logo

22 Mayıs 2019

Organik Gübre Üretim Ünitesi

Organik Gübre Üretim Ünitesi

“Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretilmesi Projesi” kapsamında Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği’nin 2019 mali desteği kapsamında çevre dostu  “Organik Gübre Üretim Ünitesi” açıldı. 
İl Özel İdaresi bahçesinde düzenlenen törende Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Müdürü,  ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik çevresel duyarlılık ve çevresel farkındalık aşılama faaliyetlerini yürütecek pilot okullardaki belirlenen 44 öğretmenin çalışmaları, Kompost ve Vermikompost üretim eğitimlerine katılan 450 çiftçinin eğitimleri, Proje İştirakçileri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası uzmanlarından oluşturulan komisyon tarafından yapılan mülakatların sonucunda seçilen çiftçi ve küçük ve orta ölçekli tarım ve hayvan üreticileri olan 40 katılımcıya dağıtılacak olan hibe destekleriyle ilgi bilgi verdi. 
İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum’un ardından konuşan Vali  Dr. Ozan Balcı, Tokat, Çorum, Amasya ve Samsun illerini içine alan Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği olarak hazırlanan proje ile çiftçiye hibe edilen  “Organik Gübre Üretim Ünitesi”nin tarımın, çiftçinin ve çevrenin dostu olduğunu söyledi. 
“Üretimin Artıp, Çiftçinin Zenginleşmesi  İçin Tarıma Her Türlü Desteğe Varız”
Tokat’ın tüm dinamikleri ile birinci hedefin Tokat’ın tüm dinamikleri ile hem üretimi artırıp, hem tüketiciye Tokat’ın lezzetli ve kaliteli ürünleri sunup, hem de çiftçiyi zenginleştirmek olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ı Türk tarımının parlayan yıldızı yapacağız. Bu proje de buna bir tuğla koymaktır. Bu iş ayrıca artacak. İnşallah biz seracılıkta Türkiye’nin sayılı illerinden olacağız. çilekte Türkiye’nin sayılı illerinden olacağız. Tokat’ın yaprağı zaten meşhur. Tokat’ın yaprağını uluslararası alana da açarak ihracat yapacağız. Ceviz de öyle. Hayvan varlığıyla çok önemliyiz. Sofralarımıza sunduğumuz gıdanın güvenliğinden, çiftlerin eğitimine kadar, büyükbaş hayvancılıktan küçükbaş hayvancılığı kadar, arıcılıktan kafes balıkçılığına kadar, seracılıktan cevize kadar, asmacılıktan  solucan gübresini geliştirmeye kadar, tarımda bizi ne ilgilendiriyorsa biz varız. Bizim en önemli işimiz bu. Çünkü Tokat’ın çok kıymetli 7 tane ovası var. Arazi toplulaştırma çalışmalarının bitmesi ve büyük barajlarımızın devreye girmesiyle birlikte Tokat’ın dinamikleriyle beraber tarıma destek verince inşallah hem üretim artacak, tüketici daha ucuza Tokat’ın  kaliteli ve lezzetli ürünlerini yiyecek, hem de çiftçimizin cebine para girecek. Hedefimiz bu.  Bütün gücümüzle enerjimizle tarıma destek vereceğiz. Çiftçimizi önemsiyoruz, her zaman onların yanındayız. Onları zenginleştireceğiz. Elimizdeki potansiyeli değerlendirmeyle ilgili bize daha çok görev düşüyor.” dedi. 
Vali Dr. Ozan Balcı, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese  teşekkür ederek, “Organik Gübre Üretim Ünitesi”nin çiftçilere hayırlı olmasını diledi. 
Programda Vali Dr. Ozan Balcı tarafından proje kapsamında sağladıkları destek nedeniyle okul müdürlerine teşekkür plaketi  takdim edildi. 
Solucan Gübre Üretim üniteleri TR83 Bölgesinde çevre sorunu haline gelen tarımsal ve hayvansal atıkların işlenmesi konusunda ekonomik sürdürebilir ve çevre dostu bir tarımsal üretim modeli sunulması, küçük ve orta ölçekli tarım ve hayvan üreticileri için düşük girdili üretim sisteminin mümkün kılarak gelenekselden organik tarıma geçişe destek verilmesi amaçlarıyla Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğinin 2019 Mali Desteği kapsamında  “Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretebilmesi için çiftçilere 5’er bin Kırmızı California Solucanı, 1’er adet Nem ve Sıcaklık Ölçer, 2’şer adet plastik paletli IBC su tankı ve 1’er adet tekerlekli gübre kırma makineleri; 10 çiftçi ve küçük ve orta ölçekli tarım ve hayvan üreticisine hibe edildi. 
Ayrıca Tokat’ın köylerinde kullanılmak üzere çevre dostu çöp toplama ve taşıma aracı Tokat İl Özel İdaresi’ne hibe edildi.
Törene Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra il Genel Meclis Başkanı Erol Duyum,  kurum müdürleri ve çiftçiler katıldı.  22 Mayıs 2019 Gülay KARTAL

Paylaşma ikonundan:

Share
437 Kez Görüntülendi.