logo

06 Mayıs 2019

Küresel Gazeteciler Konseyi Medya Buluşması Kıbrıs’ta Yapıldı

Küresel Gazeteciler Konseyi Medya Buluşması Kıbrıs’ta Yapıldı

Küresel Gazeteciler Konseyi Medya Buluşması, Lefkoşa Büyükelçiliği ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanlığı ev sahipliğinde Kıbrıs’ta gerçekleştirildi. Medya buluşmasına Tokat’tan  Kemal Özdilek’te katıldı.

Kıbrıs Medya Buluşması Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne adeta damgasını vururken, Konsey’in ilk toplantısına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çaavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Türkiye Cumhuriyeti KKTC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar,  gazeteci Yavuz Donat ve çok sayıda siyasi ile üst düzey yetkili katıldı.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN GAZETECİLER KKTC’DE BULUŞTU
Buluşmada ilk konuşmayı KGK Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim gerçekleştirdi, Dim konuşmasına başlarken katılımcıları selamladı ve “Bugün çok anlamlı bir etkinliğe imza atıyoruz sizlerle. Küresel Gazeteciler öncelikle yeni bir kuruluş ve kuruluşumuz faaliyetlerine vatanımızın ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs’ımızda start veriyoruz. Buraya gelen ve bizi onurlandıran Sayın Cumhurbaşkanımız ve bu toplantının olmasında ve tertiplenmesinde bize destek veren herkese teşekkür ederken, özellikle Küresel Gazeteciler Konseyi’nin kuruluş aşamasından beri bize destek veren Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na bir parantez açmak istiyorum. Kendisi sağ olsun, ilk kuruluş dilekçemizi verdiğimiz andan beri bizim hep yanımızda oldu ve bir anlamda konseyimizin hamisi oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Ve bunca yoğun programı arasında aramıza katılması bizleri ayrıca onurlandırdı. Kendisine özellikle teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Konseyin kuruluşunda son aşamaya gelindiğini ifade eden KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Küresel Gazeteciler Konseyi’nin diğer basın meslek örgütlerinden farklarını anlatarak,”Türkiye’de 400’den fazla adında gazetecilik, medya, basın, iletişim, dernek olan meslek örgütü olduğunu üzülerek öğrendim. Bir çok sektörde olduğu gibi bu sektörde de enflasyon haline gelmiş bir süreci yaşıyoruz. Fakat Küresel Gazeteciler Konseyi Dernekler Kanunu’na tabi bir kuruluş değil. Tamamen farklı, bir yasa ile kuruluyor. KGK, Dışişleri Bakanlığımızın önerisi, onayı ve en son noktada Cumhurbaşkanımızın onayı ile kurulma aşamasında sona gelmiş bir örgüttür. Ve bu örgüt Türkiye’de ilk defa, yaygın, yerel ve dış medyayı aynı çatı altında buluşturan bir örgüttür. Dolayısı ile Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Ve bu ilkin ilk buluşmasını da burada Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin bir çok yerinden, Ardahan’dan Trakya’ya Samsun’dan Antalya’ya Alanya’ya, Erzurum, Elazığ, Muğla’ya, Kayseri’ye kadar arkadaşlarımız aramızda, Azerbaycan’dan gelen, yurt dışından gelen arkadaşlarımız da var. Bizim neredeyse 55 yada 60 yıldan beri kanayan bir yaramız var ve bu yüzden buradayız. Biz de bu yüzden Kıbrıs’a nasıl bir katkımız olabilir diye buradayız” dedi.

CUMHURBAŞKANI AKINCI: ” ÇIKTIKLARI YOLDA KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ’NE BAŞARILAR DİLERİM”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çıktıkları yolda Küresel Gazeteciler Konseyi Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim , yönetimi ve Konsey Üyesi gazetecilere başarılar diledi. Kıbrıs sorununda hem masada hem sahada haklı ve tutarlı tavırlarını sürdürmeye devam edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Haklılığımızın verdiği güçle yolumuza devem edeceğiz. Hem sahada, hem masada güçlü olmaya devam edeceğiz. Sahada güçlü oldukça, masada da daha güçlü olacağız” dedi.
Akıncı, Kıbrıs sorununun konuşulmaya devam ettiğini ve edileceğini, çünkü sorun oldukça çözüm arayışının da sürdüğünü söyleyerek, “Hayat devam ediyor, hayat durmuyor. Kıbrıs sorunu var diye Kıbrıs Türk halkı gelişmişlik, kalkınma mücadelesinden vazgeçecek değil. Ya da her şeyi bir çözüm sonrasına erteleme lüksüne sahip değil” dedi.

“GELİŞMİŞLİĞİMİZİ NE KADAR İLERİ GÖTÜREBİLİRSEK, ÇÖZÜMÜN KOŞULLARI DA O KADAR YAKIN HALE GELEBİLİR”
Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılabilse her iki tarafta da çok ciddi gelişmeler sağlanabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Eğer biz KKTC olarak ekonomimizle ve demokrasimizle, çağdaş kurumsal yapımızla turizmimiz ve eğitim sektörümüz ve diğer alanlardaki gelişmişliğimizi ne kadar ileri götürebilirsek, Kıbrıs’ta çözümün koşulları da o kadar yakın hale gelebilir” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir yandan Kıbrıs sorunu var olduğu sürece Kıbrıs sorununu çözme uğraşlarının sürdürülmesi gerektiğini, diğer yandan da bir an bile KKTC’nin daha iyiye, daha güzele gitme uğraşının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: KONSEYİN İLK BULUŞMASININ KKTC’DE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDEN GURUR DUYDUM
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, katılımcıları selamlamasının ardından Konsey üyeleri ile bir arada olmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. Konseyin çalışmalarını ve süreci yakından takip ettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs hakkında da gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu “Kıbrıs Türk halkını yok sayan, siyasi eşitliği temelden yok sayan ve Kıbrıs Türk halkının iradesini yok sayan bir çözümü bizim kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
Türkiye ve Kıbrıs Türk halkının her zaman çözümden yana olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bugün bir çözüm yoksa bunun sebebinin, Rum tarafının hiçbir şeyi Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istememesi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Tüm seçenekler dahil hepsinin müzakere edilmesini, hangisi olacaksa müzakereye açık olduğumuzu söyledik. Herhangi bir seçeneği dayatmıyoruz. Herhangi bir seçeneğin de bize dayatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Paylaşma ikonundan:

Share
332 Kez Görüntülendi.