logo

22 Ocak 2019

TARIM TOKAT PROJESİ

TARIM TOKAT PROJESİ

Tokat Tarım ve Hayvancılığının Gelişmesi için Çalışmalara Devam Ediliyor

Vali Dr. Ozan Balcı, ‘Türk Tarımının Parlayan Yeni Yıldızı Tokat’ın, 7 büyük ovası ve tarım arazilerinin en iyi şekilde değerlendirilerek modern tarım teknikleri ve gelişmiş teknoloji ile çiftçimizi zenginleştirecek, tarım ve hayvancılığını geliştirecek, üretimi artıracak, milletimizin daha iyi beslenmesine katkı sağlayacak, bir dizi projenin hayata geçireceği “Tarım Tokat Projesi” kapsamında yapılacak çalışmaların yol haritasını belirlemek üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile toplantı yaparak istişarelerde bulundu. 

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği ile Su Ürünleri Projeleri

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Tokat’ın 7 büyük ovası; Kazova Ovası, Gözova Ovası, Niksar Ovası, Erbaa Ovası, Çamlıbel Ovası, Zile Ovası, Maşat Ovası üzerinde yapılacak tarımsal faaliyetlerde, kuru tarımdan sulu tarıma geçilmesi durumunda sağlanacak ekonomik gelir ve ürün artışı, arazi toplulaştırması, seracılık faaliyetleri, buğday, yonca, bağ, ceviz ve çilek yetiştiriciliği, jeotermal fide üretim tesisleri ve haşere ile biyoteknik mücadele konularında hazırlanan projeler Vali Dr. Ozan Balcı’ya detaylı olarak sunuldu. 

Tarım ve Hayvancılığa Tam Destek, Tokat Tarım Projesi Başlıyor

Toplantıda yaptığı konuşmada; “Tarım Tokat Projesi başlıyor” diyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Birbirinden değerli 7 büyük ovayla Türk tarımının parlayan yeni yıldızı Tokat olacak” dedi. Tarımı sahiplendiğini vurgulayan Vali Dr. Ozan Balcı, hayvancılıkta ve bitkisel üretimde özel desteklerle geliştirilecek alanları şöyle sıraladı. ”Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı, tatınlısu balıkçılığı; seracılık, bağ, çilek ve ceviz yetiştiriciliği, buğday, yonca ve kaba yem bitkileri yetiştiriciliği, jeotermal fide üretim tesislerine özel destek verilecek.” dedi.

 Tarımsal Sanayi ve İhracata Yönelik Çalışmalara Ağırlık Verilecek

Tarımsal sanayiye ve özellikle ihracata yönelik tarımsal sanayiye yönelik çalışmalara ağırlık verilmesini isteyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Tarımı önemsiyoruz. Vatandaşımızı tarım zenginleştirecek. Türkiye’nin en zengin ovaları Tokat’ta. 7 tane pırlanta gibi, elmas gibi büyük ovası var. Kaliteli, bilgi birikimi olan çiftçisi, mühendisi var, bunlarla bir araya gelip Tokat için güzel işler yapacağız.” dedi. Vali Dr. Ozan Balcı, “Hayvancılık ve bitkisel üretimi geliştirip, tarımsal sanayide ihracata yönelik yapılacak çalışmalarla ‘Türk tarımının parlayan yeni yıldızı Tokat olacak, ‘Tarım Tokat Projesi’ ile çiftçimizi zenginleştireceğiz, üretime katkı sağlayacağız, milletimizin daha iyi beslenmesine katkı sağlayacağız, ovalarımızı daha iyi değerlendireceğiz.” dedi. Vali Dr. Ozan Balcı, tarım ve hayvancılık alanında yapılacak tüm çalışmaları önemsediğini ifade ederek, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yönetici ve personeline teşekkür ederek, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diledi.

Paylaşma ikonundan:

Share
222 Kez Görüntülendi.