logo

31 Mayıs 2019

PENÇE HAREKETİNDE İHA ve SİHA’LAR VURUYOR

PENÇE HAREKETİNDE İHA ve SİHA’LAR VURUYOR

TSK, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde yuvalanan PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla, 27 Mayıs’ta harekat başlattı. ‘Pençe’ adı verilen harekata, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 4 komando tugayı katılıyor. Teröristlerce kullanılan sığınak, barınak, silah mevzii ve mağaralar, insansız hava aracı (İHA) ile belirlenip, fırtına obüsleriyle karadan ateş altına alınıyor. Malatya ve Diyarbakır’daki ana jet üslerinden havalanan jetler de sınırı geçip, hedeflere bomba yağdırıyor. Operasyonda, yerli taarruz helikopteri, ATAK’lar da kullanılıyor.

PATLAYICI TUZAKLAYIP, KAÇIYORLAR

Hava hücum harekâtıyla helikopterlerle bölgeye indirilen komandolar, teröristlerce kullanıldığı belirlenen çok sayıda mağara ve sığınak tespit etti. Sığınak ve barınaklarda yapılan aramalarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Bu mühimmat ve yaşam malzemeleri, bulundukları yerlerde imha edildi.

Eğitimli, tam teçhizatlı ve donanımlı Türk askerinin karşısında kaçacak delik arayan PKK’lı teröristlerin, terk ettikleri bölgelere patlayıcılarla tuzaklar kurdukları belirtildi. Bir bir tespit edilen el yapımı patlayıcı ve mayınların, kontrollü olarak patlatılarak etkisiz hale getirildiği bildirildi.

HAREKÂT, GECE DE SÜRÜYOR

Bölgede dün gece de jet ve helikopter hareketliliği yaşandı. Savaş uçakları ve ATAK taarruz helikopterleri, gece geç saatlere kadar belirlenen terör hedefleri bombaladı. Patlama sesleri Hakurk’un karşısındaki Hakkari’nin Derecik ilçesinden de duyuldu. 2’nci Ordu Ordu Komutan Vekili Korgeneral Sinan Yayla da gece Derecik’te konuşlu 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığı’nı ziyaret ederek, askerlerle bir araya geldi.

20’DEN FAZLA TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bugün öğleden sonra da Derecik’ten Hakurk bölgesine yoğun top atışı yapıldı. Fırtına obüsleri, koordinatları verilen bölgelere, bomba yağdırdı.

Bu arada, harekatın başlangıcından bu yana 20’den fazla teröristin de etkisiz hale getirildiği bildirildi. Bölgede hava destekli geniş çaplı operasyonların sürdüğü belirtildi.

Pençe Harekâtı’nda İHA ve SİHA’lar PKK’lı teröristlere nefes aldırmıyor. Tamamı yerli ve milli silahlarla yapılan harekâtta teröristler, EYP tuzaklayıp Kandil’e kaçıyor. Bir EYP’nin patlaması sonucu iki askerimiz şehit düştü

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın Kuzeyi’nde başlattığı Pençe Operasyonu ile teröre büyük darbe indirildi. Operasyon öncesinde yerli İHA ve SİHA’lar bölgede teröriste nefes aldırmadı. 7/24 izlenen Hakurk, Zap, Gare ve Metina’da terör yuvalarında saklanan PKK’lı teröristler mağaralarından burunlarını çıkartamadı. Yerel istihbarat ve sinyal istihbaratı sayesinde en ufak bir hareket takip edildi. Birlikler operasyondan 10 gün önce bölgeye sevk edilmeye başlandı.

13 BİN ASKER KAYDIRILDI

Harekâta katılan 4 tugay asker kademeli olarak sınır ötesine geçiş yaparken, şu ana kadar 13 bin asker sınır ötesine kaydırıldı. Operasyonunda teröre indirilen büyük darbeye yerli üretim savunma sanayi ürünleri büyük katkı verdi. Fırtına obüsleri, Bora füzeleri ve topçu roketleri ile önceden belirlenen hedeflere bomba yağdırıldı. Hücum indirme ile karaya inen askerde ise MPT-76 tüfekleri vardı. ATAK taarruz helikopterleri operasyonda genel maksat helikopterlerini korumak gibi önemli bir rol üstlendi.

Paylaşma ikonundan:

Share
392 Kez Görüntülendi.