Telefon
WhatsApp
Bir Bilenle Bilge Nesil

Milli Eğitim Bakanlığı ve Genç Memur-Sen arasında imzalanan protokol gereği, Tokat’ta Tokat Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Bir-Sen Tokat 1 Nolu Şube işbirliğinde gerçekleştirilen "Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi" kitap okuma ve kompozisyon yazma yarışması ödül töreni yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Genç Memur-Sen arasında imzalanan protokol gereği, Tokat’ta Tokat Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Bir-Sen Tokat 1 Nolu Şube işbirliğinde gerçekleştirilen "Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi" kitap okuma ve kompozisyon yazma yarışması ödül töreni yapıldı. Hüseyin Akbaş Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen ödül törenine Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Genç Memur-Sen Başkanı Mesut Emre Balcı da katıldı.

‘İlim, İrfan. Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik’ sloganıyla yola çıkan; fikre yönelen, geleceğe yürüyen gençlik hayaliyle Genç Memur-Sen’in tüm ülke gençlerine yönelik yürüttüğü, proje çalışmalarında önde ve öncü olan Tokat’ta ise Eğitim Bir Sen’in Eğitim İşbirliği protokolü kapsamında Milli Eğitim Müdürlükleri ve Belediyeler ile işbirliğinde bu yıl 4.’sü düzenlenen, Tokat ve ilçelerinden 250 grupta toplam 250 adanmış öğretmen ve 2520 öğrenciyle gerçekleştirilen ‘Bir Bilenle Bilge Nesil Ödül Töreni, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Kura’an-ı Kerim Tilaveti,açılış konuşmaları, projeye katılan öğrenci ve öğretmenlerin konuşmaları, Mehmet Akif Ersoy konulu Meddah gösterisi, şiir ve türkü dinletisi ile devam etti.

CEYLAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

Ardından Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Şaban Ceylan konuştu. Ceylan, “Bu sene 4.’sünü gerçekleştirdiğimiz bu programı her geçen gün daha yüksek bir heyecanla icra etme sürecinde yeni  katılımlar sağlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 4. yıl itibariyle 8 bin öğrencimiz Tokat il genelinde tüm, ilçelerimizde çalıştık. 3’er kitaptan hesapladığımız zaman 24 bin tane kitabımızı okuyan arkadaşlarımız , okuduktan sonra kütüphaneye devreden, tekrar tekrar okunmasını sağlayan, bu süreçte öğrencilerimizle her ortamda birlikte olan danışman öğretmen kardeşlerimizle, yine okullarımızın  kıymetli idarecisi arkadaşlarımızla yüksek heyecanla yürüttüğümüz 4 aylık sürecin finalini gerçekleştirirken ilk finali de Tokat’ta gerçekleştiriyoruz. Bu manada yaşattığınız sevinç ve gurur için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.  Ceylan destek veren herkese teşekkürlerini iletti.

Genç Memur-Sen Tokat İl Başkanı Halil Yılmaz da selamlama konuşması yaptı.

Genç Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı konuştu. Balcı, “Kitapla haşır neşir olduğunuz ve kitap medeniyetinin yolcuları olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum. Bundan sonraki dönemde de okuyan araştıran fikir üreten gençler olarak ülkemize verebileceğiniz hizmetleri şimdiden görüyor ve  bu vesileyle sizleri tebrik ediyorum” dedi.

EROĞLU: MEMUR-SEN, TÜRKİYE’NİN  EN BÜYÜK STK’LARINDAN BİRİ

Projeye 4 yıldır destek veren Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da selamlama konuşması yaparak sendikanın kurucusu Merhum Mehmet Akif İnan’ı anarak konuşmasına başladı. Eroğlu, “Onun attığı tohumlar bugün yeşerdi ve Memur-Sen’imiz Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi oldu” dedi. Projenin hayırlı olmasını dileyen Eroğlu, “Biz Müslüman insanlarız, bayrağını, vatanını seven bir ülkenin evlatlarıyız” diyerek Kur’an’da yer alan “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” ayetini hatırlatan Eroğlu, okumanın öneminden bahsetti.

YALÇIN: SOSYAL MEDYADAN 180 KARAKTERLE AKIL VERMEYE DEĞİL FİKİR SAHİBİ OLMAYA NİYET ETTİLER

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teşekkürlerini sunarak selamlama konuşması yaptı.  Yalçın, “Bizim örgütlülüğümüzün bu ülke için bir teminat olduğu gerçeğinden yola çıkarak ülkenin demokratikleşmesi, kurumsallaşması, demokrasinin korku tünelinden çıkması, ham demokrasinin tam demokrasi olması noktasında iradesini her zaman  ortaya koyan bir teşkilat olarak dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur varsa onlar bizim kireçle boyanmış beyaz taşlarımızın dışında kalabilir, ama onlar bizim gönül coğrafyamızdadır. Onun için Senegalli arkadaşımızın duygusu bizim duygumuzdur.  Sudan’da ki Pakistan’daki, Afganistan’daki, Suriye’deki , Halep’teki  kardeşimizin duygusu bizim duygumuzdur. Çünkü burası Anadolu coğrafyasıdır. Medeniyetin beşiğidir” dedi.

