Telefon
WhatsApp
Artova çiğli gömbesi nasıl yapılır? İşte Artova çiğ gömbesinin bilinmeyen sırları!

Tadına doyulmaz Artova çiğli gömbesinin yapılışını Adonim Kadın Kooperatifi Başkanı Hülya Çakmak’tan dinledik. Peki nasıl yapılıyor, bilinmeyen sırları neler?

 

Tokat’ta yöresel lezzetler denildiğinde adından bahsedilmeden geçilmeyen ürünlerden Artova çiğli gömbesinin yapılışını Adonim Kadın Kooperatifi Başkanı Hülya Çakmak’tan dinledik. Ürettiği yöresel ürünleri satışa sunan Başkan Hülya Çakmak, Artova çiğli gömbesinin rağbet gören ürünleri arasında ön sıralarda olduğunu vurguladı. Artova’nın unundan, suyundan, maharetli hanımların ellerinden hazırlanan çiğli gömbenin sıcak fırından çıkışına kadarki sürecini tek tek anlattı.

 

Peki Artova çiğli gömbesi nasıl yapılıyor, bilinmeyen sırları neler?

 

ARTOVA ÇİĞLİ GÖMBESİ İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN MALZEMELER

      Hamuru için 2 kg un, 2 yemek kaşığı tuz ve yeteri kadar su

 

Tokat Turhal’da Milli Ağaçlandırma Günü etkinliği

Tokat Turhal’da Milli Ağaçlandırma Günü etkinliği

       İçine tereyağı

 

      Üzerine çiğ sıvı yağ, tereyağı

 

      İçine konulmak üzere 2 kilo sütü oda sıcaklığında 3 gün beklettikten sonra peynir torbasına koyup süzgecin içinde bekletilerek oluşan çiğ…

 

ARTOVA ÇİĞLİ GÖMBESİ YAPILIŞI

     Hamuru ele yapışan kıvam elde edilene kadar yoğrulur. Yumakta 15 - 20 dakika dinlenip açılır. Eritilen tereyağı içine sürülüp el ile ince ince açılır. Üst üste gelecek şekilde katlanıp tekrar yağlayıp iki yanı da katlanıp kare hale gelir ve dinlenmeye alınır. Yine 20 dakika kadar sonra merdane veya el yardımı ile açılır. 4 mm inceliğinde çiğe tereyağı ve sıvı yağı katılıp, yüzüne sürüp fırına verilir. Eğer bir taş fırın varsa tadına doyulmaz ama yoksa elektrikli fırınlar da güzel olur.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Tokat Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği