logo

15 Mart 2019

“OSMAN ÇAKMAK UMUDUN ADI”

“OSMAN ÇAKMAK UMUDUN ADI”

Ampute Milli Takımı kaptanı Osman Çakmak memleketinde gençlerle buluştu. Gençlere gazi oluşu ve ampute milli takıma kadar geçen sürede yaşadıklarını anlatan Çakmak, “Önünüze çıkan engeli asla engel olarak görmeyin. Asla pes etmememiz lazım, önümüzdeki engellere karşı koymamız lazım.” mesajını verdi.

            Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Koordinesinde düzenlenen “Kariyer Günleri” kapsamında Ampute Milli Takım kaptanı Osman Çakmak, 26 Haziran Kültür Sarayında gençlerle bir araya geldi. Osman Çakmak, söyleşide gençlere hayata dair önemli mesajlar verdi.

            Programda açılış konuşmasını yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Osman kardeşimle yeni tanıştık ama 40 yıllık bir dost gibiyiz. Yüreği ülke, millet, Tokat sevdasıyla dolu. Sizler de bizim geleceğimizsiniz. İstikbal sizin geleceğin büyükleri sizsiniz. Sporda, ilimde, bilimde, kültürde, sanatta Türk gençliği en yükseğe çıkacak inşallah.” dedi.

            Daha sonra mikrofonu alan Ampute Milli Takım kaptanı Osman Çakmak, Tokatlı olarak Tokatlı gençlerle bir arada olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını söyledi. Gençlerin geleceğin teminatı olduğuna işaret eden Çakmak, gençlere hitap ederek hayatına ilişkin şu notları gençlerle paylaştı:

            “Geleceğimiz teminatı olan gençler sizlerle her zaman övündük ve övüneceğiz. Ben Osman Çakmak Zile’nin Narlıkışla köyünde doğdum. En büyük sevgim ay yıldızlı bayrağımız. İlkokulda Narlıkışla İlkokulunda okurken bir Cuma günü bayrağımızı göklere çekiyoruz, İstiklal Marşımızı okuyoruz. Bayraktaki makara çalışmıyordu ve ben çıkıp tamir etmiştim. İkinci olarak da en büyük coşkum futbol oynamaktı. Abilerim İstanbul’da Ankara’da ikamet ediyordu, babamla birlikte gidiyorlardı çalışmaya. Zile Narkışla okulunda futbol okulu olmadığı için beden eğitimi dersinde ne gördüysek onu yapıyorduk. Futbolcu olmak için büyük şehre gitmem lazımdı. Babama yalvardım. Annem de beni kırmadı babamla beraber İstanbul’a gönderdi. 11 yaşımda Zeytinburnu seçmelerine katıldım, seçildim ve futbol hayatım başlamış oldu. Sizler şimdi nasıl hayal ediyorsanız ben de hayal ediyordum iyi bir yerlere gelmek için. Bazı imkansızlıklar ve koşulları aşamadık ve vatani görevimi yapmak için Şırnak’a gittim. Şırnak’ta bölücü terör örgütünün birliğimizi, beraberliğimizi bölmek isteyen hainlerin döşemiş olduğu mayına basma sonucu sol ayağımı kaybettim.

“KOMUTANIM AYAĞIMI KESMEYİN DEDİM”

           Mayına bastıktan sonra komutanım beni ambulansa taşırken, ‘evlat bir isteğin var mı’ diye sorumuş, ‘komutanım benim ayağımı kesmeyin annem üzülmesin, annem beni ayaksız görürse çok üzülür’ demişim. Doktor da ameliyat masasında sordu ben de ‘hocam ben çok güzel futbol oynuyorum ben milli takıma kadar yükseleceğim benim ayağımı kesmeyin’ dedim. O da gerekeni yapmış, hastalığımın daha çok ilerlememesi için sol ayağımı kesmiş. Şimdi olan coşku bitti mi, beş altı gün bitti. Abilerim hastaneye geldi kafa kafaya verdik hayatla nasıl mücadele ederiz diye. Biz bu bedeli Türk milleti için, vatanımızın birlik ve beraberliğini korumak için verdik. Bizler daha ağır bedeller ödendiğini biliyoruz. Daha sonra memleketime geldim evlendim. 2002 yılında TSK Rehabilitasyon Merkezine tedaviye gittiğimizde Cumhurbaşkanımız, Başbakanken Genel Kurmay Başkanımızla birlikte hastaneyi ziyaret ettiğinde, ampüte futbol Türkiye’de neden oynanmıyor dedik ve proje başlattık. Cumhurbaşkanımız da bizim gibi sporu çok seven biri, destek verdi ve bugünlere geldik. Bu anlamda asla pes etmememiz lazım, önümüzdeki engellere karşı koymamız lazım. Engel deyip geçmeyin. Devlet yöneticilerimiz o engelli çocukların önüne asla engel koymadı. Onun için Avrupa Şampiyonasından önce lisanlı engelli sayısı 760’dı, Avrupa Şampiyonasından sonra 4 bin 500 lisanlı ampüte futbolcumuz  oldu. Önünüze çıkan engeli asla engel olarak görmeyin.”

“OSMAN ÇAKMAK UMUDUN ADI”

           Osman Çakmak’ın konuşmasının ardından Vali Dr. Ozan Balcı, Osman Çakmak’a plaket takdim etti. Duygu ve düşüncelerini paylaşan Vali Ozan Balcı, “Osman Beyi izlerken, Osman Bey senin için ne anlam ifade ediyor dedim. Her şey bittiği an kendini toparlıyor ve takımı şampiyon yapıyorlar ve Türk Milletinin medarı iftiharı oluyor. Osman Bey, bence umudun adı, umudunu hiçbir zaman kaybetmiyor. Osman Çakmak aynı zamanda direnci temsil ediyor. Demek ki hayatta bütün olumsuzluklara rağmen dirençli olanlar kazanıyor. Osman Bey bir de çalışkanlığı temsil ediyor. Umudu olan, direnci olan çalışkan ve hayalleri olan insanlar başarılı oluyor. Osman Çakmak’ı görünce ben pozitif enerji alıyorum.” ifadelerini kullandı.

Paylaşma ikonundan:

Share
760 Kez Görüntülendi.