logo

TOKAT SİVİL TOPLUMUNDAN DİYANET HASSASİYETİ

TOKAT SİVİL TOPLUMUNDAN DİYANET HASSASİYETİ

Tokat’taki STK’lar Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunulması ile Ankara ve İzmir barolarının açıklamalarına tepki gösterdi.


Yapılan açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunan İnsan Hakları Derneği kınandı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Hacı Bayram Camii’nde, temsili Cuma namazını kıldırdı. Prof. Dr. Erbaş, Cuma hutbesinde tüm insanlığa, “Ey insanlar! Canımıza, aklımıza, inancımıza, malımıza ve neslimize zarar veren şeylerden uzak duralım” çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Ali Erbaş hutbesinde; “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” ifadelerini kullandı. Erbaş’ın ifadelerinin ardından İnsan Hakları Derneği (İHD); Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara ve İzmir barolarından da Erbaş’a tepki niteliğinde açıklamalar yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a destek mesajları yağarken Tokat’ta Türkiye Diyanet Vakfı Tokat Şubesi öncülüğünde Cumhuriyet Meydanındaki Yer altı Çarşısı üzerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak toplanan STK temsilcileri Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a destek açıklamasında bulundu.

Topluluk adına basın açıklamasını okuyan Evrensel Hafızlar Dernek Başkanı Veysel Kılıç, “633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 1. Maddesinde, Başkanlığımızın görevi ‘İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevlidir.’ şeklinde belirtilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanı kanunla kendisine verilen ‘İslam Dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarını’ temsil ettiği makamın da gereği olarak, Kur’an ve sünnet çerçevesinde, tavsiye ve men edilen hususları tebliğ ve irşad görevini yerine getirmekle hem görevli hem yetkilidir.” dedi.

MEŞRULAŞTIRMAYA ALET EDİLEMEZ
”İslam’ın temel hükümlerinin çağa ve ortama göre değiştirilemeyeceğini belirten Kılıç, şunları kaydetti:
“Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş bu hükümleri yalnızca tebliğ etmiştir ve görevini layıkıyla yapmıştır. Diyanet İşleri Başkanı, kanunun kendine verdiği görevi yerine getirirken, nefret söylemi yakıştırmasıyla kabul edilemez bir hakaret ve iftiraya uğramıştır. Sosyal veya evrensel baskılar, İslam’ın temel hükümlerini değiştirmede zerre kadar etkili olamaz. İnsan hakları, nesilleri bozan ahlaksızlığı meşrulaştırmaya alet edilemez. Varlıkların doğasını inkar eden, bozan davranış ve tutumlar, tercih olarak ifade ve ilan edilemez, savunulamaz ve teşvik edilemez. İslam Dini, kadın ve erkeğin fıtratına uygun bir şekilde yaşamasını ister. İslam’ın insanlığa tavsiye ve men ettiği hususlar ve ortaya koyduğu kaideler sadece insanlığın müşterek menfaatine yöneliktir. Fert ve toplum dengesinin kurulması ve korunmasında İslam Dini’nin 1400 yıllık etkisi vardır. Ve bu etki kültürel genlerimize kadar işlemiş, manevi mayamızı oluşturmuştur .Toplum vicdanının da bir yansıması olan bu kabuller dünyamız, bizi biz yapan en temel özelliğimizdir. Manevi değerlerimizi değiştirmeye, itibarsızlaştırmaya çalışmak, dinen büyük günah olduğu gibi milli olarak da, sosyo – kültürel bir ihanettir. Bu manada Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, hem 1400 yıllık inanç ve kültürel derinliğe, hem de toplum vicdanına ses olmuştur. Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanında durmaya, sesine ses vermeye devam edeceğimizi TOKAT SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI olarak, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Paylaşma ikonundan:

Share
302 Kez Görüntülendi.