logo

23 Eylül 2019

TOKAT İLE AFRİKA ARASINDA TİCARET BAŞLIYOR

TOKAT İLE AFRİKA ARASINDA TİCARET BAŞLIYOR

Tokat’a gelen Ankara’da ki Afrika Ülkeleri Büyükelçileri iş toplantılarının ardından dün Dedeman Otel’de basın açıklaması yaptı. Toplantıda Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba ve emekli Büyükelçi Hulusi Kılıç birer konuşma yaptı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba “Tokat’a ilk gelişimizdi bizim. Yeni bir şehir gördük, Tokat’ı tanımaktan canlılığı ile dinamizmi ile görmekten Tokat hakkında bilgiler edinmekten çok memnun kaldık. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda Tokat’a ilişkin ekonomisi, tarımı, üretimi, ticareti ile ilgili daha ayrıntılı veriler paylaşıldı ve biz gayet ilginç bulduk Tokat ile ilgili verilen bilgileri. Bizim arzumuz Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında ki ilişkileri daha da artırmak, ilerletmek, güçlendirmek, sağlamlaştırmak ve bunu da Tokat üzerinden gerçekleştirmek. Tokat ile ilgili bizle bir takım veriler paylaşıldı, bunları inceledikten sonra bizim Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile müzakerelerimiz başlayacak” diye konuştu.

Tokatlı Emekli Büyükelçi Hulusi Kılıç, 45 kişilik bir heyet ile Tokat’a gelerek bazı ziyaretler yaparak düzenlenen İş forumuna katıldıklarını söyledi. Tokat’ın tarihi ve kültürel yerlerini gezdiklerini de söyleyen Kılıç, 3 yıl önce Afrika Büyükelçilerini Tokat’a getireceğine dair verdiği sözü tuttuğunu ifade etti. Hulusi Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buraya gelen büyükelçiler Tokat’ı tanıdılar. Buradan bir Tokatlı hemşehrimiz bu büyükelçilerin kapısını çaldığında o kapıdan içeri girebilecek. Bu büyükelçiler de ‘ben Tokat’a gittim, gezdim, yedim, içtim. Tokatlılar benim yakınlarım’ diyecekler. Bahsettiğim gibi Tokat’ta ilk defa yabancı katılımcıların iştirakiyle iş formu düzenlendi. Artık iş, iş adamlarımıza kalıyor. Biz yolu açtık. Yolu yürümek onlara kalıyor. O ülkelere gidebilirler çünkü artık burada büyükelçileri tanıdılar. Büyükelçiler de onları tanıdı. Büyükelçiler onlara destek olabilirler, kapıları açabilirler.”

Paylaşma ikonundan:

Share
510 Kez Görüntülendi.