logo

15 Şubat 2020

HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN FİRMALAR İFŞA EDİLDİ

HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN FİRMALAR İFŞA EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit ve tağşiş yoluyla halkın sağlığı ile oynayan 74 firmaya ait 99 ürünü ifşa etti. İfşa edilen firmalar arasında Tokat’tan da bir firma yer aldı.

TOKAT’TAKİ O FİRMA

Bakanlığın, bir çok ürünün sahtesini yapan veya tağşiş, yani bir ürünün içine hileli şekilde başka bir şey ekleyerek halkın sağlığıyla oynayan firmalar listesinde, Tokat’tan da bir firma yer aldı. Yayınlanan listeye göre; Tokat’taki Boyraz Yöresel ürünler firması hileli gıda üretip satarak halkın sağlığıyla oynayan firmalar arasında.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 31’inci maddesi 6’ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceğinin hükme bağlandığı hatırlatıldı. Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının bakanlık resmi internet sitesinde bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmünün yer aldığı anımsatıldı. Bu kapsamda, laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenen aralarında süzme çiçek balı,alkollü ve alkolsüz içecekler, bitkisel yağ ve margarin, çikolata, et ve süt ürünlerinin yer aldığı ürünler ile firma ve üretim yerleri liste halinde paylaşıldı.

Paylaşma ikonundan:

Share
641 Kez Görüntülendi.