Telefon
WhatsApp
Dev Kadrosuyla

İlgiyle izlenmesi beklenilen Cumhuriyete Doğru tiyatro gösterimi için altı il arasında Tokat'ta yer aldı.

 

Millî Eğitim Bakanlığınca, cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları kapsamında Vakıfbank’ın katkılarıyla gerçekleştirilen “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro oyunu 25 Kasım Cumartesi günü Ankara MEB Şûra Sahnesi’nde perdelerini açtı.Türkiye genelinde 6 ilde gösterimi yapılacak olan oyunun Tokat'taki tarihi 6 Aralık.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletinin güçlü desteğiyle Millî Mücadele’yi başlatarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatan tiyatro eserini, Bora Severcan yazdı ve yönetti. Orijinal Müzikleri Selim Atkan besteledi. Proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı.

Başrollerini Serdar Yeğin, Gülen Karman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan’ın paylaştığı oyun, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kahramanlık hikâyesini anlatıyor. Davetiyelerin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin adıyla açıldığı oyunun gösterimi Tokat İl Özel İdaresi Salonunda yapılacak.

KONUSU: “EGEMENLİK, KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!”

Oyun, bir öğretmenin 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye cumhuriyetin nasıl ilan edildiğini anlatması ile başlıyor. Böylece Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte; Millî Mücadele kahramanlarının, Türk milletiyle tek yumruk hâlinde, kanlarının son damlasına kadar savaşarak Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazandığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti nasıl ilan ettiğini konu ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği