logo

24 Temmuz 2019

KURBANLIKLAR NASIL OLMALI

KURBANLIKLAR NASIL OLMALI

Tokat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı, kurban  seçerken sağlığı ve gebe olmadığı raporlanmamış hayvanların alınmaması gerektiğini vurguladı.

            Kurban bayramı yaklaşırken vatandaşları tatlı bir telaş sardı. Kurbanlıklar alınmaya, bayram için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Tokat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı kurban bayramı sürecinin sağlıklı, kazasız ve belasız bir şekilde geçirilmesi için tavsiyelerde bulundu.

            Seyit Sami Karyağdı’nın kurban bayramına ilişkin yaptığı açıklaması şöyle oldu:

            “Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile hemşerilerimizin daha sağlıklı bir kurban kesiminin gerçekleştirilmesi için yapılması gereken bazı önemli noktaların belirtilmesinde fayda olduğu düşüncesindeyiz.

            Kurban vecibesinin ifa edilmesi tüm yurtta vatandaşlarımız tarafından bu yıl Ağustos içerisinde yapılacaktır. Ülke genelinde 1 milyona yakın büyükbaş ve 4 milyon küçükbaş hayvanın bu dönem içerisinde kesileceği öngörülmektedir. Neredeyse yıl boyu yapılan kesimin yarıya yakını 4 günlük bayramı süresinde kesilmektedir. Bu kadar yoğun hayvan nakli ve kesimi olan bir dönemin kazasız, sağlıklı ve gönül rahatlığı içerisinde olması için hepimize görevler düşmektedir.

SICAK HAVALARDA DİKKAT

            İnsan sağlığını tehdit eden hastalıkların yaklaşık yüzde 60’ı hayvansal kökenli zoonoz hastalıklar oluşturmakta aynı zamanda Gıda kaynaklı risklerin yüzde 90’ı da yine hayvansal kökenli gıda kaynaklı olmaktadır. Kurban bayramının hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlere denk gelmesi nedeni ile hayvansal gıdalarda kısa süre içerisinde bozulmaların yaşanabileceği bir gerçektir. Bozulmanın yaşanmaması, dolayısıyla sağlık yönünden risk oluşturacak duruma düşmemeleri için etlerin kısa süre içerisinde soğutulması ve işlenmesi önemlidir. Aynı zamanda kurban kesimi sonrası karkas et haricinde kalan hayvansal yan ürünlerin israfa neden olmadan en doğru bir şekilde değerlendirilmesinin gerekliliği dini vecibe yanında vatandaşlık görevi olduğunu belirtmek isterim.

KURBAN BELİRTİLEN YERLERDE KESİLMELİ

            Belirttiğim bu konularla beraber kesimlerin İl Kurban Komisyonları tarafından belirtilen kesim yerlerinde yapılması, kesimin ehil kişi ve yerlerde yaptırılması, deri, sakatat ve iç yağlar gibi yan ürünlerin bozulmadan değerlendirilmesi önemlidir. Aynı zamanda veteriner hekim tarafından sağlık yönünden kontrol edilmemiş hayvanların satın alınmaması ve kesilmemesi sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması açısından son derece gereklidir. Zoonoz karakterli yani hayvandan insana bulaşan hastalıkların bulunmadığı, sağlıklı hayvanların kesilmesinin önemini bir kez daha altını çizmek istiyorum.

DAMIZLIK VE GEBE HAYVAN KESİMLERİ YAPILMAMALI

            Sürdürülebilir bir hayvancılığın yerine getirilmesi amacıyla damızlık değer taşıyan ve gebe hayvanların kesilmemesi için azami gayret gösterilmesi ülke hayvancılığımızın geleceği açısından mutlaka değerlendirilmesi gereken bir noktadır. Bu amaçla veteriner hekimlerimiz tarafından Gebelik durumu kontrol edilmiş gebe olmadığı raporlanmış ve damızlık vasfı olmadığı belgelenmiş sağlıklı hayvanların kesilmesi; mümkünse erkek hayvanlardan kurban seçilmesi ülke hayvancılığımız için önemlidir.  Kurban vazifesini yerine getirecek vatandaşlarımızdan bu belgeleri olmayan hayvanları mümkünse satın almamaları ve alacakları kurbanlıklarda gebelik ve sağlık kontrollerinin yapılıp yapılmadığını sorgulamaları hem sağlıkları hem de gönül rahatlığı ile kurban vecibelerini yerine getirebilirler.

VETERİNER HEKİMLER ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

            Yaklaşan kurban bayramıyla birlikte milyonlarca hayvanda kurban hareketliliği olacaktır. Pazarlarda, kurban satış noktalarında, kurban kesim yerlerinde çok yoğun bir hareketlilik olacağı için Veteriner Hekimlerimiz insanüstü bir gayretle çalışmalar yürütmekte, hem hayvan sağlığının korunması hem de insan sağlığının korunması noktasında güvenli bir kurban bayramı geçirilmesi için çalışmaktadır. Tüm Veteriner hekimlerimiz; hayvan hareketlerinin kontrolü, Pazar ve kurban satış yerlerinin denetimi, hayvanlarda gebelik ve sağlık taramalarının yapılması, salgın hayvan hastalıkları ile ilgili bulaşma kaynaklarının engellenmesi, Kesim öncesi hayvanların muayenesi ve kesim sonrası etlerin muayeneleri noktalarında vatandaşlarımızın sağlıklı ve huzurlu bir kurban dönemi geçirmeleri noktasında çalışmaktadırlar. Binlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvanın; işletmeler, pazarlar, kurban satış noktaları, kesimhaneler içerisindeki bu hareketliliği içerisinde Hekimlerimizin çalışmalarında göstermiş olduğu insanüstü gayretlerinden dolayı da tebrik ediyorum. Çiftlikten sofraya kadar geçen süreçte yaşanabilecek bütün problemlerin önlenmesini sağlayan ve bu görevi gece gündüz tatil dinlemeden yapmakta olan hekimlerimizin gayretleri taktire şayandır.

            Tüm hemşerilerimize şimdiden iyi bayramlar diliyor ve huzurlu bir şekilde kurban vazifesini yerine getirmelerini ümit ediyorum.

Paylaşma ikonundan:

Share
504 Kez Görüntülendi.