logo

10 Şubat 2019

Kültür Turizm ve Medya Kurultay’ı Hatay’da Yapıldı

Kültür Turizm ve Medya Kurultay’ı Hatay’da Yapıldı

Anadolu Yayıncılar Derneği öncülüğünde, Hatay Valiliği, Telif Hakları Genel Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.


Kurultaya AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Abdulkadir Özel, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Turan, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve STK temsilcileri katıldı.

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, “Biz Anadolu Yayıncılar Derneği olarak her yıl bu tür etkinlikleri yapmaya çalışıyoruz. Bu tür etkinlikleri yaparken bizlere her daim destek olan Sayın Numan Kurtulmuş Hocamız Anadolu medyasına öncülük yapmaktadır. Belki 15 yıldır bu tür etkinlikleri yapıyoruz, eğer bu etkinlikleri yapabiliyorsak başta Sayın Numan Kurtulmuş Bey’in çok büyük desteğiyle yapıyoruz. Her daim Anadolu medyasına destek veriyor. Bizleri teşvik ediyor, bizlerde bu tür etkinlikleri yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kurultay’da konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise, “Hatay’ın son yıllarda çok büyük insanlık dersi vermiş bir kent olduğunu belirterek “Kolay değil, Hatay’da çok kalabalık bir Suriyeli göçmen nüfusu buraya geldi. 7-8 yıldır tam manasıyla 21. yüzyılın ensarları olarak Hataylılar Suriye’den komşularını ve bir kısmı akrabaları olan komşularına kucak açtı. Onların ellerinden tuttu, onlara destek olmaya çalıştı. Büyük bir külfeti olduğunu biliyoruz. Bunun büyük bir sosyal maliyetini olduğunu da biliyoruz. Buna rağmen Hatay halkı büyük oranla bu meseleyi sahiplendi. İnşallah şimdi Suriye’deki meseleler normale döner ve burada bulunan Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere Hatay’da bulunanlar olmak üzere kendi evlerine geri dönerler. Sulh ve selamet içerisinde huzur içerisinde kendi ülkelerinde yaşama imkanı bulurlar. Göç baskısı kolay karşılanacak bir şey değildir. Bu ancak Hatay’da bulunan Habib-i Neccar ruhu ile Beyazıt Bestami ruhu ile Hızır Aleyhisalem ruhu ile ve maneviyatıyla olacak bir şeydir. Bundan dolayı Hatay’ı Hataylıları tebrik ediyoruz. Bu tarihi sorumlulukla Hatay’ı şan ve şeref listesine o defterde altın harflerle yazılacak olan önemli bir tarihi şehirdir” şeklinde konuştu.

Numan Kurtulmuş, “Bu bölge halklarının sadece sınırlarla bölünmesi değil, gönüllerinde ve zihinlerinde derin çatlaklar oluşturarak birbirine düşman, birbirine karşıt hale dönüştürülmesidir. Bu projeyi bozacak olan irade Hatay’da var olan dinamiklerdir. Türkiye’nin sahip olduğu iradedir. Bu iradeyi inşallah en güzel şekilde ortaya koyacağız. Hangi uluslararası sözleşmeyi yaparsanız yapın hangi masanın etrafından bu savaşın vekalet savaşı diyoruz yani maşalar tarafından yapılan savaşlar var ya hangi tarafını getirirseniz getirin eğer insanların zihinlerindeki ve gönüllerindeki esas restorasyonu yapamazsanız sonuç almanız mümkün değil. Mühim olan mesele birlikte yaşama kültürünü yeniden diriltmektir. İşte tam manasıyla Hatay’ın vereceği ders burasıdır. Anadolu’daki büyük medeniyetimizin yüzyıllar süren birikimimizin özeti de budur. Maalesef bugün etnik ve ırk bakımından farklılaşmayı savaşmayı Orta Doğu öyle bir hale getirilmiştir ki aynı aşiretin içerinde aynı ırka mensup insanların dahi birbirine mezhebi, meşrefi dolayısıyla farklılaştığı ve düşman hale getirildiği bir hal almıştır. Bütün bunların çözecek olan şey şu ülke ile bu ülkenin anlaşması ya da terör örgütünün vekalet maşasının kırılıp kenara atılması değildir. Tahrip olan zihinlerin yeniden onarılmasıdır” dedi.

Kurultay gazetecilerin sunumları ile devam etti.

Birçok gazeteci, yazar, sivil toplum örgütü ve akademisyenin katıldığı Kültür Turizm ve Medya Kurultayında Hatay’ın kültürel zenginlikleri konuşuldu. Üç bölümden oluşan panelde Hatay’ın kültür ve turizmle ilgili meseleleri masaya yatırıldı.

Panelin birinci bölümüne katılan konuşmacılar arasında Mehmet Acet – Kanal 7, Emin Pazarcı – Akşam Gazetesi, Yusuf Ziya Cömert – Karar Gazetesi, Melik Yiğitel – Kanal 24 yer aldı. Bir Kardeşlik Modeli Hatay’ın ele alındığı oturumda Hatay’ın bin yıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığına vurgu yapılarak, kilisesi, havrası, camisiyle farklı dinler ve etnik kimliklerin bir arada barış içinde yaşayabildiği bir şehir olmasına dikkat çekildi. Ortak tarih ve ortak kültürün harmanlandığı medeniyet şehri Hatay’ın farklılıkların zenginliği ve geçmişten gelen birlikte yaşama geleneğiyle örnek bir şehir olduğu belirtildi. 2. bölümde konuşmacılar dünyada küresel barış ve Hatay konusu üzerine değerlendirmelerde bulundu. İngiltere, Amerika, Fransa, Avrupa ülkelerinde ciddi ayrışmalar görüldüğünü ve orada İnsanları bir arada tutan şeyin para ve fiziksel şartlar olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye’yi ve Hatayı bir arada tutan şeylere bakıldığında dünyaya küresel barışın tesisi konusunda iyi bir örnek olduğu söylendi. Hatay’ın bölgenin güvenliğinin temini için büyük öneme sahip olduğu dile getirildi.

Paylaşma ikonundan:

Share
516 Kez Görüntülendi.