Telefon
WhatsApp
Turhallılar Su Tasarrufu Yapmalı

Turhal Belediyesi’nin Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edindiği verilere göre Turhal’da son yıllarda yağışlar azalmaya başladı. Elde edilen veriler ve içme suyu kuyularında yapılan ölçümleri değerlendiren Belediye Başkanı İlker Bekler suyun tasarruflu kullanılması için uyarılarını yineledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son 30 yılda metrekareye düşen yağış miktarlarını gösteren bir çalışma yaptı. Yapılan çalışma ile son 30 yılda Turhal’da metrekareye toplam 445,7 metreküp yağış düştüğü tespit edildi. Turhal’da bu yağışların 154 metreküpü İlkbaharda, 72,7 metreküpü yaz ayalarında, 96,9 metreküpü sonbaharda ve 121,8 metreküpü kış aylarında ölçüldü.


SU KAÇAKLARI ÖNLENMİŞTİ

Suyun tasarruflu kullanılması için sıkı sık uyarılarda bulunan ve birçok proje geliştiren Belediye Başkanı İlker Bekler, içme suyu şebeke hatlarında yaptığı yenileme ile su kaçaklarının önlenmesini sağlamıştı. Asbest boru değişimi ile içme suyunun kalitesi arttığı gibi kayıp kaçakların da önüne geçilmişti. İçme suyu altyapısında yapılan yenileme ile temiz kullanılabilir suyun tasarrufu sağlanıyor.


BAŞKAN BEKLER’DEN SU TASARRUFU UYARISI

Elde edilen veriler ve içme suyu kuyularında yapılan ölçümleri değerlendiren Belediye Başkanı İlker Bekler suyun tasarruflu kullanılması için uyarılarını yineledi. Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Bekler; “Kış ayının gecikmesi ve ilkbahar yağış miktarlarının düşmesi nedeniyle su tasarrufuna daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Şu an herhangi bir su sıkıntımız yok. Ancak iklim değişikliğinin yağışlar üzerinde ki etkisini göz önünde bulundurursak gerekli su tasarrufu önlemlerini de erkenden almamız gerekli. Bizde Turhal Belediyesi olarak su tasarrufu ile ilgili göreve geldiğimiz günden beri artık ömrünü tamamlamış ve su sızdıran asbest boruları büyük oranda sağlıklı borularla değiştirdik. Ve bu sayede temiz içme suyu tasarrufu sağladık. Çeşitli su hattı yenileme faaliyetleri ve bilgilendirme yaparak su tasarrufu noktasında bilinçlendiriyoruz. Hemşerilerimiz de evlerinde suyu tasarruflu kullanmaları için duyarlı davranması gerek.” Dedi

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği