logo

11 Haziran 2019

TOKAT BİRİNCİ EĞİTİM BAYRAMI

TOKAT BİRİNCİ EĞİTİM BAYRAMI

Tokat’ta 1. Eğitim Bayramı etkinlikleri kapsamında açılan stantlarda sergilenen eli işi eserler ilgi gördü.

Tokat Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 1. Eğitim Bayramı etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü yapıldı. Niksar yolu kavşağından başlayan yürüyüş Hıdırlık köprüsü önünde sona ererken Şehitler Parkında düzenlenen etkinlik alanına geçildi. Halk oyunları ekiplerinin yanı sıra minik öğrenciler gösteri yaptı. Gösterilerin ardından 1. eğitim bayramı etkinliklerinin açılışı kurdele kesilerek yapıldı. Tokat Valisi Ozan Balcı, beraberindeki heyetle birlikte el sanatları, tahta baskı, tanıtıcı öğrenme faaliyetleri, müzik etkinlikleri, sportif etkinlikler, geleneksel çocuk oyunları, edebiyat atölyesi, hareketli yaşam ve sağlıklı yaşlanma aktivitelernin sergilendiği stantları gezdi. Stantlar arasında İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı stantları da ilgi gördü. Vatandaşlar özel kıyafetli askerlerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek silah ve araç gereçleri inceledi. Özel eğitimli köpeklerle çocuklar yakından ilgilenerek sevdi. Tokat Valisi Ozan Balcı, ilk düzenlenen etkinlikte eğitim öğretim yılı biterken yaygın ve örgün eğitimdeki üretilen değerlerin sergilendiğini kaydetti.

Üretilen Değerleri Sergiliyoruz


Üç gün sürecek etkinlikler ile eğitime dikkat çekilmek istediklerini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Eğitimi önemsiyoruz. Gelecek kuşaklarımızın iyi yetişmesi için, Tokat ve Tokatlı çocuklarımız için eğitim oldukça önemlidir. Bu etkinliklerle ürettiğimiz değerleri sergilemiş oluyoruz. Üç gün boyunca bütün üretilen değerleri burada görebiliriz. Bizler eğitimi sadece akademi olarak görmüyoruz. Aynı zamanda sanatsal, sportif ve kültürel birikim olarak da gördüğümüz bir alan. Temel amaç değer kazandırmak, değer kazandıranlara da değer vermek. Onları yüreklendirmek, cesaretlendirmek. Kıymetli öğretmenlerimiz fedakarca çalışıyor. Onları her zaman destekliyorum. Eğitim  bayramımızın birincisi kutlu olsun.” dedi.   


Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki heyet,  açılan standları gezdi. Açılan standlarda kurumlar yaptıkları çalışmaları öğrenci ve vatandaşlara tanıttılar. Açılan standlar ve çalışmalar söyle:  


İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Öğrenme şenlikleri kapsamında halkımızın etkinliklere aktif olarak katılımı  sağlanarak, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulacak stant ile öğrenme şenlikleri kapsamında halkımızın hırsızlık, güvenlik tedbirleri, trafik uygulamaları ile ilgili yapılacak küçük çaplı tatbikatlarla bizzat bilgilendirilme yapılarak, alkol gözlükleri ile vatandaşlarımıza alkollü iken araç kullanmalarının tehlikesi hakkında uygulama yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğünce gönderilen broşürler  dağıtıldı. Yaya geçidi eğitim brandası açılarak öğrencilerle uygulamalı trafik eğitimi yapıldı. 

İL JANDARMA KOMUTANLIĞI
Asayiş tim personeli tanıtımı, Jandarma trafik timi ve teçhizatı tanıtımı, OYİT ve teçhizatı tanıtımı, köpek timi, JÖH unsurları tanıtımı yapıldı. Jandarmayı tanıtıcı broşür ve kitapçık dağıtıldı.  

GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ

Goalball, masaj, eskrim, fizyoterapist, diyetisyen, okçuluk, halter, boks, karate, taekwondo, dart, bocce, matrak, branşlarında katılımcıların bu branşlara iştirak edecek şekilde çalışmalar yapılarak, tanıtıldı. Düzenlenen  anketlerle gençlik merkezi kurs ve etkinlik talepleri alınarak, lisans sistemi  tanıtıldı. 
İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tokat’ın tarihi ve turistik yerleri tanıtım çalışmaları yaptı. Halk Kütüphanesi tanıtımı ve üye kaydı yapıldı. Tokat’ın tanıtım broşürleri dağıtıldı. Turizm faaliyeti olarak çocuklara yönelik yapbozlar ve  sikke basımı yapıldı.  Kütüphane bölümünde kitap tanıtımı gerçekleşti.  

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
TÜBİTAK  Örnek Projeleri sergilendi. 

 TOKAT REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ
Şenliklerle ilgili anket çalışmaları hazırladı. 


HALK EĞİTİM MERKEZİ VE AKŞAM SANAT OKULU MÜDÜRLÜĞÜ
İğne oyasının temel tekniklerinden sunumları yapılarak konuya ilgi ve istekleri olan vatandaşlara basit uygulamalar yaptırıldı. Kanaviçe tablo ile ilgili örnekler, basit uygulamalar yaptırıldı. 
Tahta Baskı Kalıp Oyma ve Tahta Baskı temel tekniklerinden  basit örnekler sunularak, istekli vatandaşlara basit uygulamalar yaptırıldı.  Çini işlem, filografi, kağıt rölyef tablo, amigurumi, çanta dikimi, el nakışları, aliminyum kabartma, keçe yapımı,  işlem teknikleri örnek uygulamaları isteyen vatandaşlara uygulatıldı.  Sebze meyve tabağı ve karpuz süsleme örnekleri sunuldu. 

TOKAT OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ
Tahta baskı,kalıp oyma ve tahta baskı geleneksel motiflerle katılımcılarla uygulama yapıldı. Dokuma,  Günevi (Dive) köyü dokuma tezgahı kurulması ve katılımcılarla birlikte uygulama yapıldı. Deri süsleme sanatları kuzu derisinden top nazarlık ve kaşık nazarlık çalışmaları  yapılarak, katılımcılarla birlikte uygulama yapıldı. Folklorik bebek hediye ve Kınalı Ali bebeklerinin yapımlarının temel tekniklerinin gösterilerek katılımcılarla uygulamaları yapıldı. Tokat’ın köylerine ilçelerine göre değişiklik gösteren kıyafetlerin sunumu  yapıldı.  Ayakkabı ve saraciye Tokat aynalı çarıklarını sergilenerek,  katılımcılarla birlikte uygulama yapıldı. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve 2 Yıllık Meslek Lisesi denklik programı tanıtıldı.  

SPOR ETKİNLİKLERİ

Geleneksel Çocuk Oyunları, Zeka ve Strateji Oyunları, Sportif Oyunlar sunuldu. 


İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Çocuklarda Hijyen Sağlığı,  Ergen Sağlığı,  Organ ve Doku Bağışı hakkında bilgilendirme yapıldı.  112 Acil Sağlık ve Ambulans Tanıtımı, Akılcı İlaç Kullanımı ile İlgili Bilinçlendirme Çocuk Ergen Kadın Sağlığı, Kanser Erken Teşhis Tarama,  Obezite Sağlıklı Yaşam Kültürü,  Kronik Hastalık Faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddeler ile Mücadele, YEDAM,  Toplum ve Ruh Sağlığı, Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Faaliyetleri, Organ Bağışı, MHRS, Evde Bakım, Diyabet Okulu, Gebe Okulu, Yaşama Yol Ver konulu eğitim çalışmaları yapıldı. 

KIZILAY DERNEĞİ

Sosyal Faaliyetler, Kan Merkezi tanıtım çalışmaları yaparak,  bilgilendirici broşürler dağıtıldı.


DEHA GENÇLİK İZCİLİK KULÜBÜ

Çadır kurma sökme uyku tulumu ve mat kullanımı, kamp malzemeler tanıtımı ve pusula kullanımı, basit su arıtma sistemi, ateş çeşitleri,istasyon çalışmaları, bilek güreşi etkinlikleri ile ilgili tanıtım yapıldı. 

Paylaşma ikonundan:

Share
456 Kez Görüntülendi.