Yalçın, Alimler yurdu Tokat’ın önemine değinerek “Sosyal medyadan twitter’dan 180 karakterle millete akıl vermeye değil, kitabın kapağını açarak önce dolmaya, fikir sahibi olmaya niyetlenmiş ve talebe  olmuş insanlarsınız. Bu gayretinizden ötürü özellikle teşekkür ediyorum.  Eğer bu gayret devam ederse ben inanıyorum ki bu salonlardan cumhurbaşkanı çıkacak, yeni Eyüp Eroğlu’lar, Mustafa Arslan’lar, yeni Valiler, profesörler, akademisyenler bu salondan çıkacak. Çünkü kitapla barışık olmayanın aklı karışık olur. Ondan bir şey çıkmaz” dedi. "Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi’ni 6 yıl önce başlattıklarını anlatan Yalçın, “niyet hayırsa akıbet hayırdır” diyerek bu heyecanı Türkiye’ye yaymak istediklerini, gelinen noktada 23 bin 262 adanmış öğretmenin projede yer aldığını, bu yıl ki rakamlar hariç 220 bin 300 öğrencinin çalışmada bizzat yer aldığını, 714 bin 620 kitabın çalışmada gençlere sunulduğunu, sadece İstanbul’da 100 bin kitap ve 300 bin öğrenci ile çalışıldığını aktardı.  Yalçın çalışmanın devam ettiğini bildirdi.

ARSLAN: GENÇLERİN SOSYAL MEDYADAN UZAKLAŞIP KİTAPLA BULUŞMASI ANLAMLI

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise “Memur-Sen kurulduğu günden beri Türkiye’de çok önemli işlere imza attı fakat bu yaptığı iş gençlerin kitaplarla buluşması çok anlamlı. Günümüzde insanlar 8 saate kadar internette vakit geçiriyor. Bunun 4 saatten  fazlası sosyal medyada. Gençlerin sosyal medyadan uzaklaşıp kitapla buluşması Akif’i, Necip Fazıl’ı tanıması  bizi biz yapan değerleri tanıması çok anlamlı. Bu manada geçmiş yıllar içinde Tokat’a önemli yatırımlar yaptık.  2021 yılında okul kütüphanelerimizde 340 bin kitabımız vardı bugün 724  bin kitabımız var. 82 tane okul kütüphanemizi 2022 itibariyle 432’ye çıkardık. İnşallah 2023’ün sonuna kadar da okullardaki  kitap sayımızı 1 milyonun üzerine çıkartacağız. Bununla kalmadık Kültür Bakanlığı nezdinde 9 yeni kütüphaneyi faaliyete geçiriyoruz,bitenler açılarlar var, bitmek üzere olanlar var. İnşallah sene sonuna kadar  9 yeni kütüphaneyi hizmete açmış olacağız.  Gençlerimizin kitapla buluşması ve geleneksel metodumuzla yani muallimle talebenin  bu eğitimi yapması daha anlamlı. Bunun neticesini inşallah önümüzdeki yıllarda görevceğiz” dedi.

 

HATİPOĞLU: 1915’TE LİSELERİN MEZUN VEREMEDİĞİ DÖNEMDEN BUGÜNLERE GELDİK

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, öğrencileri  15’li gençler diye selamlayarak, ”Hepiniz onların akranısınız. Sizlerin aranızda olmaktan büyük bir onur duymaktayım. Hepimizi duygulara gark eden 15’li türkümüzün hikayesi 15 yaşında değil, 1915 yılında Çanakkale’ye giden gençler. O dönemin liselerinde, o dönemin okullarında bir büyük Meydan Savaşı’na ve aslında Diriliş Destanı’na koşmuş olan gençler. Sizlerin akranları, pek çok liseler o dönem itibariyle mezun vermediği bir dönemden bu günlere geldik. Üzerinde, hür ve bağımsız bir şekilde yaşadığımız Cumhuriyet’i inşa ettik elbirliğiyle. İşte sizler de yarınlara gençlik olarak çok daha emin adımlarla hazırlanmak için bu ve benzeri güzel etkinliklerle, yarına dönük olarak hazırlanacaksınız. Sadece sizler değil, aranızda gördüğüm Afrika’nın umudu olacak olan gençler aynı şekilde. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle Afrika’yla ilgili olarak yaptığı, oraların sömürünün dışında bir varlık olarak, bir hedef olarak ortaya konulması ve eğitim imkanına ülkemizde kavuşmaları büyük bir önem taşıyor.” dedi.

Program vesileyle hem Akif’in, hem Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın hem Nurettin Topçu’nun  Cemil Meriç’in anıldığını kaydeden Vali Numan Hatipoğlu, “Bu güzel programın hedefi olan kitap, aynı zamanda medeniyetin en önemli göstergelerinden biridir.Dolayısıyla siz değerli gençlerden istirhamım, kitabı hayatınızın tam ortasına almanız, hiçbir zaman için bırakmamanız. Binlerce yıldır bu topraklarda ve öncesinde tabi ki kanlarımızla, Aziz Vatan toprağını Vatan eyledik. Uzun zamandır yaptığımız ve yapmaya devam etmemiz gereken bir şey var. O da alın terinizle müreffeh, daha yaşanılır, daha medeni, daha üstlerde bir Türkiye hayali,  aynı zamanda tüm dünyanın umudu. Afrika’nın umudu,  Asya’nın umudu, Balkanların Kafkasların umudu. Dolayısıyla bu vesileyle ben bu güzel etkinliğe emeği geçen Genç Memur Sen’i ve görev almış olan tüm öğretmen ve idarecileri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. “ diye konuştu.

Ödül törenine Vali Numan Hatipoğlu,  Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ilçe belediye başkanları, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, Ak Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, Merkez İlçe Başkanı Ali Çalışkan, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği