logo

SÜTE ÇAMAŞIR SUYU KATMA MESELESİ

SÜTE ÇAMAŞIR SUYU KATMA MESELESİ

Tarım ve Orman Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı başlatılan gıda denetimleri devam ediyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, “Halkımıza şunu açıkça söyleyebilirim ki Tokat’taki gıda denetimleri emin ellerde. Halkımızın gıda güvenliğini sağlamak için gece gündüz her platformda denetimlerimize devam ediyoruz.” dedi.

81 İLDE EŞ ZAMANLI DENETİM

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin gerçekleştirileceğini açıkladığı 6 gün sürecek gıda denetimlerinin 3’üncü günü geride kaldı. İlçeler dahil 81 ilde gerçekleştirilen denetimler ürün bazlı yapılıyor. Her gün bir ürüne odaklanılan denetimlerde ilk gün süt ve süt ürünlerinden başlanıldı, ikinci gün denetimleri et ve üt ürünleri gibi halkın en çok tükettiği ürünlere oldu. Bu kapsamda, arıcılık ürünleri, bitkisel yağ ve margarinler, baharatlar, çaylar, takviye edici gıdalar gibi ürünler art arda denetlenecek.

41 DENETÇİ SAHADA ÇALIŞIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı başlatılan gıda denetimleri kapsamında Tokat’ta 41 denetçi sahada denetimleri sürdürüyor. 2019 yılı verilerine göre Tokat’ın gıda denetiminde Türkiye’de başta gelen iller arasında yer aldığını belirten ve bu yıl hedeflerini daha da artırdıklarını ifade eden Tokat Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, “Arkadaşlarımız bu konuda çok özverili çalıştı. Bu denetimlerin 9 bin 348’i gıda işletmelerine, 477’si ise yem işletmelerine oldu. Bu da il olarak Tokat’ta iyi bir yerde olduğumuzu gösterir.” dedi.

            Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin gerçekleştirileceğini açıkladığı 6 gün sürecek gıda denetimlerinin 3’üncü günü geride kaldı.İlçeler dahil 81 ilde gerçekleştirilen denetimler ürün bazlı yapılıyor. Her gün bir ürüne odaklanılan denetimlerde ilk gün süt ve süt ürünlerinden başlanıldı, ikinci gün denetimleri et ve üt ürünleri gibi halkın en çok tükettiği ürünlere oldu. Bu kapsamda, arıcılık ürünleri, bitkisel yağ ve margarinler, baharatlar, çaylar, takviye edici gıdalar gibi ürünler art arda denetlenecek. Ayrıca, üretim yerleri yanında toplu tüketim yerlerine yönelik denetimler de yapılacak. Denetimler, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla bakanlık tarafından büyük bir titizlikle yürütülüyor. Seferberlik kapsamında Türkiye genelinde bakanlık bünyesindeki 7 bin denetçi sahada görev yaparken, Tokat’ta toplam 41 denetçi sahada denetimlere katılıyor.

4 BİN 869 GIDA İŞLETMESİ VAR

            Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, denetim seferliğine ilişkin yaptığı açıklamada, “Sayın Bakanımızın da talimatıyla 81 ilde eş zamanlı aynı günde aynı sektörlerde 6 gün boyunca denetim yapılacak. Bugün denetimin üçüncü günü. İlk günde süt ürünleri işletmeler denetlendi ikinci gün de et ürünleriyle ilgili işletmeler denetlendi. Denetimler peyderpey bu şekilde devam edecek. Denetimlerin bittiği tarihte kamuoyunu denetimlere ilişkin bilgilendireceğiz.Bakanlığımız asli görevlerinden biri gıda güvenilirliğini sağlamak ve bu konudaki farkındalığı artırmak bu amaçla böyle bir program yapıldı. Bu programa pazartesi günü start verdik. İlimizde ilçelerimiz dahil olmak üzere toplam 521 tane üretim işletmesi 4 bin 348 tane de satış ve toplu tüketim yeri var. Toplamda 4 bin 869 gıda işletmesi var ilimizde.” diye konuştu.

5 İLÇEDE DENETİMLER DEVREDİLDİ

            Tokat’ta Zile, Niksar, Erbaa, Turhal ve Reşadiye ilçelerinin denetlemesi için yetki devri yapıldığını söyleyen Orhan Şahin, bu ilçelerde denetimlerin gıda kontrolörleri eliyle gerçekleştirildiğini kaydetti.

