logo

08 Ağustos 2019

TOKAT GENELİNDE TOPLAM 11 BİN 132 HASTAYA ULAŞILDI

TOKAT GENELİNDE TOPLAM 11 BİN 132 HASTAYA ULAŞILDI

İl Sağlık Müdürlüğü’nün hizmet kalitesinin artırılması amacı ile Vali Dr. Ozan Balcı’nın destekleriyle, Tokat İl Özel İdaresi tarafından Merkez, Zile, Turhal, Erbaa ve Niksar ilçeleri Evde Sağlık Hizmetlerinde kullanılmak üzere toplam 5 araç tahsis edildi.  Araçların hizmete girmesi ile birlikte hastalara daha hızlı bir şekilde ulaşılması ve yeni ekipler oluşturulması amaçlanıyor. Yılsonuna kadar yapılacak hasta ziyaretleri ile birlikte Tokat genelinde toplam 25.000 hasta ziyareti gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen teslim törenine Vali Dr. Ozan Balcı, İl Sağlık Müdürü H. Ahmet  Sümbül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum ve davetliler katıldı.

ÖNEMLİ VE ANLAMLI BİR HİZMET

Devletin sosyal politikalar anlamında vatandaşlara çok güzel hizmetler sunduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, sunulan imkanların en önemlilerinden birinin evde sağlık hizmetleri olduğunu söyledi. Vali Balcı, “Bakıma muhtaç, kendi imkânları ile hastaneye gelmekte güçlük çeken vatandaşlarımız sağlık Bakanlığımızın belirlediği numarayı arıyor, bizim koordinasyon merkezimize gittikten sonra arkadaşlarımız evde bakım hizmeti sunuyor. Bu çok önemli ve anlamlı bir hizmet, devletin vatandaşın ayağına gitmesi, sağlık anlamında yanında olduğunu hissettirmesi, destek vermesi, çok kıymetli güzel bir hizmet. Tokat’ta da İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde doktorlarımız hemşirelerimiz ebelerimiz, sağlık ekiplerimiz bu hizmeti yerine getiriyor. Çok anlamlı ve kıymetli, Tokat’ta 17 tane böyle bir ekibimiz var. Yaklaşık, 1815 tane aktif hastaya hizmet veriyorlar. Bu hizmet 2010 yılından itibaren başladığından beri yaklaşık 11 bin kişiye dokunuldu. İyileşenler var, sistemin dışına çıkanlar var, çok kıymetli anlamlı bir hizmet. Evde Sağlık Hizmetinin dışında Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzün yürüttüğü Evde Bakım Hizmeti var. Orada da 6 bine yakın insanımıza hizmet veriliyor.  Onun dışında Sosyal Destek Hızır kapsamında yürüttüğümüz Evde Temizlik Hizmetleri, kısacası devleti bir baba olarak gören, bakıma muhtaç, çaresiz kimsesiz insanlarımızın yanında devleti her zaman hissediyorlar. Sağlık çalışanlarımızda sağ olsunlar gece gündüz demeden fedakâr bir şekilde bu hizmeti yerine getiriyorlar. Bizde bunlara destek veriyoruz. İl Özel İdaresinden alınan karar ile 5 tane daha araç kiraladık, filoyu güçlendirdik ki daha çok hizmet verelim. Buradaki amacımız sadece araçları tanıtmak değil, bu hizmeti tanıtmak. Bakıma muhtaç kendi imkânı ile hastaneye gidemeyecek vatandaşlarımıza diyoruz ki Evde Sağlık Hizmetleri diye güzel bir imkânımız var, bundan yaralanabilirsiniz. Evde Sağlık Hizmetinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Devlet olarak her zaman vatandaşımızın yanındayız” dedi.

TOKAT GENELİNDE TOPLAM 11 BİN 132 HASTAYA ULAŞILDI

Evde Sağlık Hizmetleri, ihtiyacı olan bireylere muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbı bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin evinde ve aile ortamında yapılabilmesi amacıyla 2010 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı bünyesinde ülkemizde uygulanmaya başlandı. Evde Sağlık Hizmetleri tıbbi tedavinin yanı sıra, hastalara ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin de bir bütün olarak birlikte verilmesini amaçlıyor.

Bu kapsamda Tokat’ta ilk hasta ziyareti 25.10.2010 tarihinde gerçekleştirildi ve o günden itibaren kesintisiz olarak hastalara hizmet veriliyor. Bu güne kadar Tokat genelinde toplam 11 bin 132 hastaya ulaşılarak hizmet sunumu sağlandı. Çeşitli nedenlere bağlı olarak hizmet sunumu sonlandırılan hastaların yanı sıra 1815 hasta halen aktif olarak hizmet almaya devam ediyor.

İl genelinde Tokat, Zile, Turhal, Almus, Erbaa, Niksar ve Reşadiye Devlet Hastanelerinde toplam 12 Evde Sağlık Hizmetleri Ekibi bulunuyor. Ayrıca merkeze uzak olan Pazar, Sulusaray, Yeşilyurt ve Artova Entegre Devlet Hastanelerinde birer tane Evde Sağlık Hizmetleri Ekibi oluşturuldu ve bu bölgelerdeki hastalara bu ekipler tarafından hizmet sunumu sağlanıyor.

Yatağa bağımlı olup diş rahatsızlıkları olan hastalara Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bünyesinde oluşturulan Evde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri Ekipleri tarafından diş çekimi, diş protezi yapımı gibi tedavi hizmetleri sunuluyor.

Evde Sağlık Hizmetlerinin çalışmaları sayesinde yatağa bağımlı hastaların hastane ev arasında gidiş gelişi azaltıldı, böylelikle hastaların daha rahat ev ortamında tedavi olmaları sağlandı, hem de hastanelerin ve 112 acil sağlık hizmetleri ekiplerinin iş yoğunluğu azaltıldı.

Tokat genelinde artan yaşlı nüfusuna bağlı olarak, evde sağlık hizmetlerine olan ihtiyaçta gün geçtikçe artıyor. Artan ihtiyacı karşılayabilmek ve hastalara daha kaliteli hizmet sunabilmek amacı ile Tokat Valiliği öncülüğünde çalışmalar hız kazandı.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ(ESH) ALMAK İSTEYEN KİŞİ NE YAPMALI?

Tam bağımlı veya yarı bağımlı olması nedeniyle kendi imkanlarıyla hastaneye ulaşımı zor olan ve Evde Sağlık Hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar kendileri veya aile bireyleri tarafından ulusal çağrı merkezinin 444 38 33 numaralı telefonu arayarak müracaat edebilirler. Müracaatı takiben Tokat İli Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi tarafından hizmet talep eden kişi ile görüşme yapılır ve hasta bilgileri ilgili hastanenin ekiplerine yönlendirilir. Hastane ekipleri en kısa sürede hastayı evinde ziyaret ederek durumunu değerlendirir. Kayıt altına alınan hastalar için tedavi ve sonraki ziyaretlerin planlaması yapılır.

Evde Sağlık Hizmetleri randevu sistemi ile çalışan bir birim olup hastalarda yeni oluşan acil durumlar ESH kapsamında değildir. Acil Sağlık Hizmetine gereksinim duyan ESH hastalarının 112 acil sağlık hizmetlerine ya da doğrudan sağlık kuruluşlarının acil servislerine başvurmaları gerekmektedir.

Paylaşma ikonundan:

Share
408 Kez Görüntülendi.