logo

28 Ağustos 2019

TOKAT TARIM ve HAYVANCILIK FUARI HAZIRLIKLARI BAŞLADI

TOKAT TARIM ve HAYVANCILIK FUARI HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Tokat’ta bu yıl 18-21 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Tokat Tarım ve Hayvancılık Fuarı öncesinde hazırlık çalışmalarına başlandı. Yöresel Ürünler eklemesiyle işlevini daha da genişleten fuar belirtilen tarihlerde il merkezinde bulunan Kapalı Pazar Yerinde yapılacak.

İşeri Restoranda gerçekleşen istişare toplantısına Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Av Eyüp Eroğlu ile oda borsa başkanları, birlik ve kooperatif temsilcileri, tarım ve hayvancılık üzerine çalışma yapan devlet ve özel kuruluşların temsilcileri, bürokratlar, eğitimciler ve dernek temsilcileri katıldı.

Açılış konuşması için toplantıya ev sahipliği yapan Tokat Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik tarafından yapıldı. Başkan Çelik 18 Eylül 2019 Çarşamba günü başlayıp, 21 Eylül 2019 Cumartesi günü bitecek olan Tokat Tarım, Hayvancılık ve Yöresel Ürünler Fuarının ilk gün sabah 11’de yapılacak kortej yürüyüşü ile başlatılmasını planladıklarını söyledi. Başkan Çelik, istişare öncesindeki yaptığı taslak planlama açıklamasında, Ahilik Haftası etkinlikleriyle birleştirilen fuara mehter eşliğinde gidileceğini ve Ahi Pilavı etkinliğini de belirlenen alanda yapacaklarını söyledi. Her ilçenin fuarda temsil edilmesi noktasında ilçe kaymakamları ve ilçe tarım teşkilatları ile ilgili STK’lar ve yerel yönetimlerle de görüşüleceğini söyleyen Başkan Çelik: “Fuara yöresel lezzetler ve el sanatları ile ilgili tüm ürün ve firmaların katılmasını sağlamaya çalışacağız. Birlikler tarafından yarışma organizasyonları bekliyoruz. Artova’daki Bıçakçılardan 8 tane nostaljik traktör getirip sergilemeyi planlıyoruz. Billboard ve ilanlarla tanıtım ve duyurulara devam edeceğiz”diye konuştu.

Sunulan bu ön taslak sonrasında katılımcılar sırasıyla fikirlerini paylaştı. Öne çıkan fikirlerden birisi Tokat Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya’dan geldi. Çankaya, düzenlenecek fuarın sadece satışa odaklı bir yer olmasının fuar süresince bölge esnafının işlerini düşürebileceği endişesinde olduğunu söyleyerek çalışmanın bu doğrultuda şekillendirilmesinin yerel esnaf için daha iyi olacağını söyledi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten de, Başkan Çelik’in yarışma önerisine olumlu baktıklarını, diğer birliklerle birlikte kendilerinin de böyle bir yarışma düzenleyebileceklerini ama organizasyon için yapılacak harcamalara bir şekilde destek olunması gerektiğini hatırlattı.

Tokat Arıcılar Birliği Başkanı Ali Demir ise fuar alanını biraz daha şenlikli hale getirmeye yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Demir yerel sanatçıların katılımları ile organizasyonun renklendirilebileceğini ifade ettiği konuşmasında, tarım ve hayvancılıkla ilgili küçük çocukların da bilgilendirilmesini önemli bulduklarını söyleyerek, fuar alanına okullardan çocuklar getirilebileceği önerisinde bulundu.

Birçok fikrin beyan edildiği ve kabul gördüğü toplantının toparlama mahiyetindeki son konuşması ise Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı tarafından yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, üretimin, çiftçinin ve tarımın dostu olarak düzenlenecek Tarım ve Hayvancılık Fuarına tam destek verdiklerini bir kez daha yineledi. Türkiye’yi besleyecek potansiyeli olan 7 büyük ovasıyla Tokat’ın Türk tarımının parlayan yıldızı olacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Çiftçinin, üretimin ve tarımın dostuyuz. Bizim bir numaralı işimiz milletin aş ve iş sorununu çözmek. Bir numaralı işimiz ise tarımla olur. Burada tarımın, çiftçinin dostları var. Tokat’ı tarımda bir numara yapacağız. Çiftçinin, üretimin ve tarımın her zaman destekçiyiz.” dedi.

Tokat’ta her yıl düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın bu yıl 18-21 Eylül tarihlerinde gerçekleşeceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, fuar için yapılacak çalışmaların özenle ve titizlikle sürdürülmesini istedi. Vali Dr. Ozan Balcı, “Fuar bizlerin değil, Tokatlı hemşehrilerimizin, çiftçilerimizin hatta tüm Türkiye’mizin fuarı, bu yüzden fuara tam destek veriyorum.” diye konuştu.

Paylaşma ikonundan:

Share
463 Kez Görüntülendi.