logo

19 Mart 2019

TOKAT ŞEHİR HASTANESİ GELİYOR

TOKAT ŞEHİR HASTANESİ GELİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tokat’a şehir hastanesi yapılmasının planlandığını müjdesini verdi.

Tokat’ın termal kaplıcalarıyla sağlık turizminde ciddi pay alabileceğini ifade eden Koca, Sağlık turizmini önemsiyoruz. Sağlık turizminde Türkiye ciddi bir pay alıyor. Tokat da bu anlamda termal kaplıcalarıyla sağlık turizminde ciddi bir pay alabilir. Zengin kaynakları olan bir ilimiz. Bu çerçevede üzerimize düşenleri yapmak için bir gayret içerisinde olacağız, Sulusaray ve benzeri yerler gündemimizde.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Tokat’ta bir dizi temaslarda bulundu. İlk olarak Tokat Valiliğini ziyaret eden Koca, Vali Ozan Balcı’dan makamında ziyaret ederek kentte sağlık yatırımlarına ilişkin bilgi aldı. Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Koca, burada yaptığı konuşmada, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü olduğunu anımsattı.

            Şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Koca, “Çanakkale Zaferi yedi düveli püskürten, Çanakkale’mizi geçilmez yapan kahraman askerimizin, Türk tarihini değil dünya tarihini değiştirdiği gündür. Ben bu vesileyle şehitlerimizin, ruhları şad, makamları yüce ve mekanları cennet olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

            Tokat’ta 16 yıllık zaman diliminde toplam 16 milyar 750 milyon hizmet yapıldığını aktaran Koca, bu yapılan hizmetlerin içerisinde de sağlık yatırımının 577 milyon lira olduğunu belirterek, “Bunun içinde Tokat Devlet Hastanesi başta olmak üzere, kadın, doğum ve çocuk hastanesi gibi, Zile ve Niksar hastaneleri gibi önemli hastaneler yer almakta. Toplam 32 yatırımın 14 tanesi hastane olarak hizmet görmekte. Ayrıca devam eden bir takım yatırımlarımız var. Turhal devlet Hastanesinin inşaatı devam ediyor. Pazar ilçesinde entegre hastanemizi hizmete açtık. Toplam 3 bin 200 metrekare alanı ve 6 adet polikliniği olan bir hastanemiz. Erbaa’da ise bugün açılışını yapacağımız hastane 28 bin 655 bin metrekare, 57 poliklinik, 17 yoğun bakım ve 6 ameliyathanesi, diyaliz üniteleri ile 75 milyonluk bir yatırım. Turhal’daki hastanemizin seviyesi yüzde 73 seviyesinde. Toplam 237 yataklı 8 ameliyathanesi bulunan bir hastanemiz. Artova’da yine entegre hastanemiz var yüzde 98 seviyesine kadar gelmiş bir hastanemiz ve erken dönemde hizmete açılacak.” diye konuştu.

YENİ ZELANDA’DAKİ YARALILARIN DURUMU

            “Yeni Zelanda’daki yaralanan Türklerin Türkiye’ye getirilme durumu nedir? Sağlık durumları nasıldır?” sorusunu yanıtlayan Koca, her geçen gün vicdan, adalet ve merhamet duygusunu kaybeden küresel dünyada, Müslüman ve Türk odaklı gelişen iklimde, özellikle bu iklimden doğan şiddeti, terör ve eylemleri şiddetle lanetlediğini aktardı.

Koca, şöyle devam etti:

            “(Yeni Zelanda’daki terör saldırısında yaralanan Türkler) Tüm dünyanın sağduyuyla bir araya gelip bu şiddet iklimiyle topyekun mücadele etmesi gerektiğine inanıyorum. Ben bu arada şehit olan 50 şehidimiz için Allah’tan rahmet diliyorum. Üç Türk kardeşimizle ilgili irtibat halindeyiz, Mustafa kardeşimizle bizzat ben önceki gün görüştüm. Ameliyat sonrası bacağından bir müdahale olmuştu, genel durumu iyiydi. Hem yakınlarına hem Mustafa kardeşimize Türkiye olarak sağlık hizmetleri boyutuyla yapabileceklerimizi seferber edebileceğimizi, gerektiğinde ambulans uçaklarımızla Türkiye’ye getirmek dahil her türlü imkanı seferber edeceğimizi ifade ettik. Şu an kendilerine iyi bakıldığını, o anlamda bir sorun olmadığını, iletişimde olmak üzere konuştuk.”

ŞEHİR HASTANESİ GELİYOR

            Tokat’ta şehir hastanesi yapımının planlandığını belirten Sağlık Bakanı Koca, “Yeni dönemde şehir hastanelerini sağlıkta son noktada hizmet yapılan yerler olarak planlıyoruz. Tokat için de benzeri anlamda son noktada hizmet yapılabilecek benzeri bir hastane kimliği oluşsun istiyoruz. Bunu üniversitenin bulunduğu alana mı eski yere mi veya var olan devlet hastanesinin etrafını daha geniş kılarak mı yapılması konusunu kendi aramızda tartışıyoruz. Bu noktada gelecek dönemde son noktada hizmet verecek, hastanın başka bir yere sevk edilmediği bir şehir hastanesi planlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

TOKAT KAPLICALARIYLA POTANSİYEL

            Tokat’ın termal kaplıcalarıyla sağlık turizminde ciddi pay alabileceğini ifade eden Koca, Sağlık turizmini önemsiyoruz. Sağlık turizminde Türkiye ciddi bir pay alıyor. Tokat da bu anlamda termal kaplıcalarıyla sağlık turizminde ciddi bir pay alabilir. Zengin kaynakları olan bir ilimiz. Bu çerçevede üzerimize düşenleri yapmak için bir gayret içerisinde olacağız, Sulusaray ve benzeri yerler gündemimizde.” dedi.

ŞEHİT AİLELERİYLE YEMEK PROGRAMI

            Daha sonra kentte hizmete giren 5 ambulans ve UMKE araç dağıtım törenine katılan Koca, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü dolayısıyla şehit ailelerine verilen yemeğe katıldı.

ÇANAKKALE FEDAKARLIĞIN ADI

            Programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıl dönümünün haklı gururunu, onurunu milletçe yaşıyoruz. İdrak ediyoruz. Türk Milleti olarak bu onur, bu gurur bize yeter. Ayrıca 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü. Bu vesileyle bütün şehitlerimizi, ecdadımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Çanakkale ne demek; Umudun adıdır. Her şeyin bittiği, yok olduğu, tarihin derinliklerine gömülüyoruz dediğimiz bir anda emperyalizme karşı Türk Milletinin doğulusuyla, batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle, köylüsüyle kentlisiyle, kadınıyla erkeğiyle bir araya geldiğini tüm dünyaya göstermiştir. İkincisi birlik ve beraberlik olduğu sürece Türk Milletinin neleri başaracağının adıdır. Türk Milleti ne zaman ki bir araya gelmiş büyük zaferler kazanmıştır. Demek ki biz bir ve beraber olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem yoktur.  Üçüncüsü; Çanakkale fedakarlığın adı. Bütün yoksulluğa ve imkansızlıklara rağmen Türk Milletinin katlandığı fedakarlık demektir. Dördüncüsü; Bugün içerisinde huzur ve refah içerisinde yaşadığımız 2023-2053 -2071 hedeflerine doğru giderken kurulan Cumhuriyetimizin adı. Sağlık göstergelerine bakıyoruz Cumhuriyet kurulduğunda bine yakın doktorumuz 344’e yakın ebemiz, 200-300 civarında hemşiremiz vardı. Toplasan 5 bin kişilik bir ordu bile değil. Şimdi 3 tane ordumuz var; 1-Türk Silahlı Kuvvetleri, 2- Eğitim Ordusu, 3- Sağlık ordusu. Yaklaşık 1 milyon 18 sağlık ordumuz var. Bu şunu gösteriyor. Demek ki biz buraya Türk Milletinin emeği ve alın teri ile geldik. Tarımda, sanayide, ekonomide her alanda güçlü adımlarla ilerliyoruz. İlerlemeye de devam edeceğiz. Ama bir ve beraber olacağız.” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ”

            Daha sonra şehit ailelerine selamlama konuşması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Milletimiz, mukaddes vatanımızın ve mukaddes değerlerimizin korunması için canlarını veren şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacaktır.” dedi.

