Telefon
WhatsApp
BAKAN VARANK, GÖLBAŞI TOKAT ÇARŞISI'NI GEZDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, depremlerin büyük hasara yol açtığı Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Tokat Valiliği koordinasyonda kurulan ve 27 konteyner dükkandan oluşan Tokat Çarşısı’nı ziyaret etti

 
 
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bölgede koordinasyonu sağlayan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ile birlikte, depremlerin büyük hasara yol açtığı Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Tokat Valiliği koordinasyonda kurulan ve 27 konteyner dükkandan oluşan Tokat Çarşısı’nı ziyaret etti. Esnafa, KOSGEB Acil Destek Kredisi Programını anlattı. Bakan Varank, Gölbaşı OSB’de depremden zarar gören ve faaliyete başlayan firmaları da ziyaret etti.

 

Bir basın açıklaması yapan Bakan Varank, “Aşırı yağışların sebep olduğu seller hepimizi derinden etkiledi. Adıyaman'da da diğer afet bölgelerinde olduğu gibi çok büyük bir yıkım yaşandı. Maalesef canlarımızı yitirdik, yüreğimiz yanıyor. Elbette yitirdiğimiz canları geri getirmemiz mümkün değil ama geride kalanların acısını dindirmek Yaralarını sarmak için elimizden gelenin en fazlasını yapacağımızdan lütfen kimsenin şüphesi olmasın” diyerek sözlerine başladı. Tüm bakanların bölgede olacağına ve afetzedeleri yalnız bırakmayacağını söyleyen Varank “Ülkemizde yaşadığımız önceki felaketlerde nasıl yaptıysak, burada da binalarıyla, iş yerleriyle, altyapısıyla, üstyapısıyla yeni, güvenli yerleşim yerlerini yeniden tesis etmek bizim boynumuzun borcu” dedi.  

 

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI HASAR TESPİTİNİ TAMAMLADI

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak öncelikle deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan her türlü ekibi, makineyi, malzemeyi Türkiye'nin dört bir yanından bölgeye yönlendirdiklerini, yönlendirmeye de devam ettiklerini belirten Bakan Varank, deprem bölgesindeki sanayinin mevcut durumunu ve ihtiyaçlarını ortaya koymak amacıyla ekiplerimiz organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri ve bireysel üretim yapan fabrikalarda hasar taramasını tamamladıklarını anlattı.

 

BÖLGEDEKİ HASARIN MALİYETİ 170 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE

 

Hasar tespitiyle ilgili ise şu bilgileri verdi: “Bölgede bulunan 34 organize sanayi bölgesinin 7’sinin altyapısında kısmi hasarlar var. Buralardaki tadilat ve tamiratlara biz hemen başladık. Deprem bölgesindeki organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinde yıkılan ağır ve orta hasarlı 5 bin 600 tesis bulunuyor. Bunun dışında kalan 33 bin tesisimizde ise ekseriyetle düşük kapasite ve kısmi olmak üzere üretimler başladı ve şu anda üretimlere devam ediliyor. Al altyapı, bina hasarı, makine hasarı ve stok hasarına yönelik maliyetin 170 milyar liranın üzerinde olduğunu öngörüyoruz. Maalesef Adıyaman'ımızda da yıkılan ağır ve orta hasarlı tesisler var. Organize sanayi bölgelerinde 54 yıkılan, orta ya da kısmen hasarlı bina, 98 az hasarlı tesis bulunuyor. 171 fabrika bu felaketi hasarsız bir şekilde atlatmayı başardı. Ayrıca faal sanayi sitelerinde de yine yakılan, yıkılan küçük sanayi esnafımızın dükkanları mevcut. OSB ve Sanayi Sitesi dışındaki üretim tesisleriyle birlikte Adıyaman'daki sanayi hasarının da 7 milyar liranın üzerinde olduğunu hesap ediyoruz.”

 

OSB VE SANAYİ SİTELERİNİN BAKANLIĞA OLAN BORÇLARI 1 YIL ERTELENDİ

 

Adıyaman genelinde altyapıyla ilgili sıkıntıları önemli ölçüde çözdüklerini söyleyen Bakan Varank, “Burada sağlam binaların ve iş yerlerinin en kısa sürede kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hatay ve Gaziantep'ten sonra Adıyamanlı kardeşlerimizin sorunlarını dinlemek için buradaydık. Arkadaşlarımızla istişarelerimizi gerçekleştirdik. Adıyaman için sanayi ve üretim noktasında da eksiklerimizi İnşallah en kısa sürede gidermek için çalışıyoruz. Zarar gören her bir fabrikayı, her bir işletmeyi, her bir dükkanı inşallah tekrar ayağa kaldırmaya çalışacağız. Öncelikle OSB ve sanayi sitelerinin bakanlığımıza olan borçlarını 1 yıl erteledik. Afet bölgesinde uygun bulunan alanları deprem kriterlerinde gözeterek sanayi alanları olarak hızlıca ilan edeceğiz bu alanlarda ivedilikle yeni sanayi tesisleri ve iş yerleri inşa edeceğiz. Yıkılan veya kullanılamayacak kadar hasarlı sanayi iş yerlerinin zemin uygunluğuna göre yerinde yeniden inşa edilmesi destek sağlayacağız. Afet bölgesini yeniden ayağa kalkması için yeni yatırımların bu bölgede yapılması da oldukça önemli. İşte bunun için yapılacak yeni yatırımları teşvik etmek amacıyla depremlerin ağır yıkıma yol açtığı ilçelerimizi cazibe merkezleri destekleme programına dahil ediyoruz Böylece yapılacak tüm yatırımları en üst teşviklerimizden yani 6. bölge teşviklerinden faydalandıracağız. Ayrıca KOBİ'lerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanması için KOSGEB acil destek kredisi mekanizmasını da devreye aldık. İşletmenin ve aldığı hasarın büyüklüğüne göre KOBİ'lerimize 1,5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlayacağız. Yine afet bölgesindeki KOSGEB alacaklarının kısmen veya tamamen silinmesine yönelik çalışmamızı başlattığımızı da bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

 

 

KONTEYNER BAŞINA 30 BİN LİRA KOSGEB DESTEĞİ

 

Bölgede en büyük ihtiyaçlardan bir tanesinin emekçi kardeşlerimizin barınma sorunu olduğunun farkında oludklarını belirten Bakan Varank, “Biz bu noktada konteyner satın alacak KOBİ'lerimize konteyner başına 30 bin liraya kadar yine KOSGEB tarafından destek verilmesi kararını aldık. İnşallah burada da bu desteklerimizi KOBİ'lerle buluşturacağız. Böylece çalışanlarına barınma imkanı sağlayan KOBİ'lerimizin çok daha hızlı şekilde ayağa kalkması noktasında da biz gerekli adımlarımızı atmış olacağız. Tabii burada en büyük ihtiyaçların başında kalıcı konutların bir an önce tamamlanması geliyor. Bu manada Sayın Cumhurbaşkanımızla da birkaç gündür bölgede, yine bölgeye gelerek kalıcı konutların temellerini de atmaya devam edecek. Bunlara paralel olarak da yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız AFAD koordinasyonunda yine bizimle istişareli bir şekilde yeni sanayi dükkanlarının temellerini atmaya da başlayacak. Önümüzdeki günlerde inşallah bu temelleri de atmış olacağız” diye konuştu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği