Telefon
WhatsApp
Demokratik Hakkımızı Kullanacağız
 
 
Eğitim-Bir-Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, toplu sözleşmede gelinen süreci değerlendirdi. Ceylan, Perşembe günü Ankara’da eylemdeyiz. Taleplerimizi daha güçlü bir şekilde yineleyeceğiz, yeni bir zam teklifi beklentisinde olduklarını söyledi.
Şaban Ceylan, toplu sözleşmede son bir haftalık zaman diliminde olunduğunu belirterek, “Pazar gününe kadar bu sürecin noktalanması gerekiyor. Teklifi müzakere edilebilir bulmadığımız için yeni teklif çağrısında bulunduk. Eğitim Hizmet kolu boyutuyla müzakerelerimiz de devam ediyor.
 
Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilecek eylem için teşkilatların hazırlıklara devam ettiğini ifade eden Ceylan, “Teklifin açıklandığı gün genişletilmiş başkanlar kurulunu topladık ve ardından 81 ilde yeni bir teklif beklediğimiz çağrısını yineledik. Ardından il temsilcileri Ankara’da toplandı. Memur-Sen olarak Perşembe günü 18’de eylem yapma kararı aldık. Hepimizin hesap vereceği zamanlar var Demokratik haklarımızı kullanacağız. Şu an teşkilatımızla eylem hazırlıklarına devam etmekteyiz. Hükûmetin yeni bir teklif yapması yönünde bir umudumuz vardı ancak kabine toplantısı Perşembe gününe ertelendi. Umarım kabineden önce bir teklif açıklanır” şeklinde konuştu.
Toplu sözleşme masasının bir umut olduğunu vurgulayan Ceylan, “Toplu sözleşme masası, en büyük sosyal politika aracıdır. Kapsamlı boyutuyla diğer sosyal kesimleri de ilgilendiriyor. Burada bir memnuniyet gözetilmelidir. Memurun alım gücü düştü. Enflasyon tırmandı. Bizim haklı olduğumuzu gösteren bir tablo var. Keşke haklı çıkmasaydık da ülkede enflasyon yükselmese; makarnada yüzde 36’lık zam olmasa, yağa yapılan zam yüzde 100’ün üzerine çıkmasa, dolar yüzde 46, euro yüzde 56 artmasaydı. Biz memurlar olarak, gerçek enflasyonu yaşıyoruz, alım gücümüz düştü.
 
Ülke olarak yaşadığımız sıkıntıların çözümünde de yaraların sarılmasında da devlete olan inancın her dem yükselmesinde de memur var. Bunu görmeden hissetmeden yürütülen bir toplu sözleşme yaklaşımı doğru değildir. Bu memura ve emeklisine tek gözle bakmaktır. Ülke olarak kitlendiğimiz 2023 hedeflerimiz için akıtacak terimiz de, kanımız da. yüreğimiz de vardır. Devletinin merhamet, şefkat, güven ve hizmet eli olan memurların cebine de yüreğine de bir ses bir nefes verilmesi için bu dönemden başka şansımız yok. Herkes işini iyi yapsın” dedi.
 
Toplu sözleşme sürecinde gelinen noktaya değinen Ceylan, “Önceki toplu sözleşmenin son 6 aylık dilimi içerisindeyiz. Dönem sonu itibarıyla yüzde 30’un üzerinde bir enflasyon olacağı gözüküyor. Biz de tekliflerimizi ifade ederken bu rakamları göz önüne alarak yüzde 38’lik bir zam istiyoruz. Bunun yanında toplamda yüzde 6’lık bir refah payı ve 600 TL seyyanen zam talebimiz söz konusu” diye konuştu.
 
Toplu sözleşmenin yasa gereği 1 Ağustos’ta başlayıp 31 Ağustos’ta sona ereceğini söyleyen Ceylan, “Uzlaşma sağlanabilmesi adına 22 Ağustos’a kadar sürecin tamamlanması gerekiyor. Uzlaşma sağlanamazsa hakem kurulu süreci başlar. Ancak ben inanıyorum ki bu toplu sözleşme masada bağıtlanır. Çünkü biz sendikalar olarak, en iyi toplu sözleşmenin masada uzlaşmaya varılan toplu sözleşme olduğuna inanıyoruz. Masada ne kadar çok sorun çözülürse çalışanlar, emekliler, sendikalar, kamu işvereni ve Siyasetçiler açısından o kadar iyi olur” değerlendirmesinde bulundu.
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

Anket