logo

10 Mart 2019

KAZ GÖLÜ VE BALLICA MAĞARASI LAVANTA VE ÇİÇEK BAHÇELERİ İLE SÜSLENECEK

KAZ GÖLÜ VE BALLICA MAĞARASI LAVANTA VE ÇİÇEK BAHÇELERİ İLE SÜSLENECEK

Akdağ’ın Zirvesinden Kazova’ya Kırsal Turizm Rotası Güdümlü Projesi kapsamında Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ve Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yapılacak yatırımlara dahil edilecek olan lavanta ve çiçek bahçesi ile bölgeye gelen turist sayısında artış sağlanması ve bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

            Tokat Tarım ve Turizmi Geliştirme Toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı.

            Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet Boz, Milli Parklar Müdürü İhsan İkinci, Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı, Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Fidanlık İşletme Şefi Salih Eraydın katıldı.

            Toplantıda Pazar ilçesinde bulunan Kaz Gölü civarında yapılacak olan lavanta ve çiçek bahçesi proje ile Tokat Tarım ve ipard 2 ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Kaz Gölü ve Ballıca Mağarası Çiçek Bahçesi ile Taçlanacak

            Akdağ’ın Zirvesinden Kazova’ya Kırsal Turizm Rotası Güdümlü Projesi kapsamında Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ve Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yapılacak yatırımlara dahil edilecek olan lavanta ve çiçek bahçesi ile bölgeye gelen turist sayısında artış sağlanması ve bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

            Bir örneği Japonya’da bulunan ve farmtomita olarak bilinen bölgenin benzeri olması planlanan ve birçok çiçek ve lavanta tarlaları, süs ve çalı formunda bitkilerin yer aldığı bahçeler, huş ve sedir ağaçlarından oluşan yeşil alanlar, kış aylarında üretim yapılabilen seralar, çeşitli çiçeklerin yer aldığı koleksiyon bahçeleri, parfüm üretimi için gerekli tesisler, ziyaretçiler için yöresel yeme-içme alanları, kafeteryalar ve yöresel ürünlerin bulunduğu alış-veriş dükkanlarını içeren mimari yapılar, seyir terasları, yürüyüş yolları, dinlence alanları, çiftlik müzesi, çiçek ürünleri galerisi, geniş otopark alanları ve bir çok sosyal donatıları bünyesinde barındıracak lavanta ve çiçek bahçesi projesi ile ilgili yapılması gereken çalışmalar görüşülerek, değerlendirildi.  

            Vali Dr. Ozan Balcı, Kaz Gölü ve Ballıca Mağarasının Tokat’ın turizmine çok büyük katkılar sağlayacağını belirterek, lavanta bahçesi projesini çok önemsediğini söyledi. Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmaların yerinde gözlemlenerek hazırlıklara başlanmasını ve eksikliklerin giderilerek, planlamanın yapılmasını istedi.

IPARD II 5. Başvuru Çağrısı İlana Çıktı

            Toplantıda TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek IPARD 2 Programı 5. Başvuru Çağrı İlanı ile ilgili bilgilendirme yaptı.

            TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek sunumda, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlarda: Sığır, Manda, Koyun, Keçi Süt ve Kırmızı Et üretimi; Beyaz et (tavuk, hindi, kaz) Üretimi; Yumurta Üretimi alanlarında verilecek olan destekte Hibe oranı yüzde 40-70 ve Bütçesi 170.000.000 AVRO olduğunu belirtti.

            TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlarda: Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alanlarında verilecek olan destekte Hibe oranı yüzde 40-50, Bütçe 80.000.000 AVRO olduğunu dile getirdi.

Üreten Tokat

            Toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın turizmini, tarımını ve tarımsal sanayisini geliştirmemiz lazım dedi.

            Sera, ceviz, çilek ve bağ yaprağında Türkiye’nin en iyisi olacağız diyen Vali Dr. Ozan Balcı, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kanatlı üretimi, kafes balıkçılığı, sağlıklı gıda, tarımsal sanayi ve ihracata yönelik tarımı geliştireceğiz dedi.

            Tokat tarımının canlanması için devletin imkanlarını değerlendireceğiz diyen Vali Dr. Ozan Balcı, Üreten Tokat için tarımsal sanayi, ihracata yönelik çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Paylaşma ikonundan:
0
fb-share-icon20
20
fb-share-icon20

Share
304 Kez Görüntülendi.