1052 NUMUNEDEN 41’İ OLUMSUZ ÇIKTI

            2019 yılında Tokat’ta 9 bin 825 denetim yapıldığını belirten Şahin, “Arkadaşlarımız bu konuda çok özverili çalıştı. Bu denetimlerin 9 bin 348’i gıda işletmelerine, 477’si ise yem işletmelerine oldu. Bu da il olarak Tokat’ta iyi bir yerde olduğumuzu gösterir. Halkımıza şunu açıkça söyleyebilirim ki Tokat’taki gıda denetimleri emin ellerde. Halkımızın gıda güvenliğini sağlamak için gece gündüz her platformda denetimlerimize devam ediyoruz.” dedi. Yine 2019 yılında Bakanlığın numune alma programı kapsamında toplam 1052 numune alındığını, bunlardan 41’inin olumsuz çıktığını söyleyen Orhan Şahin, “Bu sonuç bizi memnun ediyor  gıda güvenilirliği açısından. Hedefimiz bu 41 olumsuz sonucu da yapacağımız denetimlerde olumluya çevirmek. Bundan 8-10 yıl önce hasat öncesi denetimde aldığımız numuneden yarısı olumsuz çıkıyordu, bugün 200 numune almışız 8 tane olumsuzluk çıkmış. Geçen yıl 1052 numune aldık , bu yılki hedefimiz en az 1100-1200 numune almak. Geçen yıl 9 bin 825 denetim yaptık bu seneki hedefimiz en az 10 bin denetim yapmak. Arkadaşlarımız 7/24 çalışmalarını sürdürüyor. Gece de ihbar alsak onlara da gidiyorlar. Denetimlerimiz bir plan ve program dahilinde yıl boyu devam ediyor.” şeklinde konuştu.

RİSK BAZLI DENETİMLER DE SÜRÜYOR

            Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, risk bazlı denetimlerin de devam ettiğini belirtti. Risk faktörüne göre bazı işletmelere yılda 4 kez denetim yapıldığını söyleyen Şahin, “Süt ve süt ürünleri işletmeleri, lokanta gibi işletmeler risk faktörü yüksek olan yerler. Öğrencilerin yemek yediği yemekhaneler sık sık denetleniyor. Bu hafta içerisinde günlük 11 aracımız 41 personelimiz her gün görevdeler. Hedefimiz bu hafta içerisinde 600’e yakın denetim yapmak il genelinde.” dedi.

TÜKETİCİLERE ÜRÜN SEÇİMİNDE UYARILAR

            Uygunsuzlukların tespit edilmesinde, tüketicilerin ihbarlarının büyük payı olduğunu vurgulayan Şahin, vatandaşların uygunsuz ürünle karşılaştıklarında Alo 174 Gıda Hattı başvurmaları gerektiğini kaydetti. Ürün seçimi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Orhan Şahin, şunları kaydetti:

            “Tüketicilerimiz ürün alırken aldıkları ürünlerin orijinal ambalajında olmasına dikkat etsinler. Vatandaşlarımız işletmelerden ürünün menşei, nereden alındığına ilişkin döküm isteyebilirler; işletmeci bunu üreticiye sunmak zorunda tüketici talep ederse. Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etsinler. Riskli ürünlerde kullanım ve saklama koşullarına dikkat etsinler. Bazı ürünlerin 4 derecede, bazı ürünlerin oda sıcaklığında saklanması gerekiyor. Bu durumlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu durumların aksi herhangi bir durum söz konusu olursa Alo 174 Gıda Hattı arasınlar.”

CEZALAR DAHA CAYDIRICI OLACAK

            Denetimlerin 5996 sayılı Kanun kapsamınd yapıldığını ve suçun nevine göre ceza uygulamaları olduğunu ifade eden Şahin, Bu kanuna gıdada en düşük ceza 2 bin lira civarında. Taklit ve tağşişte ceza oranı çok daha yüksek.” dedi. Öte yandan, gıdada taklit ve tağşişe yönelik cezaların daha caydırıcı olması amacıyla hazırlanan kanun taslağıyla da 2 yıl içinde fiilin tekrarı durumunda 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektöründen men, 5 yıla kadar hapis, 250 bin lira para cezaları öngörülüyor.

            Son zamanlarda Türkiye gündeminde yer tutan işletmelerin süte çamaşır suyu kattığı iddialarına ilişkin Tokat’ta böyle bir durumun söz konusu olmadığına dikkati çeken Orhan Şahin, süt ve süt ürünlerinin risk faktöründe olmasından dolayı yıl boyunca denetimlerin çok sık yapıldığını ifade etti.

Paylaşma ikonundan:

Share
467 Kez Görüntülendi.