            Şehitlerin bıraktıkları mirasa onurla sahip çıkılacağını belirten Koca, “Bu özel günde, özel bir ilimiz olan Tokat’ta, çok özel insanlarla birlikteyiz. Tokat, Anadolu’nun birçok kenti gibi, evlatlarını dönmemek üzere cepheye uğurlamanın hatıralarıyla dolu. Hemen her şehrimizin, vatanı ve mukaddesatı uğruna yazdığı destanları, döktüğü kanları, verdiği şehitleri vardır. Tokat, tespit edilebilen kayıtlara göre 1.200’ün üzerinde şehit kaydı olan bir ilimizdir.

            Tokat’ın taşlı yollarından cepheye uğurlanan gençlere yakılan türküyü bilmeyenimiz yoktur. O meşhur ‘Hey onbeşlionbeşli’ adlı türküde sözü edilen “15’liler” 1315 (1897) doğumlu olup, 15 yaşında cepheye uğurlanan ve bir daha dönmeyenlerdir. Tokat’ın dün çocuk yaştaki evlatlarını şahadete yollayan anneleri bugün de var olmaya devam etmektedir.

            Türk milleti için vatan, inancını yaşadığı, hür olmanın şerefini taşıdığı topraktır. İnancını yaşadığı, şeref ve izzetini koruduğu, güvende olduğu, uğrunda canını verdiği yerdir. Rengini şehitlerimizin kanından alan Şanlı Bayrağımızın sonsuza kadar gök kubbede özgürce dalgalanacağı mukaddes mekandır. ‘Bayrağımız üstündeki kanla, vatanımız uğruna feda edilen canla’ var ola gelmiştir. 

            ‘Mabedinin göğsüne namahrem eli değdirmemekte’ kararlı olan bu aziz millet, canını vermeyi bilmiş ama, haysiyet ve onurunu hiç bir zaman çiğnetmemiştir. “Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönmeden” bu bayrak inmeyecek, bu ezanlar dinmeyecektir.

            Bugün, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, birlik ve beraberliğimizin ölümsüz sembolleri olan kahraman şehitlerimiz, ülkemizde barış ve huzurun, diğer coğrafyalarda ise mazlum milletlerin umudu olmuştur.

            Mukaddesatı uğruna canını feda edenlerin kazandığı şehitlik mertebesi, inancımıza göre bir faninin ulaşabileceği en yüce makamdır. Bu eşsiz fedakârlığının mükâfatı, Yüce Rabbimizin sonsuz iltifatına ve ikramına mazhar olmaktır. İlahi hitap, “Allah yolunda ölenlere “Ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz.” diye bizi uyarıyor. İstiklal şairimizin, “Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber / sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.” deyişi de bu ikramı müjdelemektedir.” şeklinde konuştu.

            Aziz Şehitlerimizin hem Allah katında, hem de Yüce Milletimizin bağrındaki manevi hatırası, daima en yüksek iftiharla, minnet ve şükranla yâd edilecektir. Onları yad etmek, kuru bir hatırlama değil, onların kanını yerde koymayacak şekilde bıraktıkları emaneti korumak ve yüceltmektir.

            Koca, daha sonra Tokat’taki programını sonlandırarak Erbaa’ya geçti. Erbaa Devlet Hastanesinin açılışını yapan Sağlık Bakanı Koca, esnaf ziyareti gerçekleştirdikten sonra ilden ayrıldı

Paylaşma ikonundan:

Share
601 Kez Görüntülendi.