logo

11 Mayıs 2019

İŞ GÜVENLİĞİ HAYATTAN DAHA FAZLASINI KURTARIR

İŞ GÜVENLİĞİ HAYATTAN DAHA FAZLASINI KURTARIR

İş sağlığı ve güvenliği haftası kapsamında “2023’e doğru Tokat Çalışma Hayatında İş Sağlığı ve Güvenliği” temalı panel düzenlendi. Panelde, insan sağlığının önemine ve iş güvenliğinin çalışanlara sunacağı sağlıklı ortama vurgu yapıldı.

            Moderatörlüğünü Prof. Dr. Yakup Budak’ın yaptığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji Tanıtım ve Organizasyon Daire Başkanı Meftun Sakallı,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Özkan Avcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panelin sunumunu Gazi Osman Paşa Lisesi Müdür Yardımcı Mahmut Hasgül üstlendi.

İŞ GÜVENLİĞİ HAYATTAN DAHA FAZLASINI KURTARIR

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelin açılış konuşması İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali tarafından yapıldı. İş güvenliğine çok önem verdiklerini belirten Küçükali, “İş güvenliği çalışanlara sağlıklı ortamlar sunar. İş ve işçi arasında uyumu sağlar, iş yerinde riski ortadan kaldırır işletme güvenliğini sağlar, üretimde kaliteyi verimi artırır ve maliyeti düşürür. İş güvenliği masraflı görünse de aslında iş güvenliği uygulanan işletmelerde maliyet daha düşüktür, çünkü önlemek ödemekten her zaman daha ucuzdur. Bizler iş güvenliğine çok önem veriyoruz, biliyoruz ki iş güvenliği hayatımızdan daha fazlasını kurtarır, sadece insanların hayatını değil, hayatımızdan daha fazlasını da kurtarır” dedi.

İNSAN SAĞLIĞININ ŞAKASI OLMAZ

            Sonrasında kürsüye davet edilen Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, “İnsan sağlığı risk edilmeyecek, hiç şakası olmayan bir şey yani bir insanın hayatı hiçbir şeyle ölçülemez. Bir iş yerinde bir iş kazası veya meslek hastalığı olduğunda orada hayat bitiyor, hiç kimse hiçbir şey yapmak istemiyor. Patronun ve herkesin bütün morali motivasyonu kırılıyor. Bunu tamir etmek için belki aylarca mücadele ediyorsunuz, çok büyük bir travma. Onun için önemli olan bir takım sıkıntılara sebebiyet vermeden bunun tedbirini ve önlemini almak. Bu bir süreç, eğitim, hassasiyet ve ciddiyet işi, yani iş güvenliği öyle akşam biz bir takım kurallar koyacağız, ertesi sabah herkes buna uyacak böyle bir şey değil. Biz hep batıyı örnek gösteriyoruz ama batı iş güvenliğine 1800’lü yıllarda maden ocaklarında başlamış, biz 2000’li yıllarında Bakanlığımız iş güvenliği sertifikalarını iş güvenliği uzmanlarına dağıtmaya başladı. 15-20 yıllık bir geçmişimiz var ama biz yeni başladık diye Batının bugün yüz yılda geldiği seviyeye bizde yüz yıl sonra geleceğiz diye bir zaman konusunda avantajımızda yok, biz o açığı çok kısa zamanda kapatmak zorundayız. Bunu da hep birlikte bütün toplum, çalışanlar, işletmeler beraberce bu iş omuzlamak zorundayız. İş güvenliğinin bir tarafı da yok.  Bunu işveren veya işçi yapacak diye bir şey yok, hepimize büyük sorumluluklar düşüyor” şeklinde konuştu.

İNSANI YAŞATACAĞIZ

            MEB İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdulhamit Karataş ise, “Bizim düsturumuz insanı yaşat ki, devlet yaşasın, insanı yaşatacağız. Çocuklarımız birçok tehlikeye maruz kalıyorlar. 6331 sayılı yasa çıktıktan sonra, öğretmen alım mülakatlarında öğretmenlerimize sorduğum sorular örneğin sınıf öğretmeni arkadaşıma soruyorum, ‘çocuk burnuna boncuk soktu, ne yaparsın’ hepimizin çocuğu var okulda, 64 arkadaşımdan iki kişi bana cevap verebildi. Bir şeyin değerini kıymetini değerini anlamak için bir kayba uğramamız gerekmiyor. Biz anasınıfından başlamak üzere, en üst kademeye kadar her yerde bu çalışmaları yürüteceğiz, sizlerin de yardım ve destekleri ile.” ifadelerini kullandı.

            Protokol konuşmaları sonrasında panelistler; Meftun Sakallı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Faaliyetleri ve 2023 Hedefleri’, Cengiz Delibaş ‘İSG Mevzuatı ve Uygulamalarının İşveren Yönünden Değerlendirilmesi’,  Özkan Avcı ‘Milli Eğitim Bakanlığı iş sağlığı ve Güvenliği uygulamaları’ konuları ile ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

            26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında düzenlenen programa İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, MEB İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdulhamit Karataş, İş Güvenliği Uzmanı İlhan Yayar, daire amirleri, okul müdürleri ve davetliler katıldı.

Paylaşma ikonundan:

Share
535 Kez Görüntülendi.