Telefon
WhatsApp
Tokat'ta gıda denetimleri yapılıyor

Tarım ve Orman Müdürlüğünce kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe vb satış yerlerinde denetimler yapılıyor.

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim YUMAKLI, yıl boyunca gerçekleştirilen risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten farkındalığı artırmak amacıyla; kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe vb satış yerlerinde 12 Eylül-29 Eylül 2023 tarihleri arasında üç hafta boyunca 81 ilde eşzamanlı Gıda Denetim Seferberliğini başlatmıştı.

 

Bu kapsamda, Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tokat Merkez ve 11 ilçede 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu doğrultusunda Gıda Kontrol Görevlileri tarafından risk esaslı denetim yapılmaya başlandı. Denetlemelerin yıl boyunca devam edeceği, bununla birlikte toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde zaman zaman yaşanan ve geniş çaplı halk sağlığı riski oluşturabilen gıda kaynaklı salgınlarda etkilenen kişi sayısındaki artışı engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için 12.09.2023-29.09.2023 tarihleri arasında kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe vb satış yerleri kayıt altına alınması; izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimler gerçekleştirildi belirtildi.

 

Yapılan denetimlerde gerekli görülmesi halinde numune alınması ve uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanacak.

 

Konu ile ilgili bilgi veren İl Müdür Vekili H. İbrahim SEVER "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında büyük bir özveri ile halkımıza güvenilir gıda arzının sağlanması ve sürdürülmesi amacıyla denetimlerimiz devam etmekte. Kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe vb satış yerlerinde 12 Eylül -29 Eylül 2023 tarihleri arasında üç hafta boyunca 81 ilde eşzamanlı denetimler yapılacak." dedi.

 

Tokat İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimlere, İl Müdür V. Halil İbrahim SEVER ve İl Müdür Yardımcısı V. ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Hacı Bayram AYATA eşlik etti.

 

Bu kapsamda ilimizde 50 Gıda Kontrol Görevlisi görevlendirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği