logo

TOKAT CEVİZLE KALKINIYOR PROJESİ TAMAMLANDI

TOKAT CEVİZLE KALKINIYOR PROJESİ TAMAMLANDI

Tokat Valiliği koordinesinde hayata geçirilen Tarın Tokat Projesi kapsamında geliştirilen ”Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi” hedeflenen fidan dikim sayısına ulaşılarak tamamlandı.

Tokat’ta bulunan 360.985 ha tarım alanlarının % 4’e yakın bir bölümünü meyve ve bağ alanları oluşturuyor.Meyve alanı içinde ceviz üretim sahaları 1.949 ha. (%14)  dır.

2018 yılında hazırlanıp Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunulan 2.030.000 ₺ bütçeli “Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi” 2019 yılında programa alındı ve uygulamaya geçildi.

Hazırlanan proje ile öncelikle; Tokat’ta ceviz üretiminde belli bir kültürünün olması, ekolojik özellikleri, ceviz üretimine müsait kullanılmayan arazilerin üretime kazandırılması, çiftçiye ilave gelir ve alternatif üretim sağlamak için, geç çiçek açan ve geç yapraklanan bölgede don zararının yetiştiricilikteki olumsuz etkisini ortadan kaldıran kaliteli,  pazar değeri yüksek, verimli çeşitlerin seçilerek yeni tesisler kurulması amaçlandı.

2019 Kasım ayında başlanıp Aralık ayının sonuna kadar 244.590 adet ceviz fidanı merkez ve tüm ilçelerde üreticilere dağıtıldı. Dağıtımı yapılan fidanların dikimi ile yeni 15.287 da alanda kapama ceviz bahçesi tesisleri kurularak daha önceki 19.490 da’lık ceviz varlığı 34.777 da’a çıkarılmış olacak. Yeni tesis edilen alanlar ise mevcut ceviz varlığının %72’sine karşılık geliyor.

 Bu projede Niksar İlçesi Serenli beldesinde 2.020 da, Niksar Hüseyingazi köyünde 1.150 da ve Merkez İlçe Bakışlı köyünde 550 da’lık alanda toplu kapama ceviz bahçeleri tesis edildi.

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan ŞAHİN yaptığı açıklamada “Özellikle ilimizin  DOKAP kapsamına alınmasından sonra ve  İl Özel İdaresi destekli yapılan Bağ, Ceviz, Çilek ,Sera, Kiraz, Yem Bitkisi, Hayvancılık projeleri ile Tokat tarımının gelişmesi, çiftçimizin gelir seviyesinin yükseltilmesi, ekonomiye daha fazla girdi sağlamak için ekip olarak çalıştıklarını 2019 yılındaki uygulanan tüm projelerin tamamlandığını  uyguladığımız ceviz projesiyle kurulan tesislerin tam verim dönemine girdiklerinde ve iyi bakım şartlarında dekar başına ortalama 500 kg. verim ile 7.000 ton ürün elde edileceğini, bugünkü rakamlarla ilimiz ekonomisine ortalama 140.000.000 ₺ brüt katkı sağlayacağını, 2020 yılı içinde DOKAP( 20 proje)  ve İl Özel idaresine (20 proje) projeler sunulduğunu bir çoğunun kabul edilip uygulanacağını, bu projelerin,  bacasından oksijen çıkan fabrika niteliğinde ilimizin kalkınmasında önemli rol oynayacağını belirtti. Bu projelerin hayata geçirilmesinde ve uygulanmasında bizleri destekleyen başta Sayın Valimiz Dr. Ozan BALCI olmak üzere, Milletvekillerimize, DOKAP Başkanlığına, İl Genel Meclis Başkanlığına, İl Genel Meclis Üyelerine, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, tüm müdürlerime, teknik personellerimize ve emeği geçen herkese Tokat’ın kalkınması adına teşekkürlerimizi sunar, kurulan ceviz tesislerin ilimiz tarımına hayırlı olması temenni ederim.” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
639 Kez Görüntülendi.