logo

04 Mayıs 2019

RAMAZANDA FIRSATÇILARA MÜSAADE ETMEYİN

RAMAZANDA FIRSATÇILARA MÜSAADE ETMEYİN

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya, gündemden düşmeyen meyve sebze fiyatları ile ilgili açıklama yaptı. Ramazan ayının yaklaştığını hatırlatan Çankaya, fırsatçılık konusunda hem esnafı hem vatandaşı uyardı.  Küçük esnafın fırsatçılık yapmayacağına inandığını söyleyen Çankaya, vatandaşın böyle bir durumla karşılaşılması halinde şikayette bulunmasıyla gereken disiplin cezasının verileceğini söyledi. Sebze ve meyve fiyatlarının ise mahsulün bollaşmasıyla düşeceğini belirtti. Sebze fiyatları:  Domates 6 lira, biber 5lira, patlıcan 5 lira,kabak 3 lira, salatalık 5 lira, taze patates 5 buçuk lira, patates 4 buçuk lira, soğan ise  2 buçuk ile 4 lira arasında satılıyor.

TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, “Tüm ülkemizin, Tokatımızın ve İslam âleminin Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum. TESOB Başkanı olarak küçük esnaf ve sanatkârlarımızdan ricada bulunmak istiyorum. Ramazan öncesi veya ramazanda fırsatçılık yapmasınlar. Yapacaklarını sanmıyorum. Çünkü bizim küçük esnaf ve sanatkârımız kanaatkardır. Küçük esnafımız fırsatçı değildir. Her zaman vatanının, milletinin, devletinin yanındadır. Ama bu tür fırsatçılık yapacak esnaf olursa bizlere şikayet etsinler. Gerekli disiplin cezası uygulamamızı yaparız. Ramazan İslam âleminin mübarek günleridir. Bu mübarek günlerde herkes coşkuyla ibadetini yapar ama fırsatçılara da fırsat vermemek lazım” dedi.

“KÜÇÜK ESNAFI DESTEKLEYİN”

Bir başka önemli konu olan küçük esnaf ve sanatkarın korunmasına değinen Çankaya, “Halkımızdan ricam desteklemeleri. Bu konuda bir bakkal, bir tuhafiyeci mahallenin bekçisidir. Çoluğumuza çocuğumuza sahip çıkar. Paramız olmadığında alışveriş yaparız veresiye kredi açar. O yüzden halkımızın küçük esnafı desteklemesini rica ediyorum. Ramazan tüm İslam alemi için gerçekten kutlu bir ay. Bu ayda küçük esnafımızı destekleyelim. Fırsatçılara fırsat vermeyelim. Özellikle büyük marketlerde bu fırsatçılık yaşanırsa halkımız bize şikayetçi olsun. Biz onları gerekli mercilere şikayet eder fırsat vermeyiz” dedi.

MAHSÜL BOLLAŞTIKÇA FİYATLAR DÜŞECEK

Pahalı olan meyve sebze fiyatları konusuna da değinen TESOB Başkanı Çankaya, “Son günlerde gündem meyve ve sebze fiyatları. Her zaman söylüyoruz. Sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmek önemlidir. Şu mevsimde domates, biber diğer sebze meyveler pahalı. Çünkü bir geçiş dönemi. Turfandan tarlaya geçiş dönemi. Belki 15 gün sonra domates daha ucuz olacak. 1 ay sonra Tokat domatesi çıkacak daha ucuzlayacak. Onun için meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek hem sağlık açından hem de bütçemiz açısından önemli. Kışın menemen yaparsan hem sağlık hem bütçe açısından sağlıklı olmaz” dedi. Çankaya, sebze ve meyve fiyatlarında mahsullerde bollaşma yaşandığında hasat başladıkça fiyatların düşeceğini söyledi. Çankaya ayrıca Ticaret İl Müdürlüğü ile bağlantılı kontroller yaparak fırsatçılara gereken işlemlerin yapıldığını da belirtti.

EKMEĞE STANDART FİYAT TALEBİ

Öte yandan un fiyatlarının arttığına işaret eden Çankaya, 200 gram ekmek fiyatının 1 TL’den 1 lira 25 kuruşa çıkartılması ve bu fiyatının Türkiye genelinde tek fiyat olarak uygulanması talebiyle Bakanlığa dilekçe ile talepte bulunduklarını süreci takip ettiklerini söyledi.

Paylaşma ikonundan:

Share
321 Kez Görüntülendi.