak. Biz tarımın, çiftçinin dostuyuz. Tarımın, çiftçinin derdini dert ediniyoruz. Çiftçimizi zenginleştirip, cebine para koymak zorundayız. Üretimin dostuyuz. Üretime destek vermekten de büyük gurur duyuyoruz. Tarımda parlayan yıldız olacak Tokat. Parmakla gösterilecek. Daha sistemli çalışmamız lazım. Çiftçinin derdi bizim derdimiz, bizim meselemiz. Çiftçinin derdi konusunda Tokat’ta birlik ve bütünlük var.” şeklinde konuştu.

Tarıma ve çiftçiye ilişkin olarak her yerde olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.  “Onların dertlerini dert ediniyoruz. Üretime katkı sağlayacak meseleyi ben kendi meselem olarak görüyorum. Güzel ovalarda güzel şeyler yapacağız. Tarımı belli bir yere getiremezsek, esnafı ve sanayiciyi zenginleştiremeyiz. Ekonominin çarkı dönmez. Tüketici daha ucuz yiyemez. Türkiye her alanda büyüyor ve gelişiyor. Asla dur durak bilmeksizin, aşkla, şevkle, merhametle, yılmadan, yılgınlık göstermeden, mücadeleci ruhla, memleketimiz, milletimiz için çalışacağız. Bunlar hayırlı ve güzel işlerdir. Hedefimizi ihracata dayalı tarımsal sanayi olarak belirledik. Bu azim, bu güç Tokat’ta var. Biz de onlara destek vereceğiz.”
Yapılan konuşmaların ardından kiraz tarlasına giren Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki protokol mensupları sembolik olarak kiraz hasadı yaptı. STK temsilcileri ve çiftçilerle birlikte kiraz dalını tutan Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu dalı tutmak çiftçiye dost olmak demek. Bu dalı tutmak tarım dostu olmak demek. Bu dal tarımın parlayan yıldızı olan Tokat’ın ifadesi” diye konuştu.
Tokat’ta 2018 yılında 9 bin ton kiraz üretimi yapılarak  şehir ekonomisine 45 milyon TL katkı sağlandığı ifade edildi. 

Paylaşma ikonundan:

Share
515 Kez Görüntülendi.