logo

31 Ekim 2019

TOKAT BELEDİYESİNDEN ATIK YAĞ SEFERBERLİĞİ

TOKAT  BELEDİYESİNDEN ATIK YAĞ SEFERBERLİĞİ

Tokat Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak adına başlatılan Sıfır Atık kampanyası kapsamında Atık Yağlar toplanmaya devam ediliyor.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun talimatları doğrultusunda düzenlenen “5 lt. Bitkisel Atık Yağ Getirene 750 mlt. Deterjan Hediyesi” kampanyasına ilgi her geçen gün artarak devam ediyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Tokat Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda ve okullarda Sıfır Atık konusu kapsamında ambalaj atıkları, atık piller, bitkisel atık yağlar ve atık elektronik eşyaların ayrı ayrı toplanmasıyla ilgili bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.

Çevre konusunda duyarlılık oluşturmak amacıyla birçok faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, kampanya kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1 ton civarında bitkisel atık yağ toplandığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Eroğlu şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Türk mutfağında hazırlanan yemeklerde, gıdaların yağda kızartılması oldukça yaygın bir işlemdir. Kızartma işlemi sırasında oluşan fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar ile yağda çok sayıda bozunma ürünü oluşmakta. Defalarca kızartma işleminde kullanılan bitkisel yağ; fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybederek atık yağ haline gelmektedir.

Yaklaşık 1 Ton Bitkisel Atık Yağ Toplandı

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak amacıyla göreve geldiğimiz günden itibaren bilgilendirme toplantıları başta olmak üzere birçok faaliyeti kampanyayı gerçekleştirdik. Son olarak Plevne İmam Hatip Orta Okulu ve belediyemiz işbirliğiyle düzenlenen bilgilendirme toplantısı sonrasında bayanlar tarafından toplanan bitkisel atık yağlar Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne teslim edildi. Bugüne kadar yaklaşık 1 ton civarında bitkisel atık yağ toplayarak çevre kirliliğinin önüne geçtik.

1 Lt Atık Yağ, 1 Milyon Lt Suyu Kirletmektedir

1 Litre bitkisel atık yağ, 1 Milyon litre içme suyunu kirletmektedir. Yine çöpe dökülen atık yağlar, katı atık depolama sahalarında kontrolsüz yangınlara neden olmaktadır.

Bitkisel atık yağların kalorileri çok yüksek olduğu için bu atık yağlar suya, kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplıyor; su sistemine zarar veriyor, güneş ışığını engelliyor ve havadan suya oksijen transferini önlüyor. Zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırıyor ve canlı yaşamına zarar veriyor.

İşte tüm bu çevresel zararların önüne geçmek için başta ev hanımlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi, çevre konusunda duyarlılık oluşturmayı hedef edindik.

Tokat Belediyesi olarak şehrimizin birçok noktasında bitkisel atık yağ toplama noktası oluşturduk. Vatandaşlarımız bu noktalara atık yağlarını getirip teslim edebilirler. Ayrıca kampanya kapsamında 5 lt bitkisel atık yağ getirene 750mlt’lik deterjan hediye ediyoruz. Kampanyamıza destek veren, çevreye duyarlı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Mühendisi Serap Seçkin İlter ise, velilere ve özellikle ev hanımlarına yönelik bilgilendirme toplantılarının gerek okullarda gerekse Kuran Kurslarında yapılacağını belirterek, Tokat’ta 10 noktada bitkisel atık yağların toplandığını belirtti.

Tokat’taki bitkisel atık yağ toplama merkezleri:

1-Bahçelievler Mahalle Muhtarlığı, 2- Altıyuzevler Mahalle Muhtarlığı, 3-Esentepe Mahalle Muhtarlığı, 4-Doğukent Mahalle Muhtarlığı, 5-Yeşilırmak Mahalle Muhtarlığı,
6-Gülbaharhatun Mahalle Muhtarlığı, 7-Alipaşa Mahalle Muhtarlığı, 8-Perakende Mahalle Muhtarlığı, 9-Mahmutpaşa Mahalle Muhtarlığı, 10-Temizlik İşleri Müdürlüğü

Atık yağlar için ayrıca ALO 153 Beyaz Masa ve 03562143233 nolu telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

Paylaşma ikonundan:

Share
419 Kez Görüntülendi.