logo

06 Ekim 2019

SULUSARAY KAPLICALARI DOĞRU YATIRIM

SULUSARAY KAPLICALARI DOĞRU YATIRIM

7 bin yıllık şifa kaynağı Sulusaray kaplıcaları günümüze modern bir tesisle şifa kaynağı olmaya devam ediyor.

Sulusaray’da, Tokat’ın özel projelerinden olan, eşrin turizmine büyük ölçüde katkıda bulunacak, Tokat Termal Sulusaray Kaplıca suyuyla ilgili inceleme sonuçlandı.

Çapa Tıp Fakültesi, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle’nın yaptığı incelemede kaplıcanın Bakteriyolojik değerlendirmede “0” toplam bakteri sayısıyla “kusursuz” olduğu belirtildi.Sulusaray’da yapımı devam eden termal tesiste kullanılacak kaynak suyu ile ilgili inceleme tamamlandı.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle tarafından yapılan incelenme sonrası düzenlenen raporda dikkat çekti.

Raporda ‘kaynak suyu Termomineral su grubunda yer almakta, aynı zamanda “kükürtlü, florürlü ve silisyumlu özel balneolojik su” niteliği taşımaktadır ifadelerine yer verildi. Bakteriyolojik değerlendirmede “0” toplam bakteri sayısıyla “kusursuz” bulunan ve Tıbbi Ekolojide “özel” olarak nitelendirilen kaynak suyunun kullanım alanlarının Balneoterapi (Banyo kürleri), Hidropinoterapi (içme kürleri), İnhalasyonterapi (Soluma kürleri), İrrigasyon/lavajlar (Sindirim ve kulak – burun-boğaz yıkamaları) olarak sıralandı.Suyun Balneolojik kullanım potansiyeli taşıdığı rahatsızlıklar ise cilt rahatsızlıkları, sedef , egzama, akne olarak belirtildi.Öte yandan Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ise kaynak suyunun cilt kanserine yol açan melanoma hücrelerini önemli ölçüde yok ettiği klinik olarak ortaya koyuldu.

HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİLERİNDE İYİ GELİYOR

Romatizmal rahatsızlıklar: Dejenaratif Eklem rahatsızlıkları, İnflamatuar romatizmal hastalıklar, Yumuşak doku romatizmaları (fibromyalji), Bel ve boyun ağrıları, Omuz ağrısı ve tutulmaları, Bursit ve tendinitler. Kas iskelet sistemi ortopedik hastalıkları: Travmatik Lezyonlar (kazalar, yaralanmalar, kırıklar) sonrası, postoperatif dönemler (ortopedik ameliyatlar) sonrası. Sinir sistemi hastalıkları: İnme/felç (stroke) sonrası dönem, parkinson hastalığı, multiple skeroz. Ayrıca tüm bunların yanında soluma kürlerinde; Astma bronşiyal, Kronik bronşit ve KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tedavilerinde de kullanılan termal su tesisin inşasının tamamlanmasının ardından vatandaşların hizmetine girecek.

Paylaşma ikonundan:

Etiketler:
Share
547 Kez Görüntülendi.